Remont Ursusa 1204 de luxe: Montujemy wzmacniacz momentu obrotowego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Remont Ursusa 1204 de luxe: Montujemy wzmacniacz momentu obrotowego

04.09.2020autor: Paweł Twardowski

Po ostatnich problemach z nadmiernym luzem na dolnej choince udało zmontować się przekładnię w całość. Teraz przyszła kolej na montaż nowego wzmacniacza momentu obrotowego.

Po korekcie luzu wzdłużnego dolnej choinki mogłem przystąpić do montażu pozostałych detali przekładni. Po wcześniejszym przygotowaniu korpusu do przeróbki na tzw. szybką skrzynię praca nie stwarzała większych kłopotów. Pamiętajmy jednak, że o ile dolną choinkę można zmontować wcześniej i niemal w całości umieścić w obudowie, o tyle złożenie górnej choinki odbywa się bezpośrednio w przekładni, co wymaga wprawy.

Po zamontowaniu wszystkich kół zębatych przystąpiłem do montażu reduktora. Ten element, jak dotychczas jako jedyny z całego układu przeniesienia napędu nie budził moich zastrzeżeń. Jego kondycja była dobra, wiec po wymianie łożysk wszystko wróciło na swoje miejsce.

Teraz mogłem zabrać się za montaż wzmacniacza momentu obrotowego. To rozwiązanie jak na owe czasy było bardzo innowacyjne. Możliwość redukcji przełożenia bez konieczności korzystania z pedału sprzęgła to spore ułatwienie pracy. Dodatkowo dzięki wzmacniaczowi mamy podwojoną liczbę biegów.

Budowa i działania tylko na pierwszy rzut oka są skomplikowane. Całość składa się z sprzęgła z hamowaną obudową za pomocą taśmy hamulcowej, koła słonecznego współpracującego z satelitami i napędzanego od silnika koła zewnętrznego.

Układ działa tak, że w przypadku załączenia sprzęgła hamulec bębna jest odblokowany i odwrotnie. Kiedy mamy załączone sprzęgło i poluzowany hamulec satelity pełnią jedynie rolę klinów i zarówno wał napędowy jak i napędzany obracają się z tą samą prędkością. Po zluzowaniu sprzęgła i zablokowaniu jego obudowy satelity mogą się swobodnie poruszać przekazując niższe obroty na wał napędzany (wzmacniacz załączony).

Podczas montażu wszystkich detali wzmacniacza trzeba dokładnie wyregulować luz pomiędzy taśmą a bębnem, do czego służy śruba regulacyjna z lewej strony obudowy oraz trzy punkty regulacyjne z lewej i prawej strony oraz na górze korpusu skrzyni.

Prawidłowy luz powinien wynosić 0,2–0,3 mm. Tak wyregulowany wzmacniacz powinien funkcjonować bez zarzutów.

Chcesz wygrać tego Ursusa? Weź udział w naszym konkursie!
autor Paweł Twardowski

Paweł Twardowski

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Remont Ursusa

Remont Ursusa 1204 de luxe: Tylny most rozkręcony!

Choć do końca prac jeszcze daleka droga to małymi kroczkami zbliżamy się do finału. Przekładnia jest już niemal kompletna, więc przyszedł czas na tylny most.

czytaj więcej
Remont Ursusa

Remont Ursusa 1204 de luxe: montaż przekładni

Po skrzyni pośredniej przyszedł czas na montaż przekładni głównej. Odebraliśmy także silnik od pompiarza i znalazłem wydajniejszą pompę do układu kierowniczego.

czytaj więcej
Remont Ursusa

Mierzymy poziom hałasu w kabinie Ursusa 1204 de luxe. Nasz ciągnik zobaczysz na Agro Show 2021 w Bednarach!

Nasza przygoda z renowacją Ursusa dobiegła końca. Nim jednak oficjalnie przekażemy ciągnik nowemu właścicielowi, pozostało nam jeszcze sprawdzić poziom hałasu w kabinie po jej odbudowie. W tym celu nasz ciągnik, już po raz ostatni trafił do Koźmina Wlkp. do firmy Naglak. Tam po zainstalowaniu specjalistycznego sprzętu do pomiaru poziomu hałasu mogliśmy rozpocząć test.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)