Instytucje UE bronią jednolitego rynku przed obowiązkiem znakowania produktów mleczarskich
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Instytucje UE bronią jednolitego rynku przed obowiązkiem znakowania produktów mleczarskich

22.07.2020autor: Dorota Kolasińska

Od pewnego czasu toczy się dyskusja, czy w Unii Europejskiej powinien być wprowadzony obowiązek znakowania produktów mleczarskich krajem pochodzenia. Niektórzy twierdzą, że to wbrew etyce jednolitego rynku, inni, że konsument ma prawo wiedzieć, z jakiego mleka został wyprodukowany. 

Gerard Hogan rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wydał opinię prawną w sprawie ETS C485/18 dotyczącej francuskiego dekretu w sprawie krajowego oznakowania pochodzenia – w pełni broni on zasady jednolitego rynku. 

Jak informuje European Dairy Association przemysł mleczarski UE jest istotną częścią rolnictwa UE. 150 milinów ton mleka produkowanego rocznie w Unii jest przetwarzanych w 12 000 zakładach mleczarskich oraz zakładach produkcyjnych w całej UE. W produkcję mleka jest zaangażowanych 700.000 gospodarstw mlecznych, a cały sektor tworzy około 300.000 miejsc pracy. W całej Europie mleczarstwo stanowi podstawę przemysłową i gospodarczą wiejskiej Europy i nie tylko. Jak twierdzi EDA sukces europejskiego sektora mleczarskiego opiera się na projekcie europejskim i jego zasadach, a w szczególności jednolitego rynku.

Sprawa Trybunału C-485/18 dotyczy francuskiego krajowego dekretu w sprawie obowiązkowego etykietowania, który został zatwierdzony - przeciwko opinii służb prawnych Komisji Europejskiej. Rząd francuski twierdzi, że postrzeganie jakości przez konsumentów jest częścią jakości produktu, podczas gdy Gerard Hogan bardzo jasno stwierdza w swojej opinii: tylko wtedy, gdy pochodzenie środka spożywczego ma namacalny wpływ na sam produkt, można rozważyć oznaczenie pochodzenia krajowego.

r e k l a m a
– Każdy inny wniosek utorowałby drogę... do czysto nacjonalistycznych - nawet szowinistycznych – instynktów” – podkreślił Hogan. Jeden z przedstawicieli KE stwierdził, że "nie ma żadnej różnicy między niemieckim a francuskim mlekiem. Jakakolwiek różnica w mleku jest jedynie związana z systemami i warunkami hodowli". 

Niektórzy twierdzą, że istnieje znacząca różnica w mleku pochodzącym z różnych państw, ponieważ każdy kraj ma inną strukturę upraw, stosuje trochę inne pasze, niektóre kraje mają możliwość całorocznego wypasu, co stanowi wartość dodaną produktu lub w ogóle nie stosuje poekstrakcyjnej śruty sojowej GMO lub w małym stopniu np. kiszonkę z kukurydzy czy mocznik w dawce. 

Mimo jednolitego rynku UE, każdy kraj powinien mieć możliwość podjęcia decyzji czy chce, aby w danym kraju był takowy obowiązek czy nie, a zagraniczne podmioty, które pragną stanowić część tego rynku powinny się do nich dostosować. Konsument ma prawo zadecydować czy kupi produkt krajowy czy zagraniczny, tak w przypadku mleka i jego przetworów.

oprac. dkol na podst. eda.euromilk.org

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła – sprzedawać, nie sprzedawać?

Lipiec nie rozpieszcza hodowców bydła mięsnego i opasów. Stawki notują lekkie wzrosty i spadki, nadal obserwujemy huśtawkę, a w zakładach czuć delikatną niepewność dotyczącą przyszłości.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Afera mleczna – są kolejne zarzuty i aresztowania

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu w porozumieniu z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu zatrzymali kolejne osoby zamieszane w tzw. aferę mleczną w jednym z wielkopolskich zakładów mleczarskich. Zarzuty usłyszało jedenaście kolejnych osób.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Nowa Zelandia: orzeczenie sądu w sprawie wypadku w rzeźni

Wyrok po wypadku w nowozelandzkiej rzeźni. Firma ukarana przez sąd na ponad 250 tys. dolarów!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)