Spadki cen mleka w Niemczech
Ceny mleka wypłacane przez niemieckie mleczarnie producentom jeszcze bardziej spadły w maju 2023 r., co pokazują badania przeprowadzone przez BLE (Bundesanstalt für Landwirtschaft und Ernährung, Federalna Agencja ds. Rolnictwa i Żywności) w ramach rozporządzenia o raportowaniu mleka, informuje ZMB (Zentrale Milchmarkt Berichterstattung).
Za konwencjonalne mleko krowie mleczarnie płaciły średnio 43,32 eurocentów/kg (o zawartości 4,0% tłuszczu i 3,4% białka, bez VAT). To o 12,6% – 6,27 centa/kg mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Wyjątkowo duże różnice regionalne cen
Różnice między cenami mleka w poszczególnych landach są bardziej widoczne, niż kiedykolwiek: najwyższe ceny mleka odnotowano w Bawarii na poziomie 49,26 centów/kg, a najniższe w Szlezwiku-Holsztynie na poziomie 37,07 centów/kg. To oznacza, że różnica między regionami o najwyższej i najniższej cenie wzrosła do 12,19 eurocentów/kg.
Najwyższe stawki za mleko oferowano w Bawaria, następnie Badeni-Wirtembergii, Turyngii i Nadrenii-Palatynacie. Średnie ceny odnotowano w Nadrenii Północnej-Westfalii i Saksonii. Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia-Anhalt i Dolna Saksonia tylko nieznacznie wyprzedzają Szlezwik-Holsztyn.
Cena mleka ekologicznego konwencjonalnego
Różnica cenowa między cenami mleka konwencjonalnego i ekologicznego ponownie się powiększyła. Ceny ekologicznego mleka krowiego również kontynuują trend spadkowy, choć w znacznie mniejszym stopniu niż ceny mleka konwencjonalnego. Za maj odnotowano średnią cenę 57,58 euro/100 kg (przy zawartości 4,0% tłuszczu i 3,4% białka bez VAT). Ceny były o 4,3%, czyli o 2,46 centa/kg wyższe niż w maju 2022 r. Różnica między mlekiem krowim produkowanym konwencjonalnie i ekologicznie wzrosła do 14,26 centa/kg.
Sprawdź ceny w Polsce! Cena mleka w skupie spadła poniżej 2 zł/litr. Kryzys czy korekta?
Anke Reimink/topagrar.com, al
fot. arch. PWR