Potęgi światowe podliczają zyski, a Kernel mocno inwestuje
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Potęgi światowe podliczają zyski, a Kernel mocno inwestuje

05.08.2019autor: dr Juliusz Urban

Największe koncerny światowe rynku oleistych pokazują swoje wyniki finansowe. Natomiast mniejsi inwestują, by w przyszłości mocniej konkurować.

Światowy koncern przetwórczy i handlowy Bunge w okresie od stycznia do czerwca 2019 r. wykazał w swym raporcie finansowym zysk netto w wysokości 259 mln USD. Podczas, gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku zanotował straty w wysokości 33 mln USD.  Według raportu, zysk brutto w pierwszej połowie 2019 roku wzrósł o 2,5% i wyniósł 949 milionów USD w porównaniu do 926 milionów USD w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jak informuje koncern, tak duży przyrost był spowodowany wzrostem w segmencie przerobu i handlu nasion oleistych, a jednocześnie w segmencie zbóż wyniki spadły (UkrAgroConsult).

Międzynarodowa firma Bunge jest jednym z czterech największych potentatów na rynku rolnym. Zajmuje się zaopatrzeniem, sprzedażą, przechowywaniem nasion oleistych i zbóż, przetwarzaniem nasion oleistych, produkcją cukru i etanolu z trzciny cukrowej, przetwarzaniem pszenicy, kukurydzy i ryżu oraz sprzedażą nawozów. Firma jest reprezentowana w ponad 40 krajach. W Polsce, w skład koncernu wchodzą m.in. Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A. z fabrykami w Kruszwicy i Brzegu.

ADM – drugi z „wielkiej czwórki” światowego handlu i przetwórstwa towarów rolniczych traci – jak podaje, za Reutersem portal branżowy OilWorld – skorygowany zysk netto amerykańskiego koncernu, w drugim kwartale 2019 r. spadł o 41,3% i wyniósł 340 mln USD.

Przyczyn spadku zysków ADM upatruje w ograniczeniu rynku chińskiego, co stało się powodem zaostrzenia konkurencji między amerykańskimi przedsiębiorcami.

Ponadto ADM poniósł ogromne szkody z powodu bezprecedensowych wiosennych powodzi w Stanach Zjednoczonych. I choć klęski żywiołowe dotknęły także trzech innych głównych handlowców: Bunge, Cargill i Louis Dreyfus, to jednak ADM ma większe zakłady i moce produkcyjne w USA. Dlatego wpływ zjawisk pogodowych na wyniki ADM był znaczący.

Zyski zmniejszyły także, należące do koncernu południowoamerykańskie zakłady przetwórcze, ponieważ ceny soi w Brazylii wzrosły. Natomiast popyt w Chinach spadł z powodu konfliktu handlowego ze Stanami Zjednoczonymi i znacznej, ponad 30% redukcji trzody chlewnej w efekcie rozszerzającego się ASF.

ADM w Polsce ma dwa zakłady przerobu rzepaku: w Szamotułach (Wielkopolska) i Czerninie na Mazurach. Jak na razie, wyniki firmy miały jedynie wpływ na częściowe zredukowanie w Polsce aktywności w zakresie handlu zbożami, gdyż to ta działalność ostatnio ucierpiała najbardziej.

Natomiast Kerner, jeden z największych producentów oleju słonecznikowego na Ukrainie mocno stawia na rozwój. Kernel jest holdingiem notowanym na GPW. Dzięki swej ekspansywnej strategii buduje kolejne nowoczesne zakłady. W regionie Chmielnickim powstaje zakład, którego wydajność dobowa wyniesie 3 tys. ton. Zakład będzie pracował w cyklu zamkniętym, od przyjęcia nasion do wysyłki oleju butelkowanego. Ponadto na terenie zakładu zostaną zbudowane potężne elewatory umożliwiające składowanie i przeładunek 180 tys. ton jednorazowo. Kernel (jak informuje UkrAgroKonsult) planuje uruchomienie nowej jednostki produkcyjnej obejmującej: tłocznię, rafinerię, butelkownię, magazyny surowców i produktów oraz systemy uzdatniania wody, oczyszczalnię ścieków, a także infrastrukturę drogową i kolejową – już w 2020 roku.

I chociaż marże na butelkowanym oleju słonecznikowym z roku na rok się zmniejszają, jak podaje na swych stronach Kernel Holding S.A., to tak olbrzymie zakłady powstające u naszego wschodniego sąsiada będą mieć zapewne duże znaczenie dla rynku oleju słonecznikowego. Będą wywierać także wpływ na ceny innych olejów roślinnych, w tym powszechnie u nas używanego oleju rzepakowego.

Juliusz Urban    Fot: Czubiński



r e k l a m a


autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek rzepaku

Rynek rzepaku: zaczynają się negocjacje ceny dla większych partii towaru

W zasadzie jest  już po żniwach rzepakowych. Sporo rzepaku zostało sprzedane bezpośrednio po zbiorze. Ci którzy złożyli rzepak do magazynów, oczekują na wzrosty cen. 

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Na linii frontu wojny handlowej Pekin–Waszyngton znowu iskrzy

Podczas, gdy w geście dobrej woli przed zeszłotygodniowym szczytem, władze chińskie zadeklarowały zakup 3 mln ton amerykańskiej soi na zasadach bezcłowych, to prezydent USA w czwartek poinformował, że  Ameryka wprowadzi nowe 10% cła na kolejną grupę produktów z Chin.

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Europa potrzebuje rzepaku

Zapotrzebowanie importowe europejskich  przetwórców rzepaku szacowane jest aktualnie na 5,8 mln ton

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)