Rzepak potaniał i od razu zmniejszyła się sprzedaż
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rzepak potaniał i od razu zmniejszyła się sprzedaż

24.10.2019autor: dr Juliusz Urban

Od początku października notowania rzepaku na giełdzie Matif spadły o 9 euro. Krajowi przetwórcy także obniżyli ceny, jednak spowodowało to natychmiastową reakcję sprzedających i wstrzymanie handlu.

Rzepak w ostatnim tygodniu mocno potaniał. Giełdy są pod wpływem dwóch trendów, z jednej strony pesymizm związany ze spadającymi cenami ropy, a z drugiej optymizm inwestorów podkręcają nadzieje na rychłe zakończenie konfliktu Chiny-USA.  Na Matifie spadek cen jest wyraźny, od początku października notowania rzepaku spadły o 9 euro, do poziomu 378 euro za tonę.  Z tabel giełdowych znikać będzie niebawem listopad i inwestorzy muszą się pozbyć ze swoich portfeli rzepaku z tym terminem realizacji.

Swoje zabezpieczenia odwracali także przetwórcy, dlatego podaż na rynku papierowym zdominowała niewielki popyt, bo któż chciałby kupować pakiety inwestycyjne na tak krótkie terminy. Przy niskich obrotach powoduje to spadek cen. Drugą przyczyną jest umacniająca się złotówka, dziś za jedno euro płacimy niecałe 4,28 złotego. Sprawia to, że jest mniej korzystny przelicznik na cenę sprzedaży w krajowej walucie. Rynkiem krajowym rządzi okresowy niższy popyt. Jednak po spadkach cen zainteresowanie sprzedażą też jest mniejsze. Ceny oferowane przez zakłady tłuszczowe z dostawami na listopad/grudzień zaczynają się zaledwie od 1600 zł/t. 

Zakłady tłuszczowe kupują rzepak z dostawami na listopad 1580-1600 zł/t lub na styczeń/luty w cenach 1580-1615 zł/t.  Na rynku nie słyszy się o większych transakcjach. 

r e k l a m a
Aktualne ceny rzepaku w zakłady tłuszczowych:

  • ZT Kruszwica dostawy do Brzegu na styczeń –1610 zł/t 
                              do Kruszwicy na luty 2020 r. – 1615 zł/t               
  • ADM Szamotuły dostawy grudzień               – 1600 zł/t 
                                 Czernin styczeń                – 1580 zł/t
  • Komagra Tychy na bieżąco                         – 1600 zł/t
  • Glencore Bodaczów na listopad                   – 1583 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                         – 1580 zł/t 


Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  Foto. Sierszeńska
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Jesienna lustracja pól – w jakiej kondycji są rzepaki?

Rzepak jest rośliną bardzo wymagającą w uprawie. Rolnicy uważnie sprawdzają stan plantacji od początku siewu latem, tym bardziej, że ciepła jesień sprzyjała rozwojowi chorób i nalotom szkodników.

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Rynek oleistych i białkowych: Import rzepaku do UE wzrósł o 90 procent

Komisja Europejska szacuje, że unijny import rzepaku został od początku sezonu prawie podwojony w stosunku do roku ubiegłego. Polska kupiła najwięcej oleju rzepakowego, bo aż 31 procent całego unijnego importu.

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Czy pod koniec tegorocznego sezonu zabraknie oleju rzepakowego?

Najniższe od wielu lat zbiory rzepaku w Europie uprawniają do obaw, że rzepaku w tym roku może zabraknąć. Czy tak jest w całej Europie? Czy Polska, gdzie oleju rzepakowego spożywamy zdecydowanie najwięcej, w stosunku do innych olejów roślinnych, jest w tym roku ze swoimi zbiorami rzepaku ewenementem na skalę europejską?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)