Rynek mleka: czeka nas masowy skup
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek mleka: czeka nas masowy skup

23.04.2020autor: wk

Zdaniem MRiRW niedługo ruszy masowy skup interwencyjny na rynku mleka. To efekt spadku cen produktów mleczarskich wywołany przez pandemię koronawirusa. W ostateczności myśli się również o wprowadzenie rekompensat ograniczenie produkcji.

Szczegółowe pytanie dotyczące działań Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi łagodzących skutki COVID-19 dla rolników oraz szeroko rozumianego sektora rolno-spożywczego zadali posłowie opozycji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke. W odpowiedzi resort rolnictwa przyznał, że związku z wystąpieniem pandemii koronawirusa mamy do czynienia z nieprzewidywalnością i zachwianiem stabilności produkcji. W dużej mierze dotyczy to rynku mleka.

MRiRW przypomniało, że jeden z mechanizmów interwencyjnych został uruchomiony już w 1 marca 2020 r. Otwarty skup masła i odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) odbywa się standardowo na zapasy interwencyjne. Zakupy realizowane są po ustalonej z góry cenie interwencyjnej, która dla masła wynosi 221,75 EUR/100kg, a dla OMP 169,80 EUR/100kg. Skup interwencyjny proszku mlecznego odbywa się w skali UE do limitu 109 tys. ton. Po jego osiągnięciu, KE może przedłużyć skup w formie przetargów – oferowana przez producenta OMP cena jest przedmiotem przetargu. Z danych KE wynika, że do 20 kwietnia 2020 r. do magazynów publicznych UE unijni przedsiębiorcy nie wprowadzili żadnych ilości masła i OMP. To się jednak może szybko zmienić.

r e k l a m a
Sytuacja na rynku mleka w wyniku epidemii znacznie się pogorszyła. Przerwanie łańcuchów dostaw oraz ograniczenia handlowe powodują problemy z eksportem. W rezultacie coraz większa liczba przetwórców mleka, w celu utrzymania płynności finansowej sygnalizuje konieczność ograniczenia poziomu skupu mleka. Takie działania, w momencie sezonowego wzrostu podaży surowca mlecznego budzą olbrzymi niepokój rolników.

Sytuacja z dnia na dzień ulega pogorszeniu. Ostatnie dostępne notowania cen zbytu OMP wskazują, że w pierwszym tygodniu kwietnia 2020 r. cena odtłuszczonego mleka w proszku osiągnęła poziom 197 EUR/100kg i była niższa od ceny sprzed tygodnia o 9,8%. Cena masła w blokach w tym samym czasie spadła do poziomu 307 EUR/100kg, obniżając się w ciągu tygodnia o blisko 3%. Biorąc pod uwagę dane dotyczące głębokich spadków cen zbytu masła i OMP napływające z wielu państw członkowskich UE można zakładać, że w przeciągu kilkunastu dni zostaną przekroczone poziomy cen interwencyjnych i rozpocznie się masowy skup interwencyjny.

Mając na uwadze, że maksymalny limit odtłuszczonego mleka w proszku OMP, który może zostać skupiony interwencyjne z obszaru UE w ciągu danego sezonu wynosi jak już wspomniano 109 tys. ton, MRiRW zawnioskowało do Komisarza ds. Rolnictwa o jak najszybsze uruchomienie przez KE mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania zarówno OMP, jak i masła oraz wybranych gatunków serów, jak również o gotowość do wdrożenia pozostałych mechanizmów będących w dyspozycji Komisji, jeśli podjęte działania okażą się niewystarczające.

Ostatecznie, pomimo początkowej argumentacji, że w unijnym budżecie nie ma pieniędzy na mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania mięsa czy mleka – KE uległa naciskom. Zgodnie z komunikatem z 22 kwietnia br. proponuje przyznać dopłaty do prywatnego przechowywania odtłuszczonego mleka w proszku, masła i sera, a także produktów mięsnych, w tym wołowiny.

Zdaniem MRiRW możliwym wydane się również skorzystanie z mechanizmu zastosowanego podczas kryzysu w 2016 r. tj. wprowadzenie rekompensat finansowych dla producentów mleka dobrowolnie ograniczających jego produkcję. MRiRW zakłada jednak, że mechanizm ograniczania produkcji mleka jest działaniem ostatecznym i dlatego resort rolnictwa przygotowuje się do uruchomienia działań przechowalniczych, a w razie przedłużających się problemów w eksporcie do czasowego wdrożenia mechanizmów rozdysponowania produkcji dla organizacji prowadzących działalność charytatywną oraz do dalszego przetwórstwa.

Ponadto, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzi obecnie intensywne prace nad przygotowaniem stosownych uregulowań, w których zostaną określone zasady i tryb postępowania w sprawie udzielania poręczeń i gwarancji kredytowych. Jednocześnie w planie finansowym Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa zostało na ww. cel w 2020 r. zaplanowane 20 mln zł.  
wk
Fot. pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek mleka

Mleczarnie z "czarnej listy" MRiRW odpierają zarzuty

Wczoraj informowaliśmy o tym, że resort rolnictwa opublikował „czarną listę” zakładów mleczarskich, które importują mleko, zamiast kupować je od polskich rolników. Zakłady mleczarskie tłumaczą, że były to marginalne zakupy podyktowane m.in. brakami rynkowymi np. mleka ekologicznego.

czytaj więcej
Aktualności

KE uruchomi pakiet wsparcia dla rolnictwa – rynek mleka, mięsa, owoców i warzyw!

Komisja Europejska podjęła decyzję o wydatkowaniu dodatkowych środków w celu wsparcia rynków rolnych i żywności, które są najbardziej dotknięte kryzysem. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Krzysztof Jurgiel pyta KE o wpływ COVID-19 na rynek mleka

Krzysztof Jurgiel skierował zapytanie do Komisji Europejskiej na temat wpływu COVID-19 na unijny rynek mleka. Według niego istnieje realne niebezpieczeństwo dla tego sektora.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)