Raport USDA: Ryżu więcej zjemy niż zbierzemy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport USDA: Ryżu więcej zjemy niż zbierzemy

20.01.2022autor: dr Juliusz Urban

Na globalny bilans zbóż konsumpcyjnych warto czasem spojrzeć zwracając uwagę nie tylko na pszenicę. W wielu regionach świata, choć pszenicy i jej przetworów spożywa się coraz więcej, podstawowym pokarmem wciąż jest ryż.

Światowa konsumpcja ryżu, drugiego co do wielkości zbiorów zboża wykorzystywanego w celach spożywczych stale rośnie. W sezonie 2019/20 globalne zbiory wyniosły niecałe 499 mln t, w poprzednim sezonie było to już trochę ponad 507 mln t, a w bieżącym sezonie mają wynieść 509,9 mln t.

Najwięcej ryżu zbierają Chiny (149 mln t) i Indie (125 mln t), trzecia jest Indonezja (35,4 mln t), a czwarty Wietnam (27,2 mln t). Warto zauważyć, że produkcja Chin i Indii stanowi 54% ogólnoświatowych zbiorów ryżu.

Eksperci USDA przewidują, że w sezonie 2021/22 zbiory będą niższe od  konsumpcji, szacują mniejszy eksport i spadające zapasy.
Najwięksi producenci ryżu
Globalna konsumpcja wynosząc 510,3 mln będzie nowym rekordem.  Największy konsument ryzy Chiny zużyją w tym sezonie 154,9 mln t, 103,5 mln ton zjedzą mieszkańcy Indii, a 35,6 mln t Indonezyjczycy. Rosnąca konsumpcja w tych krajach spowoduje, że nieznacznie do 49,9 mln t obniży się światowy eksport.

Do grona największych światowych eksporterów zalicza się Indie (19,25 mln t), Wietnam i Tajlandię (po 6,5 mln t) oraz Pakistan (4 mln t).
W związku z rosnąca konsumpcją, za którą produkcja wyraźnie nie nadąża przewidywane na sezon 2021/22 światowe zapasy zostają obniżone o 0,4 mln t do 186 mln ton, głównie w wyniku 3,5-milionowej redukcji w Chinach, której to nie rekompensują rosnące o 2,3 mln t zapasy w Indiach.

Unia Europejska produkuje 1,9 mln t ryżu, a konsumpcja wynosi 3,4 mln t. Więcej ryżu możemy spożywać dzięki znacznemu importowi, a na koniec bieżącego sezonu w unijnych magazynach i tak pozostanie 1 mln t ryżu na zapas.

oprac. Juliusz Urban Fot. Shutterstock

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raport NIK o bezpieczeństwie żywności – co na to IZP?

– Konsolidacja inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności to właściwa droga – potwierdza M. Piątkowska. O treści głośnego raportu NIK rozmawiamy z Moniką Piątkowską, Prezes Izby Gospodarczej Handlowców Przetwórców Zbóż i Producentów Pasz.

czytaj więcej
Raporty USDA

USDA: Mniejsze zbiory pszenicy nie robią wrażenia, więcej do powiedzenia ma kukurydza?

Październikowy raport USDA przyniósł kolejną już wyraźną redukcję zbiorów pszenicy, co tylko nieznacznie odbija się na delikatnie zmniejszających się zapasach. Na zbożowy bilans większy wpływ ma natomiast kukurydza.

czytaj więcej
Raporty USDA

Raport USDA: kolejna, jeszcze większa obniżka zbiorów pszenicy

Wrześniowe globalne prognozy dla pszenicy na sezon 2023/24 związane są z korektami wszystkich wskaźników. W porównaniu z zeszłym miesiącem w dół lecą: podaż, konsumpcja, eksport i końcowe zapasy.  W kukurydzianym światowym bilansie tym razem zmiany są bardzo niewielkie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)