Ceny zbytu produktów mleczarskich znowu w dół
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny zbytu produktów mleczarskich znowu w dół

18.01.2023autor: Dorota Kolasińska

Indeks GDT nieznacznie spadł podczas wtorkowej aukcji (0,1%). Wysokie ceny sera i pełnego mleka w proszku rekompensują spory spadek cen zbytu masła i odtłuszczonego mleka w proszku. W Polsce produkty mleczarskie zakłady sprzedawały znacznie taniej niż pod koniec grudnia.

Podczas wtorkowej aukcji na platformie handlowej Global Dairy Trade indeks cen GDT1, w odniesieniu do poprzedniego notowania, spadł o 0,1%. Sprzedano 31,8 tys. ton produktów.

  • Bezwodny tłuszcz mleczny spadł o 0,9% do 5337 USD/t
  • Masło spadło o 0,6% do 3449 USD/t
  • Odtłuszczone mleko w proszku spadło o 0,3% do 2842 USD/t
  • Pełne mleko w proszku podrożało o 0,1% do 3218 USD/t
  • Ceny sera Cheddar wzrosły o 4% do 4871 USD/t

Od końca grudnia produkty mleczarskie na GDT notują spadek cen, co niestety wywołuje spadki cen w skupie mleka. 

Spadek cen zbytu produktów mleczarskich w Polsce

Z danych MRiRW wynika, że na początku roku nastąpiły spore spadki cen produktów mleczarskich (notowania 2-8.01.23).

Zakłady mleczarskie zbywały masło w blokach średnio za 24,24 zł/kg – spadek o 10% w ciągu zaledwie tygodnia. Masło konfekcjonowane sprzedawano po 25,92 zł/kg (5,18 zł za 200 gramową kostkę) to aż o 7% taniej niż w poprzednim tygodniu. KOWR podaje, że cena zbytu odtłuszczonego mleka w proszku wyniosła 14,31 zł/kg i była o 2% wyższa niż tydzień wcześniej. Za pełne mleko w proszku uzyskiwano 21,13 zł/kg, o 5% mniej niż w poprzednim tygodniu i o 9% mniej niż miesiąc wcześniej. W odniesieniu do notowań sprzed roku OMP było droższe o 2%, a PMP – o 21%.

W kraju największy spadek odnotowano w przypadku masła ekstra w blokach.

Średnia cena mleka w skupach w listopadzie 2022 r. wynosiła 2,74 zł/l, w grudniu ub.r. zapewne średnia była jeszcze wyższa, gdyż w wielu zakładach uwzględniono roczne premie. Z kolei na początku stycznia br. hodowcy z wielu mleczarni otrzymali cenniki, w których ceny mleka obniżono. Nie we wszystkich mleczarniach, jednak można się tego spodziewać, gdyż na giełdach notowania produktów mleczarskich trzeci tydzień z rzędu spadają.  

dkol/GDT/KOWR/MRiRW

Fot. EnvatoElements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek mleka

Ceny mleka od lutego ostro w dół w wielu mleczarniach!

Jak informują rolnicy posypały się SMS-y od mleczarni z obniżkami cen mleka w skupie za luty. Niestety to kolejny miesiąc z rzędu, kiedy ceny mleka spadają. Oby to był koniec spadków, bo przy kosztach produkcji na obecnym poziomie wielu rolnikom może być ciężko spiąć budżet w gospodarstwie.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Polscy hodowcy w światowej czołówce najlepszych wydajności mleka i parametrów!

Polskie mleczarstwo rozwija się dynamicznie, a takie wyróżnienia pokazują, że polscy hodowcy wraz ze swoim bydłem mlecznym znajdują się w światowej czołówce mleczarstwa. Co mówią o swoim sukcesie i jakie mają plany na przyszłość?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: jałówki droższe niż byki nawet o 1 zł/kg w wbc

Znowu okazuje się, że jedyną kategorią bydła, którą wszelkie kryzysy omijają są jałówki. Na ich tusze zawsze jest zapotrzebowanie i zbyt. Teraz stawki są nawet o 1-,1,5 zł/kg wyższe niż za byki. Ile płacą zakłady?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)