Raport USDA: prognozy światowych zapasów kukurydzy o 5 mln ton niższe
Eksperci Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych pod wpływem redukcji planowanej produkcji obniżają swoje wcześniejsze szacunki zapasów końcowych kukurydzy na sezon 2020/21.
Autorzy styczniowego raportu USDA, dla kukurydzy zakładają niższą produkcję i konsumpcję oraz mniejsze zapasy końcowe.
Amerykańscy eksperci prognozują, że światowa produkcja kukurydzy na rok 2020/21 spadnie o 9,3 mln t, do 1,133 mld t. Przewidywana produkcja kukurydzy spada u największych producentów: w USA, Brazylii i Argentynie. W Stanach Zjednoczonych zbiory kukurydzy obniżane są o 8,2 mln t, do 360,25 mln t, ze względu na mniejszą powierzchnię. Produkcja w Brazylii jest obniżona o 1 mln t, do 109 mln t, pod wpływem oczekiwanych niższych plonów kukurydzy z pierwszego pokosu na południu kraju. Natomiast w Argentynie grudniowa susza ogranicza perspektywy plonów wczesnej kukurydzy na kluczowych, centralnych obszarach i zbiory spadają o 1,5 mln t, do 47,5 mln ton.
Globalne zużycie kukurydzy ma obniżyć się o 5 mln t, do poziomu 1,153 mld t. Głównym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie zużycia jest prawie 3 milionowa redukcja zapotrzebowania na paszę. Największe cięcia wykorzystania krajowego kukurydzy (4 mln t) wystąpią w USA. Natomiast Chiny dalej zwiększają zapotrzebowanie, tym razem o 1,5 mln t, do 287 ml t.
Pod wpływem niższej produkcji światowy eksport kukurydzy, zdaniem ekspertów USDA, skurczy się o 2,3 mln t, do 183,6 mln t, przy czym i tak będzie większy, w stosunku do poprzedniego sezonu o 13,7 mln ton. Główne zmiany w globalnym handlu obejmują wzrost o 1 mln t, do 17,5 mln t importu do Chin, które równoważą po trochę zmniejszenia importu kukurydzy dla Unii Europejskiej, Meksyku, Iranu, Wietnamu, Kolumbii, Chile, Egiptu, Malezji, Peru i Arabii Saudyjskiej.
Światowe zapasy kukurydzy spadły o 5,1 mln t i wyniosą zdaniem ekspertów 283,8 miliona ton. Zapasy końcowe kukurydzy są niższe, głównie w wyniku redukcji w USA (o 3,8 mln t, do 39,4 mln t) Brazylii (o 1 mln t, do 6,49 mln t) i nieznacznie, bo 0,2 mln ton do 7,1 mln ton w UE (z Wielką Brytanią).
Na te doniesienia i tak już rozemocjonowane rynki reagują natychmiast. Na giełdzie w Chicago kukurydza drożeje o 3%, jej ceny dochodzą już do 534 centów za buszel (210 dolarów/t). W Europie tylko w ciągu jednego dnia (12.01.2021 r.) na Matifie kukurydza podrożała o 5,5 euro/t, dziś na starcie notowań ceny rosną o kolejne 2 euro i jej notowania na kontraktach marcowych wynoszą już 210,5 euro/t.
Juliusz Urban fot. Czubiński
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy