USDA wydaje raport, pszenica od razu w górę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

USDA wydaje raport, pszenica od razu w górę

13.01.2021autor: dr Juliusz Urban

Amerykańscy eksperci na starcie nowego roku szacują mniejsze zbiory pszenicy, większe spożycie i spadek zapasów.

Globalne prognozy dotyczące pszenicy na sezon 2020/21 przewidują mniejsze dostawy, zwiększone spożycie, wyższy eksport i zmniejszone zapasy. Zbiory pszenicy na świecie są obniżone o 1 mln t, do 772,64 miliona. USDA zredukowała bowiem produkcję w Chinach i Argentynie, których nie rekompensuje kolejne zwiększenie zbiorów dla Rosji. Na podstawie danych narodowych biur statystycznych, produkcja w Chinach została zmniejszona o 1,8 miliona ton, do 134,3 miliona, a produkcja w Rosji wzrosła o 1,3 miliona ton, do nowego rekordu 85,3 miliona. Natomiast zbiory pszenicy w Argentynie, według zaktualizowanych wyników zostały zmniejszone o 0,5 miliona ton do 17,5 miliona i byłby to najmniejszy zbiór w Argentynie od pięciu lat.

 

Za to globalne zużycie pszenicy wzrosło o 1,8 miliona ton do 759,5 miliona, głównie z powodu większej ilości wykorzystywanej na paszę w Chinach i Stanach Zjednoczonych oraz większe wykorzystanie w żywności, i przemyśle w Rosji.  USDA oczekuje się, że utrzymujące się wysokie krajowe ceny kukurydzy w Chinach spowodują dalszą sprzedaż pszenicy, gdzie spożycie paszy pszenicy 2020/21 wzrosło o 1,0 mln t, do 25,0 milionów, jest to o 32% więcej niż w zeszłym roku. Zużycie w Rosji wzrasta o 0,5 mln t, do 41,5 mln.

Przewidywania dotyczące światowego handlu w sezonie 2020/21 rosną do 193,8 mln t, przy wyższym eksporcie z Kanady, UE–27 (liczonej Wielką Brytanią) i Indii, które z nadwyżką równoważą redukcje dla Rosji i Argentyny. Oczekuje się, że Rosja, która niedawno ogłosiła podatek eksportowy na pszenicę i kontyngent na eksport zboża zmniejszy wcześniej planowany eksport o 1,0 mln ton do 39,0 mln. Skorzysta na tym Unia Europejska, której eksport jest zwiększony o 0,5 mln t, do 26,5 mln.

Do podobnych poziomów zwiększony został poziom eksportu z Kanady, wzrośnie on również o 0,5 mln t ton do 26,5 milionów ze względu na dalsze duże dostawy do Chin, których import również wzrósł w tym miesiącu do 9,0 mln.

Przewidywane światowe zapasy na koniec sezonu 2020/21, zdaniem ekspertów USDA obniżą się, w stosunku do poprzednich przewidywań aż o 3,3 mln ton, do 313,2 miliona t. Wciąż rekordowo wysokie będą jednak w przypadku Chin i Indii, wynosząc odpowiednio 51% i 10% całości.

 

W efekcie cięć ilości zbiorów i światowych zapasów zakomunikowanych w najnowszym raporcie USDA pszenica pod koniec dnia (12.01.2021 r.) na Matifie wystrzeliła, drożejąc o 6,5 euro/t, do 224,5 euro/t na kontrakcie marcowym i o 5,75 euro/t, do 221 euro/t na kontrakcie majowym. Jest to już trzeci kolejny dzień podwyżek, bowiem giełdy już przed samym raportem spodziewały się cięć, ale nikt z analityków nie przewidywał, że obniżki zapasów będą tak znaczne.

r e k l a m a

Juliusz Urban   fot. Sierszeńska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Testowanie na przezimowanie

W tym roku do tej pory mieliśmy zaledwie parę dni z prawdziwą zimą. W połowie stycznia spadł śnieg i bardzo szybko spadła temperatura do średnio kilkunastu stopni poniżej zera. Oziminy to odczuły.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: notowania ostro w górę, skupy nie wiedzą co robić

Świat handlu rozemocjonowany został ostatnim raportem USDA, który jeszcze bardziej uwypuklił rosnące zapotrzebowanie na zboża na świecie. 

czytaj więcej
Raporty USDA

Raport USDA: prognozy światowych zapasów kukurydzy o 5 mln ton niższe

Eksperci Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych pod wpływem redukcji planowanej produkcji obniżają swoje wcześniejsze szacunki zapasów końcowych kukurydzy na sezon 2020/21.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)