Raport USDA: Światowe zapasy soi i kukurydzy wcale nie będą za duże
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport USDA: Światowe zapasy soi i kukurydzy wcale nie będą za duże

11.03.2020autor: dr Juliusz Urban

Na świecie wzrastają zbiory pszenicy, konsumpcja i eksport. Rosną także zapasy końcowe zbóż, ale tu wzrost już nie jest tak duży w stosunku do poprzedniego roku gospodarczego. W oleistych zapasy w porównaniu do ubiegłego sezonu spadają o ponad 8% i aż o 19% spadają zapasy olejów roślinnych.

Pszenica

Aktualna prognoza USDA dotycząca globalnych zbiorów pszenicy w sezonie 2019/20 w tym miesiącu jest wyższa o 0,5 mln ton, rośnie do rekordowego poziomu 764,5 mln ton. Poziom produkcji w bieżącym sezonie jest podwyższony dla Indii i Argentyny. Wzrosty te z nadwyżką kompensującą obniżki dla Turcji i Australii. Produkcja w Indiach wzrosła o 1,4 miliona ton do rekordowego poziomu 103,6 miliona ton. Wśród największych eksporterów, w porównaniu do ubiegłego sezonu największe wzrosty zbiorów prognozowane są, w Unii Europejskiej aż o 17,1 mln – do poziomu 154 mln ton, na Ukrainie o 4 mln – do 29 mln ton, w Rosji o 1,8 mln ­– do 73,6 mln ton, a w USA o 1 mln do poziomu 52,3 mln ton.

Światowy wolumen handlowy jest zwiększony o 0,8 mln ton do 183,6 mln ton ze względu na wyższy eksport z Rosji i Argentyny, co rekompensuje obniżenie ilości sprzedawanych przez Kanadę i Australię. Rosyjski eksport wzrósł o 1,0 mln – do 35,0 mln ton, głównie z powodu wyższego importu Turcji, ponieważ Rosja jest jej wiodącym dostawcą. Import pszenicy do Turcji wzrósł o 2,0 mln ton do rekordowej wielkości 10,5 milionów ton. Powodem prawie 20% wzrostu zakupów Turcji jest większa konsumpcja, zmniejszona produkcja i polityka rządu w zakresie importu dodatkowych ilości bezcłowych prowadzona w celu ustabilizowania krajowych cen. Przywóz pszenicy do Turcji jest najwyższy od 10 lat. USDA przewiduje, że kraj ten w sezonie 2019/20 będzie trzecim co do wielkości importerem, za Egiptem i Indonezją. W szybkim tempie do rekordowego poziomu 6,5 miliona ton swoje zakupy pszenicy powiększył także Bangladesz. Eksport z UE pozostaje na podobnym, jak miesiąc temu zakładano, poziomie – o prawie 9 mln ton wyższym niż w ubiegłym sezonie i wyniesie 32 mln ton.

Prognoza globalnej konsumpcji wzrosła o 0,7 mln ton, w związku ze wzrostem w Turcji, Bangladeszu i Kanadzie, co z nadwyżką rekompensuje redukcje dla UE, Iraku i Libanu. Dlatego przewidywane w tym miesiącu światowe zapasy końcowe na rok zbiorów 2019/20 są nadal rekordowo wysokie, wynoszące 287,1 mln ton, w tym 52% całości pozostanie w Chinach.

 

Kukurydza

Aktualna prognoza USDA na sezon 2019/20 dotycząca amerykańskich zbiorów kukurydzy i jej wykorzystania jest bez zmian, w stosunku do zeszłego miesiąca.

Globalna produkcja kukurydzy zwiększy się o 0,4 mln ton do 1,11 mld ton, ponieważ wzrosły szacunki zbiorów dla Republiki Południowej Afryki o 1,5 mln ton – do 16 mln ton, co jednak jest częściowo równoważone przez redukcje zbiorów w Indiach, Peru i w Rosji. Wzrost produkcji w RPA jest spowodowany wyższą rentownością uprawy kukurydzy. W tym sezonie największy spadek zbiorów nastąpił w USA o 16,5 mln ton – do 347,8 mln ton.

Brazylia, zbierając 101 mln ton i Argentyna 50 mln ton prawdopodobnie uzyskają podobne ilości jak przed rokiem.

Główne zmiany w handlu światowym w bieżącym sezonie obejmują wyższy prognozowany eksport kukurydzy z Ukrainy, RPA i UE. Zwiększa się import kukurydzy do Kanady i Peru, ale obniża do Filipin.

Światowe zapasy końcowe kukurydzy wynoszące 297,3 mln ton zwiększają się nieznacznie o 0,5 mln ton w stosunku do ostatnich dwóch lat, ponieważ wzrosty dla RPA, Kanady i Rosji z nadwyżką zrekompensowały spadek ziarna gromadzonego w Argentynie.

 

Soja/Oleiste

Według USDA, w tym miesiącu globalne perspektywy na rok 2019/20 obejmują większą produkcję i zapasy oleistych w stosunku do wcześniej zakładanych. Światowa produkcja soi wzrosła o 2,4 mln ton do 341,8 mln ton, głównie dzięki wzrostowi o 1 mln ton zarówno dla Argentyny (do 54 mln), jak i Brazylii (do 126 milionów). Brazylia tym samym zanotuje kolejny rekord i zbierze aż 9 mln ton więcej soi niż rok temu. Większe zbiory w Argentynie wynikają z wysokich plonów w tradycyjnych obszarach rolniczym zlokalizowanych w centralnych i północno–zachodnich regionach kraju. Przerób soi w Argentynie jednak ma sukcesywnie spadać i zmniejszy się o 1 mln ton.

Przy wyższej produkcji w Ameryce Południowej i niższym zużyciu, globalne zapasy soi zwiększają się o 3,6 mln ton do 102,4 mln ton, wciąż są jednak o prawie 8,5% niższe niż po ubiegłym sezonie.

Znacząca zmiana w danych dotyczących roślin oleistych obejmuje redukcję o 1 milion ton w produkcji oleju palmowego, głównie w Malezji i Kolumbii, co doprowadziło do 19% spadku zapasu olejów roślinnych w skali światowej w ciągu roku.

 

 

Juliusz Urban     Fot. Claas Polska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Ceny zbóż spadają i mogą spadać dalej...

Dynamiczny portowy eksport nie jest w stanie zatrzymać spadających cen zbóż.  Pszenica na giełdach tanieje. Na razie korekty cenowe są widoczne na pszenicy i jęczmieniu, ale jak to dłużej potrwa mogą ucierpieć też ceny innych zbóż.

czytaj więcej
Raporty USDA

USDA: Mniejsze zbiory pszenicy nie robią wrażenia, więcej do powiedzenia ma kukurydza?

Październikowy raport USDA przyniósł kolejną już wyraźną redukcję zbiorów pszenicy, co tylko nieznacznie odbija się na delikatnie zmniejszających się zapasach. Na zbożowy bilans większy wpływ ma natomiast kukurydza.

czytaj więcej
Raporty USDA

Raport USDA: kolejna, jeszcze większa obniżka zbiorów pszenicy

Wrześniowe globalne prognozy dla pszenicy na sezon 2023/24 związane są z korektami wszystkich wskaźników. W porównaniu z zeszłym miesiącem w dół lecą: podaż, konsumpcja, eksport i końcowe zapasy.  W kukurydzianym światowym bilansie tym razem zmiany są bardzo niewielkie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)