Nowa Zelandia: orzeczenie sądu w sprawie wypadku w rzeźni
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowa Zelandia: orzeczenie sądu w sprawie wypadku w rzeźni

05.07.2020autor: Marcin Jajor

Wyrok po wypadku w nowozelandzkiej rzeźni. Firma ukarana przez sąd na ponad 250 tys. dolarów!

33-letnia matka czwórki dzieci pracowała w zakładzie przetwórczym Fresh Meats NZ w miejscowości Napier w północo-wschodniej części Nowej Zelandii. Nad ranem 22 listopada 2018 roku, podczas prac porządkowych jej ręka dostała się w łańcuchy na taśmie produkcyjnej. Wypadek był bardzo nieszczęśliwy. Jak oświadczyła w miniony piątek br. przed sądem, jej ramię prawie zostało zerwane i zwisało jedynie na kawałku skóry. Kobieta została zakleszczona między dwa łańcuchy w tak niefortunny sposób, że inni pracownicy firmy uwalniali ja przeszło 10 minut.

Z wiadomych przyczyn wypadek stał się przyczyną nie tylko fizycznego, ale i emocjonalnego bólu. Bo choć po licznych operacjach dłoń i nadgarstek kobiety zostały zrekonstruowane, prawdopodobnie nigdy nie wróci do pełnej sprawności. Tym bardziej, że wypadek dotyczył ręki, która była dominująca (kobieta była praworęczna). Emocje dały się we znaki również podczas wygłaszanego przez poszkodowaną przed sądem oświadczenia, które ostatecznie musiał dokończyć prawnik.

Zgodnie z wyrokiem sędziego, firma Fresh Meats NZ została ukarana grzywną w wysokości 253 tys. dolarów nowozelandzkich, tj. po przeliczeniu ok. 650 tys. zł. Dodatkowo musi wypłacić poszkodowanej kobiecie 30 tys. dolarów odszkodowania i 10 tys. dolarów za poniesione straty. To znacznie mniej niż maksymalna kara przewidywana w przypadku tego rodzaju wypadków w Nowej Zelandii (ok. 1,5 mln dolarów), ale sąd wziął pod uwagę okoliczności łagodzące.

Firma przyznała się do winy, podkreślając, że w miejscu szczególnie niebezpiecznym, gdzie doszło do feralnego wypadku, powinien stać strażnik. Ponadto z własnej inicjatywy wypłaciła kobiecie zadośćuczynienie w wysokości 5 tys. dolarów oraz płaciła jej tygodniowo 150 dolarów (ok. 400 zł) w związku z brakiem możliwości wykonywania pracy.

Firma Fresh Meats NZ jest dostawcą jagnięciny, którą skupuje z teren z terenu Wyspy Północnej. W ciągu roku ubija i przetwarza ok. 250 tys. sztuk i zatrudnia ok. 100 pracowników.

opr. mj/Stuff
Fot. poglądowe/Pixabay
autor Marcin Jajor

Marcin Jajor

<p>redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek mleka

Instytucje UE bronią jednolitego rynku przed obowiązkiem znakowania produktów mleczarskich

Od pewnego czasu toczy się dyskusja, czy w Unii Europejskiej powinien być wprowadzony obowiązek znakowania produktów mleczarskich krajem pochodzenia. Niektórzy twierdzą, że to wbrew etyce jednolitego rynku, inni, że konsument ma prawo wiedzieć, z jakiego mleka został wyprodukowany. 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Zapotrzebowanie na wodę dla bydła na pastwisku

Ilość wody potrzebnej zwierzętom podczas upalnych dni należy dostosować do określonego etapu produkcji i wagi zwierząt. Nie tylko ilość wody jest ważna, ale również jej jakość! 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Holenderski program likwidacji gospodarstw: 644 rolników chce wycofać się z hodowli zwierząt

Faza rejestracji do holenderskiego programu likwidacji gospodarstw hodowlanych, a tym samym całkowitego odejścia od utrzymywania zwierząt, trwa już od kilku dobrych miesięcy. Jak dotąd chęć wycofania się z hodowli zgłosiło 644 rolników. A jak to wygląda w poszczególnych grupach zwierząt?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)