USDA: Jakie prognozy dla światowego rynku mleka? Idą duże zmiany
r e k l a m a
Partnerzy portalu

USDA: Jakie prognozy dla światowego rynku mleka? Idą duże zmiany

04.08.2023autor: dr Mirosława Wieczorek

Według prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa produkcja mleka wzrośnie w 2023 r. Zmieni się za to sytuacja wśród największych dostawców mleka na świecie. Kto zanotuje największe spadki, a kto wzrosty?

Produkcja mleka ponownie wzrośnie

Jak wynika z prognoz amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) – po spowolnieniu w ubiegłym roku, globalna produkcja mleka surowego ponownie wzrośnie w 2023 roku o około 6 mln ton lub 1,1% (do 550,6 mln ton) w porównaniu do 2022 roku, a więc dość umiarkowanie.

Zmiany szykują się też u innych ważnych eksporterów produktów mleczarskich – według amerykańskich analityków w Argentynie i Australii produkcja ma spaść o 3% w porównaniu do 2022 roku. W Argentynie największym problemem obecnie jest pasza – susza nie pozwala na wyprodukowanie własnej, a import jest zbyt drogi, bo kurs peso spada. Podobnie jest w Australii – tam również brakuje paszy z powodu suszy, więc wielu producentów redukuje stada. Tym bardziej, że dokucza również niedobór siły roboczej.

W dobrej sytuacji jest Nowa Zelandia – tam spodziewany jest wzrost nawet o 2,1% do 21,5 mln ton. Wystarczające opady deszczu zapewniły dobry odrost pastwisk w tym roku i od stycznia do maja dostawy mleka wzrosły o prawie 3% w porównaniu z rokiem poprzednim.

UE pozostaje na czele stawki producentów

Unia Europejska pozostaje wciąż największym producentem mleka na świecie. Dzięki rosnącej wydajności, dostawy mleka od stycznia do maja były o 0,8% wyższe niż w roku poprzednim.

W drugiej połowie roku spodziewany jest znowu spadek –  według USDA całkowita produkcja spadnie o 0,3% w porównaniu do 2022 roku. Podobnie będzie krajach UE – Komisja Europejska też prognozuje niewielki spadek o 0,2%.

Spadek cen mleka przy wciąż wysokich kosztach produkcji spowoduje większe brakowanie i/lub likwidację stad, przez co w rzeźniach pojawi się więcej zwierząt. Nie bez znaczenia dla niższej produkcji w UE będą też dodatkowe wymogi w zakresie ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt.

mwie
fot. arch. PWR

autor dr Mirosława Wieczorek

dr Mirosława Wieczorek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Więcej krów i mleka w Chinach i Indiach. Jak rośnie pogłowie?

Czołowym producentom i eksporterom mleka na świecie po piętach depczą Indie i Chiny – również ważne dla globalnej produkcji mleka.

czytaj więcej
Rynek mleka

Ceny mleka i produktów mleczarskich: Indeks GDT znowu w dół!

Zarówno w Europie, jak i na nowozelandzkiej giełdzie GDT ceny mleka i produktów mleczarskich kontynuują trendy spadkowe. Stawki za mleko surowe obniżyły się w niektórych krajach nawet o 40%!

czytaj więcej
Rynek mleka

Cena mleka w Niemczech: ogromne różnice między regionami

Niemieckie mleczarnie płaciły hodowcom bydła mlecznego od 49,26 do 37,07 eurocentów za kilogram mleka, co oznacza, że różnice pomiędzy najwyższą i najniższą ceną u naszych zachodnich sąsiadów były szczególnie wysokie. Jak cena mleka wypada w porównaniu z polskimi stawkami?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)