Ser nie z mleka, ale z nasion… soi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ser nie z mleka, ale z nasion… soi

09.06.2023autor: Jacek Daleszyński

Stany Zjednoczone: W tym kraju ser pozyskiwany jest z mleka przede wszystkim krowiego i jest on podstawą wielu dań. Jednak amerykańscy konsumenci coraz częściej cierpią na nietolerancję laktozy – cukru znajdującego się w mleku. Większość serów robiona jest właśnie z takiego mleka. Aby powstał, potrzebne jest jednak białko, które, jak się okazuje, nie musi wcale pochodzić od zwierząt.

Firma Nobell Foods postanowiła znaleźć alternatywę dla osób, które nie tolerują laktozy, ale nie potrafią zrezygnować z jedzenia serów. Okazało się, że kazeinę może wyprodukować genetycznie modyfikowana soja, którą można ukierunkować na produkcję praktycznie każdego białka poprzez edycję odpowiednich genów. 

Smak i rozciągliwość w roślinnym serze

Jak przyznaje Magi Richani z Nobble Food najbardziej problematyczne jest uzyskanie parametrów roślinnego sera, które byłyby zbieżne z krowim. Chodzi przede wszystkim o smak, rozciągliwość i topienie się, np. w daniach na ciepło. I choć sery roślinne stanowią dziś w Stanach tylko 1% rynku, Richani podkreśla, że zainteresowanie nimi szybko rośnie tym bardziej, że jest to alternatywa cenowo zbliżona do serów zwierzęcych.


Zobacz także: Prognozowany jest rekordowy wzrost eksportu ukraińskiej soi


Źródło: University of Copenhagen
Fot: Daleszyński
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Eko asfalt – nowe zastosowanie soi do budowy dróg

Budowanie dróg będzie bardziej eko? Podczas Farm Progress Show 2023 zaprezentowana ma zostać w ramach zrównoważonej technologii nowa nawierzchnia asfaltowa. Do budowania dróg wykorzystano soję.

czytaj więcej
Rynek mleka

Rynek mleka - susza i koszty produkcji, doprowadziły do zniknięcia aż 40 tys. hurtowych dostawców mleka

Susza oraz wysokie koszty produkcji mogą skłaniać rolników do rezygnacji z produkcji mleka. Takie trend utrzymuje się od lat. Od 2015 r. z rynku zniknęło 40 tys. hurtowych dostawców mleka. Sytuacja w Polsce i napięcia w relacjach z Ukrainą.

czytaj więcej
Strączkowe

Dokarmianie dolistne soi. Kiedy, czym i w jakich dawkach

Jedyne, czego nie powinno się podawać soi przez liść, to azot w formie np. mocznika. Każdy inny składnik jest mile widziany. Jak i czym powinniśmy dokarmiać soję? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)