Ceny świń już nie spadają. Jest nadzieja na lepsze stawki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny świń już nie spadają. Jest nadzieja na lepsze stawki?

02.11.2023autor: Jan Bromberek

Ostatnie tygodnie na rynku świń były mało optymistyczne – ceny w zasadzie tylko spadały. Teraz pojawia się delikatna nadzieja na poprawę sytuacji.

W Niemczech stawki bez zmian

U naszych zachodnich sąsiadów drugi tydzień z rzędu cena tucznika w klasie E została utrzymana na niezmienionym poziomie 2,1 euro/kg netto, mimo, że w zeszłym tygodniu wielu analityków rynkowych prognozowało spadki cen. Obecnie po drugim z rzędu utrzymaniem stawki na VEZG nasi skupujący przestali opuszczać stawki. Te minimalne spadły do poziomu poniżej 7 zł/kg żywca. Tylko maksymalne ceny i to za dostawy cało-samochodowe sięgają 7,7-7,9 zł/kg żywca netto.

Należy przy tym pamiętać, że stawki np. w końcu września sięgały 8,5 zł/kg żywca, a latem było to nawet 9,5 zł/kg żywca i ponad 12 zł/kg wagi poubojowej. Dziś niestety stawki poubojowe są dalekie od wspomnianego poziomi i raczej plasują się wokół 9 zł.

Niepewny byt hodowców

Mimo, że realnie ceny tuczników na poziomie między 7 a 8 zł/kg wydają się wysokie, to jednak zestawiając z nimi poziomy kosztów produkcji – chodzi o ceny warchlaków, energii, pasz białkowych, a nawet zbóż(mimo, że te są o wiele bardziej przyjazne hodowcom niż w zeszłym roku) może się okazać, że hodowcy cały czas są pod kreską.

Na dodatek sen z powiek spędzają zapowiedzi kolejnych podwyżek cen energii elektrycznej i sukcesywnie kroczące w górę stawki za olej napędowy. Na dodatek docierają do nas informacje o kłopotach hiszpańskich eksporterów wieprzowiny na rynek Chiński. Ci bowiem przegrywają z konkurencją z USA czy Brazylii. Ponadto dane z Chin mówiące o tamtejszym wzroście produkcji mówią o spadających na tym rynku cenach żywca, co oczywiście może negatywnie odbić się na stawkach eksportowych. Nie od dziś wiadomo, że jeżeli unijni eksporterzy utracą zbyt w Chinach to lwią część niesprzedanego towaru ulokują na naszym rynku. Oby tak się nie stało...

Zobacz najnowsze notowania poniżej:


jbr
Fot. Drożdż

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Węgry przetestują szczepionkę przeciwko ASF u dzików. Kiedy trafi na rynek UE?

Na razie testy będą przeprowadzane na małą skalę, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, już w 2025 r. szczepionka przeciwko ASF będzie mogła być wykorzystywana na szerszą skalę. Zobacz szczegóły!

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)