Unia Europejska importuje o 45 proc. więcej rzepaku niż przed rokiem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Unia Europejska importuje o 45 proc. więcej rzepaku niż przed rokiem

07.03.2023

Dotychczasowy import rzepaku do krajów UE-27 jest znacznie wyższy niż w roku poprzednim, chociaż zbiory rzepaku w UE były znacznie większe niż w roku poprzednim. Unia Promocji Roślin Oleistych i Białkowych (UFOP) podsumowuje obecną sytuację.

W bieżącym roku gospodarczym 2022/23 import rzepaku do UE-27 znacznie wzrósł. Od lipca 2022 do lutego 2023 kraje członkowskie sprowadziły już 4,6 mln ton z krajów trzecich. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego jest to wzrost o ponad 45 proc. Decydujące znaczenie dla wielkości importu ma nie tylko ilość unijnego rzepaku, ale również jego dostępność na rynku, a co za tym idzie - ceny na rynku światowym.
Według informacji niemieckiego Agrarmarkt Informations-Gesellschaft (mbH), AMI, Ukraina mimo trwającej wojny jest w stanie utrzymać w bieżącym roku gospodarczym czołową pozycję wśród najważniejszych dostawców rzepaku do Unii.

Australia liderem eksportu rzepaku do UE



Z 2,6 miliona ton, czyli prawie 63 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, kraj ten odpowiada za 56 proc. importu rzepaku do UE. W sezonie 2021/22 odsetek ten nadal wynosił 50 proc.. Australia zyskała na znaczeniu dzięki najlepszym zbiorom i zajęła drugie miejsce wśród najważniejszych dostawców UE z 1,7 mln ton i udziałem na poziomie 36,4%. To dwa razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Załamał się natomiast import z Kanady. Przy 193 400 ton zakupiono tylko ułamek ubiegłorocznego wolumenu wynoszącego 501 800 ton. Zmniejsza to udział importu ogółem o 12 punktów procentowych do poziomu 4,2 proc.. UE-27 otrzymała też mniej z Mołdawii i Serbii niż w sezonie 2021/2022.
r e k l a m a

Polska domaga się zwiększenia produkcji bioetanolu, aby odciążyć rynek

Unia Promocji Roślin Oleistych i Białkowych  (UFOP) zauważa, że ​​wąskie gardła, których obawiano się w zeszłym roku, były buforowane przez dostawy do państw członkowskich UE graniczących z Ukrainą. Ponieważ ze względu na zamknięte lub zablokowane porty morskie poszukiwano alternatywnych tras dostaw.
Zamiast wąskich gardeł w dostawach, w przypadku zboża występują obecnie nawet skrajne zakłócenia rynku, na przykład w dostawach zboża do UE. Polskie organizacje rolnicze apelują zatem o rozbudowę mocy produkcyjnych bioetanolu, aby odciążyć rynek i chronić klimat. Bioetanol Super E 10 powinien zostać jak najszybciej wprowadzony na polski rynek.
Również niedawno premier Indii Modi zapowiedział rozszerzenie produkcji bioetanolu i zwiększenie domieszki do 20% (E 20). W tym samym czasie rząd federalny dyskutuje o wycofaniu dodawania biopaliw z uprawianej biomasy.

Alfons Dieter
Źródło: topagrar.

Fot. Envato Elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Umowa handlowa EU i Mercosur: stanowcze „nie” Austrii i wahanie KE

Na ostatnim spotkaniu ministrów rolnictwa w Brukseli wiele państw członkowskich wypowiedziało się przeciwko umowie handlowej między UE a Mercosurem. Stanowczy sprzeciw ze strony Austrii poparło kilku ministrów, ale stanowisko Komisji Europejskiej budzi obawy. 

czytaj więcej
Rzepak

Rekord zasiewów rzepaku w Polsce. Jakie są perspektywy dla uprawy w Polsce i w UE? [DEBATA FILM]

Podczas debaty, która odbyła się na koniec naszego webinarium poświęconego uprawie rzepaku, mogliśmy posłuchać wypowiedzi ekspertów na temat perspektyw dla tej uprawy.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rynek rzepaku zamarł po tąpnięciu

Na mocne tąpnięcie rzepaku ma wpływ soja, której na rynku międzynarodowym w tym sezonie jest pod dostatkiem. Pomimo, iż IGC swoje prognozy ogłosiło już wcześniej, to w kolejnym sezonie również mogą pojawić się rekordowe ilości soi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)