W związku z dużą podażą i niskimi cenami kukurydzy został uruchomiony automatyczny mechanizm obliczający cła, który na dzień dzisiejszy ustalił cło przywozowe na kukurydzę, sorgo i żyto na 5,27 EUR za tonę. Taki mechanizm gwarantuje zdaniem Komisji Europejskiej, że europejscy producenci nie zostaną postawieni w niekorzystnej sytuacji przy obecnych warunkach rynkowych.
Jednak wydaje się, że cło obliczone na bazie nieco śmiesznie i strasznie dziś wyglądającej i niezmienionej ceny interwencyjnego skupu zbóż może być niewystarczające do ochrony unijnych producentów kukurydzy.
Zmieniona taryfa, została opublikowana w dniu 27 kwietnia 2020 r. cło przywozowe na trzy gatunki zbóż opiera się na różnicy między europejską ceną referencyjną, a punktem odniesienia dla kukurydzy z USA, obliczanej jako cena cif (tj. zawierającą koszty: odprawy jakościowej, załadunku, ubezpieczenia oraz frachtu) w porcie w Rotterdamie.
Cena kukurydzy w USA znacznie spadła ze względu na załamanie cen ropy, co doprowadziło do spadku popytu na bioetanol w USA (kukurydza jest w Stanach Zjednoczonych głównym surowcem do produkcji etanolu). Równolegle na całym świecie oczekuje się rekordowego zbioru kukurydzy w sezonie 2020/2021. Z powodu spadku cen ropy obniżyły się również koszty frachtu morskiego. W wyniku połączenia tych czynników ceny rynkowe amerykańskiej kukurydzy w porcie w Rotterdamie spadły i wyniosły nawet 149,84 euro za tonę, w porównaniu do 162,24 euro rok temu.
UE nałożyła cła na wszystkie zboża określone w ramach porozumienia GATT. System wywodzi się z umowy Blair House między Stanami Zjednoczonymi, a UE i obejmuje ustalanie taryf na podstawie indywidualnych światowych cen referencyjnych dla określonych rodzajów zbóż. Stawka celna jest ustalana na podstawie różnicy między ceną interwencyjną dla zbóż w UE (dla przypomnienia jest to wciąż 101,31 euro/t) pomnożoną przez 1,55 (157,03 EUR za tonę), a reprezentatywną ceną importową kukurydzy (średnia z ostatnich 10 dni wyniosła 151,76 euro/t) cif w porcie w Rotterdamie. Mechanizm ten uruchamia się automatycznie.
Od 1 lipca 2011 r. podjęto decyzję, że reprezentatywna cena importowa cif dla sorgo i żyta będzie równa reprezentatywnej cenie importowej cif dla kukurydzy. W związku z tym od tej daty cło przywozowe na sorgo i żyto jest równe cłu przywozowemu na kukurydzę.