Cena mleka w skupie spadła poniżej 2 zł/litr. Kryzys czy korekta?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Cena mleka w skupie spadła poniżej 2 zł/litr. Kryzys czy korekta?

24.07.2023autor: dr Mirosława Wieczorek

Ceny mleka w skupie w połowie 2023 r. przekroczyły granicę 2 zł/litr i spadają dalej. Co o tej sytuacji mówią rolnicy? Zdania są podzielone – optymiści mówią o korekcie, pesymiści o kryzysie na rynku mleka. Ile płacą skupy mleka?

Z artykułu dowiesz się

  • Kryzys na rynku czy korekta?
  • Ile zarabiają producenci?
  • Ceny mleka wg cenników
  • Czy mleczarnie przetrwają?
  • Ceny mleka od kwietnia do czerwca wg faktur
  • Konsumenci kupują mniej
  • Ceny mleka w Europie
  • Ceny mleka w UE wg MMO
  • Trudny rok dla mleczarzy

Kryzys na rynku czy korekta?

Zdania są podzielone – optymiści mówią o korekcie, pesymiści o kryzysie na rynku mleka.

– Wiadomo – nic nie trwa wiecznie – komentowali nasi Czytelnicy, dodając, że nikt nie wierzył przecież, że ceny podchodzące pod 3 zł/l utrzymają się na stałe. Większość z naszych rozmówców spodziewała się, że spadki będą i obecna sytuacja nie zaskakuje.

– Ceny spadały od początku roku. Oczywiście chcielibyśmy, aby "stop" było na 2,5 zł/l, ale liczyliśmy się z tym, że cena mleka może spaść nawet do 2 zł – usłyszeliśmy.

I ta ostatnia prognoza właśnie się sprawdza z nawiązką, bo bariera 2 zł/l została już przekroczona i cena mleka w skupie nadal spada. Podobnie było rok temu – w maju i czerwcu 2022 r. cieszyliśmy się, że cena przekroczyła 2 zł/l. Tyle że wtedy dalej rosła.

ceny mleka spadek barometr cena mleka

r e k l a m a

Ile zarabiają producenci?

Mimo kiepskich nastrojów wśród naszych rozmówców (nie wiadomo, co przyniesie przyszłość) – tragedii nie ma. Nadal z każdego odstawionego litra coś zostaje. Ile – zależy od kondycji gospodarstwa – kredytów, inwestycji, stopnia amortyzacji czy liczby zatrudnionych. Padały kwoty od 0,20 do nawet 0,40 zł/l (w gospodarstwach bez obciążeń) przy kosztach produkcji 1,50–1,70 zł/l.

Rys. 1. Ceny mleka (4,07% tł., 3,42% biał.) wg cenników (netto zł/l)

Czy mleczarnie przetrwają?

Jak podczas każdego kryzysu jak na dłoni widać kondycję zakładów skupujących mleko – mniejsze mleczarnie z drobnymi dostawcami mogą tego okresu nie przetrwać.

– Będziemy słyszeć o kolejnych przejęciach – prorokowali nasi rozmówcy, a niektórzy szacowali, że obecny kryzys przetrwa 10–20 zakładów w Polsce.

Tab. 2. Ceny mleka od kwietnia do czerwca według faktur (netto zł/l)

Konsumenci kupują mniej

Mleka na rynku jest dużo. Wykorzystują to sieci handlowe, a mleczarnie, żeby sprzedać towar zgadzają się na obniżki. Finalnie i tak za wszystko płaci hodowca, któremu mleczarnia nie jest w stanie zaoferować zadowalającej kwoty. Sytuacja poprawiłaby się, gdybyśmy zaczęli więcej kupować, ale z rynku płyną sygnały, że mimo sezonu na produkty mleczne fermentowane, zwiększonego spożycia nie widać. Konsument też nie ma pieniędzy.

Ceny mleka w Europie

Spadki dotyczą nie tylko Polski – od początku roku ceny mleka spadają w całej UE, w czerwcu średnia oscylowała wokół 45 euro/100 kg (to 23%mniej niż w rekordowym grudniu 2022 r.). Spadki były różne – od 2% na Cyprze do 30% i więcej w krajach bałtyckich, krajach Beneluksu oraz w Danii i Niemczech. Najwięcej (około 40%) cena spadła w Irlandii i Rumunii.

Tab. 1. Ceny mleka w UE wg MMO*

To będzie trudny rok dla mleczarzy

Rok temu martwiliśmy się, czy 2,20–2,50 zł/l wystarczy? Obecnie dla wielu jest to cena marzeń. Spadły na szczęście koszty produkcji – tańsze są nawozy, lekko spadła cena paliwa (lecz niestety nie energii). Zamiast tego mamy inny problem – na południu podtopienia, a w pozostałej części kraju – susza. Już wiadomo, że będzie problem z użytkami zielonymi, zasycha też kukurydza. Miała być na ziarno, a prawdopodobnie pójdzie pod nóż wcześniej. Ziarno trzeba będzie dokupić – skąd, za ile? Eksperci mieli rację – ten rok będzie trudny!

mwie
fot. EnvatoElements, Canva

autor dr Mirosława Wieczorek

dr Mirosława Wieczorek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła: niemrawe lokalne podwyżki przy braku podaży. Jakie prognozy?

Jedynie trzy ubojnie z naszej listy podniosły stawki za bydło. Wynika to z lokalnych braków w podaży żywca. Ile płacą ubojnie w tym tygodniu i jakie są prognozy na koniec 2023 r. i 2024 r.?

czytaj więcej
Bydło mleczne

Płacili rolnikom więcej, teraz zyski FrieslandCampina spadają

Po bardzo udanym roku finansowym 2022, warunki ekonomiczne holenderskiej mleczarni FrieslandCampina w pierwszej połowie 2023 roku znacznie się pogorszyły. Co stoi za gorszą rentownością holenderskiego producenta?

czytaj więcej
Rynek mleka

Ceny mleka i produktów mleczarskich: Indeks GDT znowu w dół!

Zarówno w Europie, jak i na nowozelandzkiej giełdzie GDT ceny mleka i produktów mleczarskich kontynuują trendy spadkowe. Stawki za mleko surowe obniżyły się w niektórych krajach nawet o 40%!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)