USDA: znów więcej pszenicy, mniej soi i rzepaku
W swoim czerwcowym raporcie USDA przewiduje, że zapasy pszenicy i kukurydzy na świecie w sezonie 2020/21 wzrosną, natomiast soi spadną. Rzepaku w tym roku w Europie zbierzemy mniej.
Pszenica
USDA w swoim czerwcowym raporcie przewiduje, że zapasy pszenicy na świecie 2020/21 wzrosną o 5,7 miliona ton, przy wzroście produkcji o 4,9 miliona ton do poziomu 773,43 mln ton.
Najbardziej rośnie produkcja pszenicy w Indiach o 4,2 miliona ton. Australia zyskuje zbiór o 2,0 miliony. W obydwu przypadkach zwiększenia szacunków, eksperci USDA dokonują opierając się na statystykach rządowych wymienionych krajów. Przewiduje się, że powierzchnia uprawy pszenicy w Indiach będzie rekordowo duża. Amerykańscy eksperci oczekują także, że po dwóch kolejnych latach suszy wzrosną zbiory w Australii.
Także Turcja i Chiny zbiorą o 1,0 mln ton pszenicy więcej. Częściowe zrównoważenie tych zmian daje zmniejszenie plonów o 2,0 mln ton w UE i 1,5 milion na Ukrainie. Obydwie korekty odzwierciedlają suche warunki, które panowały w kluczowych momentach sezonu wegetacyjnego.
Prognozowany globalny eksport 2020/21 wzrośnie o 0,9 miliona ton do 188,9 miliona ton, dzięki wzrostowi o 2,0 miliony ton dla Australii oraz o 1,0 milion dla Rosji. Zmniejszona w tym sezonie ma być konkurencja eksportowa Ukrainy. Ukraiński eksport został zmniejszony o 1,5 miliona ton dla Ukrainy i 0,5 miliona dla UE, ze względu na mniejsze areały.
Zwiększone zasoby i zmniejszone tylko w nieznacznym stopniu globalne zużycie powodują, że zapasy końcowe na świecie będą rosły prawie o 6,0 mln ton, do rekordowo wysokiego poziomu 316,1 milionów ton. Przy czym Chiny i Indie zgromadzą odpowiednio 51 procent i 10 procent całości.
Kukurydza
Perspektywy handlu dla kukurydzy w USA na ten rok w 2020/21 roku niewiele się zmieniły od ostatniego miesiąca. USDA nieznacznie podniósł poziom zapasów początkowych, ponieważ zmniejszenie szacowanej produkcji o 45 mln buszli na lata 2019/20 zostaje w dużej mierze zrównoważone przez redukcję o 50 milionów buszli prognozowanej kukurydzy wykorzystywanej do produkcji etanolu. Odbicie produkcji etanolu jest wciąż wolniejsze niż wcześniej oczekiwano.
Dla sezonu 2020/21 w USA, przy produkcji 406 mln ton i braku zmian w przewidywanym już wcześniej poziomie zużycia, zapasy końcowe mają wynieść 84 mln ton.
Globalna prognoza produkcji kukurydzy na lata 2020/21 została podniesiona o 1,5 miliona ton do 1,188 mld ton. Zdaniem ekspertów USDA, w przedstawionym w tym miesiącu raporcie perspektywy dotyczą większej produkcji, większego wykorzystania i niższych zapasów w porównaniu do ostatniego miesiąca. Zwiększana o 1 mln ton do 107 mln ton jest produkcja kukurydzy w Brazylii na podstawie wyższego niż uprzednio oczekiwany obszaru zasiewów.
Główne zmiany w handlu światowym na lata 2020/21 obejmują większą prognozę eksportu kukurydzy do Zambii, wzrost importu kukurydzy do Tajlandii i Hondurasu.
Światowe zapasy kukurydzy zaczną się kurczyć o 2 mln ton do poziomu 337,9 mln ton, ale i tak ma to być o 27 mln ton więcej niż w sezonie 2019/20 r.
Soja-Oleiste
Prognozy amerykańskich ekspertów dotyczące globalnej podaży i popytu nasion oleistych na lata 2020/21 obejmują nieco wyższą produkcję i niższe zapasy końcowe w porównaniu do szacunków z ubiegłego miesiąca. Zapasy soi na koniec 2020/21 r. zostały obniżone o 2,1 miliona ton do 96,3 miliona, co głównie odzwierciedla niższe saldo z powodu korekt bilansów 2019/20.
W kończącym się sezonie 2019/2020 eksport soi rośnie o 1 milion ton. Takie szacunki wspierają rosnące dane sprzedaży soi z Argentyny i Brazylii, w oparciu o ostatnie tempo wysyłek i odzwierciedlają zwiększony popyt na import ze strony Chin. Dlatego zmniejszy się o 1 mln ton zapas początkowy na starcie nowego sezonu do 99 mln ton.
Korekty te powodują zwiększenie zapasów w Chinach i zmniejszenie zapasów w przypadku
Ameryki Południowej.
Produkcja rzepaku w UE spadła o 0,2 miliona ton do 16,8 miliona, głównie w ze względu na niższe plony prognozowane dla Niemiec. Redukcja zbiorów dla UE jest równoważona przez wyższą produkcję rzepaku australijskiego.
oprac. Juliusz Urban fot. Sierszeńska
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy