Ceny zbóż spadają i mogą spadać dalej...
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny zbóż spadają i mogą spadać dalej...

06.03.2020autor: dr Juliusz Urban

Dynamiczny portowy eksport nie jest w stanie zatrzymać spadających cen zbóż.  Pszenica na giełdach tanieje. Na razie korekty cenowe są widoczne na pszenicy i jęczmieniu, ale jak to dłużej potrwa mogą ucierpieć też ceny innych zbóż.

Kurs notowań marcowych pszenicy na Matifie spadł o 4 euro/t w porównaniu do ubiegłego tygodnia. W dniu 05.03.20 r. Matif marcowy zamknął na poziomie 188 euro/t. 
Obecnie jednak handel pszenicą odbywa się na bazie cen majowych, a tu giełda pokazuje poziom jeszcze o 4 euro niższy.

Eksport jednak nie zamierza spowalniać w lutym, choć ten miesiąc jest krótszy od innych według wstępnych danych w polskich portach załadowano nawet 500 tys. ton, na marzec planuje się ponad 250 tys. ton. Wynika z tego, że w pierwszym kwartale br. z Polski może wypłynąć ponad milion ton pszenicy.

Podczas, gdy światowe rynki zdominowane są dyskusją o efektach rozprzestrzeniającego się koronowirusa, to polski świat handlu w dniu wczorajszym zelektryzowała wiadomość o pożarze magazynu zbożowego w Bałtyckim Terminalu Zbożowym w Gdyni. Na szczęście pożar udało się zagasić, spłonął dach magazynu wraz zapasami śruty sojowej i pszenicy, ale obyło się bez rozprzestrzenienia się ognia na inne zabudowania portowe.

r e k l a m a

Wracając jednak do informacji bazowych, to na naszej półkuli ważne wydają się informacje o zdecydowanie mniejszym areale pszenicy do zbiorów na nowy rok gospodarczy na Ukrainie, która jest czołowym po Rosji eksporterem pszenicy. Ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa podaje informację o zmniejszeniu zasiewów do zbiorów w 2020 r. i ograniczeniu planowanego eksportu o nawet 10 mln ton, co stanowić ma ponad 20% całości.

Na rynek wpływać będą dwie przeciwstawne siły, wzrost szacunków zbiorów zbóż na świecie podane przez IGC w ostatnim raporcie oraz zmniejszenie zbiorów i eksportu z Ukrainy. Pierwszy czynnik na razie wpływał na giełdy obniżając ceny, a drugi wydaje się wywierać w najbliższej perspektywie wpływ na kolejne zakupy zbóż przez kraje importujące z naszych regionów globu. FAO operuje jeszcze większymi liczbami od IGC, aktualnie informuje, że światowe wykorzystanie zbóż w sezonie 2019/20 osiągnie rekordowy poziom 2 mld 721 milionów ton, co stanowi wzrost o około 7 milionów ton w porównaniu z poprzednim raportem. Natomiast prognoza FAO dotycząca światowego handlu zbożami w sezonie 2019/20 wynosi ok. 420 milionów ton, co stanowi wzrost o 9,5 miliona ton (2,3 procent) od 2018/19 i drugi najwyższy poziom w historii. 

 
W kraju zboża jest w dalszym ciągu sporo, a do nowych żniw już coraz bliżej. Byle kolejne wychodzące na rynek duże partie do sprzedaży nie spowodowały tąpnięcia cenowego. Na razie jak mówią mi duzi kupujący, łatwiej o handel z firmami, które sprzedają swoje zapasy, niż z gospodarstwami.

Aktualnie jednak mamy w porcie ceny niższe 790–800 zł to maksymalnie to co można uzyskać za pszenicę o zawartości 12,5% białka.

W firmach handlowych ceny także są niższe.

Za pszenicę konsumpcyjną w krajowym skupie płaci się średnio 715 zł/t. 

Pszenica paszowa opiera się jednak znacznym obniżkom i widełki cenowe pomiędzy paszówką, a konsumpcją się nieco spłaszczyły. Pszenica paszowa w dalszym ciągu jest kupowana w cenach od 650–700 zł/t.

Żyto jest stabilne cenowo i dalej odbywa się przygraniczny handel eksportowy.
W kraju kupowane jest ono w średniej cenie 525 zł/t, ale są firmy handlowe i młyny płacące 540 zł/t.

Pszenżyto też broni się przed spadkami. W dalszym ciągu jest ono kupowane po 580–610 zł/t. Zdecydowanie powodem są większe zakupy firm paszowych.

Niestety, trochę potaniał jęczmień, którego średnia cena wynosi 610 zł/t, 

Najczęściej jęczmień paszowy jest kupowany w cenach 580–640 zł/t. Stwierdzić jednak należy, że rynek jęczmienia jest chyba najmniej unormowany ze zbóż. Z jednej strony eksporterzy szukają jęczmienia po 660 zł/t i ponoć kupują, a z drugiej płyną informacje, że na północy kraju trudno jest kupić jęczmień nawet po 700 zł/t.

Kukurydza ustabilizowała cenę. 
Na punktach skupu aktualne ceny są podobne do ubiegłotygodniowych i kształtują się pomiędzy 600, a 650 zł/t.
Import kukurydzy ze Słowacji na chwile z powodu słabej złotówki stanął i rynek w kraju rozgrywa ceny, choć wciąż po woli jedzie kukurydza do Niemiec na samochodach. Z czasem, jeśli złotówka pozostanie dalej słaba, proponowane ceny chyba zaczną się wyrównywać z ceną pszenicy paszowej.

Ceny zbóż na punktach zobaczysz tutaj.

 Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban  fot. Czubiński

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Koronawirus zabija rynek zbóż

Pod wpływem spadków cen na giełdach pospadały ceny wszystkich zbóż w krajowym skupie. Jednak koronawirus dokonuje największego spustoszenia nie w cenach, lecz w głowach kupujących, którzy obawiają się każdej kolejnej transakcji.

czytaj więcej
Raporty USDA

Raport USDA: Światowe zapasy soi i kukurydzy wcale nie będą za duże

Na świecie wzrastają zbiory pszenicy, konsumpcja i eksport. Rosną także zapasy końcowe zbóż, ale tu wzrost już nie jest tak duży w stosunku do poprzedniego roku gospodarczego. W oleistych zapasy w porównaniu do ubiegłego sezonu spadają o ponad 8% i aż o 19% spadają zapasy olejów roślinnych.

czytaj więcej
Raporty IGC

Większy handel, mniejsze zapasy zbóż – raport IGC

Międzynarodowa Rada Zbożowa opublikowała kolejny raport dotyczący rynku zbóż i roślin oleistych. Tym razem eksperci zasiadający w radzie nieco więcej uwagi poświęcili prognozom na najbliższe żniwa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)