Rynek rzepaku: dużo zależności, a ceny stoją
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek rzepaku: dużo zależności, a ceny stoją

19.06.2020autor: dr Juliusz Urban

Na rynek rzepaku wpływa obecnie kilka przemiennie działających sił. Korekty produkcji rzepaku w UE. Wzrosty zbiorów soi na świecie i zniesienie cła na eksport oleju palmowego w Malezji.

Analitycy Europejskiego Stowarzyszenia Handlu COCERAL skorygowali w dół prognozę produkcji rzepaku w UE (ciągle jeszcze z uwzględnieniem Wielkiej Brytanii) do 16,5 mln ton (16,9 mln ton w 2019 r.) Obniżenie szacunków miało miejsce głównie ze względu na spodziewane zmniejszenie spodziewanych zbiorów w Niemczech, Francji, Rumunii i Wielkiej Brytanii właśnie. KE szacuje, że  unijne plony rzepaku bedą niższe o 5,9% w stosunku do średniej z ostatnich 5 lat i o 2% niższe niż przed rokiem.

 

W najnowszym raporcie eksperci IGC przewidują, że światowa powierzchnia uprawy soi w sezonie 2020–21 wyniesie 363 miliony ton. W porównaniu z ubiegłym rokiem produkcja wzrośnie o 27 milionów ton. 

 

Brazylijska państwowa agencja zamówień publicznych podniosła swoje zbiory soi w sezonie 2019/20 ze 120,33 miliona ton do rekordowej ilości 120,4 miliona ton. Nic dziwnego, że Brazylia eksportuje soję na potęgę. Jak podano, w pierwszych pięciu miesiącach 2020 r. przez port Paranagua wyeksportowano 9,6 mln ton soi (+ 33% r/r). Port Paranagua, który jest drugim portem Brazylii pod względem eksportu produktów rolnych tylko w maju załadował 1,95 mln ton soi, co jest prawie 2,5 razy wyższym wynikiem niż rok wcześniej.

Rząd Malezji ogłosił anulowanie od 1 lipca, do końca tego roku cła na eksport oleju palmowego. Zniesienie cła będzie miało zastosowanie do wywozu zarówno surowego oleju palmowego, jak i oleju z ziaren palmowych oraz rafinowanych olejów z ziaren palmowych. Zgodnie z prognozami uczestników rynku zniesienie cła umożliwi osiągnięcie do końca 2020 r. eksportu oleju palmowego na poziomie 16,95 mln ton, co jednak będzie o 8% niższe niż w roku poprzednim.

Malezja wyeksportuje więcej oleju palmowego do Indii, Chin i Unii Europejskiej. Według prognoz malezyjskiej rady ds. oleju palmowego MPOC eksport oleju palmowego wzrośnie w trzecim kwartale o 2,5% w porównaniu z poprzednim kwartałem do 4,56 mln ton w miarę wzrostu popytu. Eksport do Chin szacuje się na 1,8 miliona ton. Malezja oczekuje także, że popyt w UE poprawi się również w trzecim i czwartym kwartale ze względu na spadek produkcji oleju rzepakowego. MPOC całkowitą produkcję oleju palmowego w Malezji w 2020 r. oszacowała na 19,5–19,6 mln ton.

 

Na razie efektów rynkowych tych w różnych kierunkach działających prognoz nie widać. Ceny rzepaku na giełdzie Matif podlegają tylko nieznacznym wahaniom. W efekcie rzepak kosztuje na czwartkowym zamknięciu (18.06.2020 r.)  niemal tyle samo co przed tygodniem 377 euro/t.

Złotówka także w stosunku do euro utrzymuje kurs 4,45, chociaż jej jednodniowe wahania wynoszą 2 grosze w lewo i dwa grosze w prawo osi cenowej. 


Firmy handlowe proponują bardzo różne ceny, ich rozstrzał wynosi aż 1550 –1650 zł/t.
 


Niektóre Zakłady Tłuszczowe są już mniej zainteresowane starym rzepakiem i obniżyły dyskont do Matifu.
Przetwórcy oferują aktualnie za rzepak z dostawami poniższe ceny:

  • ZT Kruszwica dostawy na czerwiec               – 1630 zł/t               
  • ADM Szamotuły  dostawy  na czerwiec         – 1650 zł/t 

                                         Czernin                      – 1640 zł/t

  • Komagra Tychy na bieżąco                           – 1675 zł/t

                           Kosów Lacki                            – 1665 zł/t

  • Glencore Bodaczów na czerwiec                  – 1617 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                          – 1640 zł/t 


Rzepak na nowe zbiory także nieznacznie podrożał, kontraktowany jest obecnie 1620–1680 zł/t w zakładach tłuszczowych. Drożej rzepak kontraktują także firmy handlowe, ceny wynoszą 1600–1630 zł/t.

r e k l a m a
UWAGA!! W trakcie dnia, w piątek mamy wzrost cen ponad 3 euro na Matifie, co zbiega się ze słabnącą jeszcze trochę złotówką do 4,46, więc aktualne ceny u niektórych kupujących mogą być o ok. 20 zł/t wyższe.


Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  fot. Walerowska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

KE: prognozy produkcji rolnej są dobre mimo koronawirusa

Komisja Europejska przewiduje dobre prognozy dla produkcji rolniczej w tym roku mimo epidemii koronowirusa, która wywołała raczej szok popytowy niż podażowy. 

czytaj więcej
Raporty USDA

USDA: znów więcej pszenicy, mniej soi i rzepaku

W swoim czerwcowym raporcie USDA przewiduje, że zapasy pszenicy i kukurydzy na świecie w sezonie 2020/21 wzrosną, natomiast soi spadną. Rzepaku w tym roku w Europie zbierzemy mniej.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)