Rynek mleka - susza i koszty produkcji, doprowadziły do zniknięcia aż 40 tys. hurtowych dostawców mleka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek mleka - susza i koszty produkcji, doprowadziły do zniknięcia aż 40 tys. hurtowych dostawców mleka

22.07.2023autor: wk

Susza oraz wysokie koszty produkcji mogą skłaniać rolników do rezygnacji z produkcji mleka. Takie trend utrzymuje się od lat. Od 2015 r. z rynku zniknęło 40 tys. hurtowych dostawców mleka. Sytuacja w Polsce i napięcia w relacjach z Ukrainą.

Z artykułu dowiesz się

  • Ceny skupu mleka.
  • Skup mleka krowiego w liczbach. 
  • Wysokie koszty produkcji mleka.
  • Hodowcy rezygnują z produkcji mleka.
  • Polska - największy eksporter produktów mlecznych do Ukrainy. 
  • Branża mleczarska obawia się utraty dostępu do rynku ukraińskiego. 

Spadająca cena skupu mleka

Podczas lipcowego posiedzenia grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa-Cogeca, przedstawiono ostatnie dane rynkowe unijnego Obserwatorium Rynku Mleka. W kwietniu bieżącego roku średnia cena skupu mleka w UE spadła o 5,4% w porównaniu z poprzednim miesiącem, do poziomu 47,55 EUR/100 kg. Szacunki państw członkowskich wskazują na dalszy spadek cen mleka w maju 2023 r. do 46,64 EUR/100 kg, czyli o 1,9%. Skup mleka krowiego w Unii Europejskiej wzrósł w kwietniu 2023 r. o 0,8%, tj. 100 000 ton w porównaniu z tym samym miesiącem w 2022 r. W okresie od stycznia do kwietnia bieżącego roku skup był o 0,8% większy niż w analizowanych miesiącach ubiegłego roku.

Koszty produkcji tną zyski hodowców bydła mlecznego

Uczestnicy posiedzenia podkreślali, że koszty produkcji są nadal bardzo wysokie, pomimo spadku cen pasz. W wieku krajach członkowskich spada konsumpcja mleka i produktów mlecznych, do czego przyczynia się wysoka inflacja. W perspektywie średnioterminowej inflacja utrzyma się na wysokim poziomie. Spadek cen produktów mlecznych nie odnalazł odzwierciedlenia w spadku cen płaconych przez konsumentów, co powoduje obniżenie popytu.
r e k l a m a

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Podczas posiedzenia Dorota Grabarczyk z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych zreferowała uczestnikom posiedzenia sytuację rynkową w Polsce. Poinformowała, że ceny mleka spadają od stycznia bieżącego roku. Od grudnia 2022 do maja 2023 spadek ten wyniósł 25%.


Zobacz także: Mniej stad daje więcej mleka. Wydajność krów wzrosła aż o 200 kg!


Średnia cena w maju wynosiła 45,9 EUR. Natomiast średnia cena za pięć miesięcy wynosiła 49,83 EUR.
Skup mleka rośnie. W maju był o 6,6% wyższy niż w kwietniu 2023 r. oraz o 3,7% wyższy niż w maju ubiegłego roku. Za okres pięciu miesięcy skup był o 1,5% wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Ceny produktów mlecznych spadają, jednak nie przekłada się to na ceny, które muszą płacić konsumenci. Konsumpcja mleka i produktów mlecznych spada, bo konsumenci wybierają tańsze produkty. Inflacja utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Koszty produkcji są bardzo wysokie, ich wzrost to około 60-70%.

- Rolnicy mają problemy z suszą. W 2021 roku wielu hodowców rozważało rezygnację z produkcji mleka, jednak wysokie ceny surowca powstrzymały ich przed podjęciem tej decyzji. Obawiam się, że w obecnej trudnej sytuacji wielu z nich jednak zrezygnuje z produkcji i że liczba gospodarstw zajmujących się produkcja mleka spadnie – mówiła D. Grabarczyk z PZHBiPM.

W 2015 roku w Polsce było około 130 tys. dostawców hurtowych, obecnie jest około 90 tys. Obserwowany jest problem z wymianą pokoleniową i z pracownikami.

Napięcia w relacjach z Ukrainą

Rolnicy odczuwają skutki wojny w Ukrainie, głównie dotyczy do producentów zbóż, drobiu i owoców miękkich. Polski rząd wprowadził zakaz importu produktów mlecznych z Ukrainy, na co Ukraina odpowiedziała wzmożonymi kontrolami i pewnymi ograniczeniami.
- Warto zaznaczyć, że Polska jest największym unijnym eksporterem produktów mlecznych do Ukrainy. Udział w unijnym eksporcie wynosi ponad 60%. Polska branża mleczarska obawia się, że jeśli straci dostęp do rynku ukraińskiego to już go nie odzyska, albo będzie to bardzo trudne. Branża polska i ukraińska zabiega o to, żeby był swobodny przepływ produktów mlecznych, jak tak przed wojną- podsumowała D. Grabarczyk.

wk
fot: Bernat Patrycja
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek mleka

USDA: Jakie prognozy dla światowego rynku mleka? Idą duże zmiany

Według prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa produkcja mleka wzrośnie w 2023 r. Zmieni się za to sytuacja wśród największych dostawców mleka na świecie. Kto zanotuje największe spadki, a kto wzrosty?

czytaj więcej
Rynek mleka

Cena mleka w skupie spadła poniżej 2 zł/litr. Kryzys czy korekta?

Ceny mleka w skupie w połowie 2023 r. przekroczyły granicę 2 zł/litr i spadają dalej. Co o tej sytuacji mówią rolnicy? Zdania są podzielone – optymiści mówią o korekcie, pesymiści o kryzysie na rynku mleka. Ile płacą skupy mleka?

czytaj więcej
Aktualności

Ser nie z mleka, ale z nasion… soi

Stany Zjednoczone: W tym kraju ser pozyskiwany jest z mleka przede wszystkim krowiego i jest on podstawą wielu dań. Jednak amerykańscy konsumenci coraz częściej cierpią na nietolerancję laktozy – cukru znajdującego się w mleku. Większość serów robiona jest właśnie z takiego mleka. Aby powstał, potrzebne jest jednak białko, które, jak się okazuje, nie musi wcale pochodzić od zwierząt.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)