Cena mleka w Niemczech: ogromne różnice między regionami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Cena mleka w Niemczech: ogromne różnice między regionami

25.07.2023autor: Aneta Lewandowska

Niemieckie mleczarnie płaciły hodowcom bydła mlecznego od 49,26 do 37,07 eurocentów za kilogram mleka, co oznacza, że różnice pomiędzy najwyższą i najniższą ceną u naszych zachodnich sąsiadów były szczególnie wysokie. Jak cena mleka wypada w porównaniu z polskimi stawkami?

Spadki cen mleka w Niemczech

Ceny mleka wypłacane przez niemieckie mleczarnie producentom jeszcze bardziej spadły w maju 2023 r., co pokazują badania przeprowadzone przez BLE (Bundesanstalt für Landwirtschaft und Ernährung, Federalna Agencja ds. Rolnictwa i Żywności) w ramach rozporządzenia o raportowaniu mleka, informuje ZMB (Zentrale Milchmarkt Berichterstattung). 

Za konwencjonalne mleko krowie mleczarnie płaciły średnio 43,32 eurocentów/kg (o zawartości 4,0% tłuszczu i 3,4% białka, bez VAT). To o 12,6% – 6,27 centa/kg mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Wyjątkowo duże różnice regionalne cen

Różnice między cenami mleka w poszczególnych landach są bardziej widoczne, niż kiedykolwiek: najwyższe ceny mleka odnotowano w Bawarii na poziomie 49,26 centów/kg, a najniższe w Szlezwiku-Holsztynie na poziomie 37,07 centów/kg. To oznacza, że różnica między regionami o najwyższej i najniższej cenie wzrosła do 12,19 eurocentów/kg. 

Najwyższe stawki za mleko oferowano w Bawaria, następnie Badeni-Wirtembergii, Turyngii i Nadrenii-Palatynacie. Średnie ceny odnotowano w Nadrenii Północnej-Westfalii i Saksonii. Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia-Anhalt i Dolna Saksonia tylko nieznacznie wyprzedzają Szlezwik-Holsztyn. 

Cena mleka ekologicznego konwencjonalnego

Różnica cenowa między cenami mleka konwencjonalnego i ekologicznego ponownie się powiększyła. Ceny ekologicznego mleka krowiego również kontynuują trend spadkowy, choć w znacznie mniejszym stopniu niż ceny mleka konwencjonalnego. Za maj odnotowano średnią cenę 57,58 euro/100 kg (przy zawartości 4,0% tłuszczu i 3,4% białka bez VAT). Ceny były o 4,3%, czyli o 2,46 centa/kg wyższe niż w maju 2022 r. Różnica między mlekiem krowim produkowanym konwencjonalnie i ekologicznie wzrosła do 14,26 centa/kg.

Sprawdź ceny w Polsce! Cena mleka w skupie spadła poniżej 2 zł/litr. Kryzys czy korekta?

Anke Reimink/topagrar.com, al
fot. arch. PWR

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek mleka

USDA: Jakie prognozy dla światowego rynku mleka? Idą duże zmiany

Według prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa produkcja mleka wzrośnie w 2023 r. Zmieni się za to sytuacja wśród największych dostawców mleka na świecie. Kto zanotuje największe spadki, a kto wzrosty?

czytaj więcej
Bydło mleczne

Jakie wsparcie do bydła mlecznego? Płatności do produkcji rolniczej

Nie będzie dopłat do krów mlecznych w związku z niskimi cenami na rynku mleka. W zamian resort rolnictwa wymienia listę programów wsparcia, z których mogą skorzystać producenci mleka. Na jaką pomoc mogą liczyć hodowcy krów?

czytaj więcej
Rynek mleka

Cena mleka w skupie spadła poniżej 2 zł/litr. Kryzys czy korekta?

Ceny mleka w skupie w połowie 2023 r. przekroczyły granicę 2 zł/litr i spadają dalej. Co o tej sytuacji mówią rolnicy? Zdania są podzielone – optymiści mówią o korekcie, pesymiści o kryzysie na rynku mleka. Ile płacą skupy mleka?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)