Giełdy w górę! USDA prognozuje spadek amerykańskich zapasów soi do krytycznego poziomu poniżej 4 mln ton
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Giełdy w górę! USDA prognozuje spadek amerykańskich zapasów soi do krytycznego poziomu poniżej 4 mln ton

13.01.2021autor: dr Juliusz Urban

Amerykańscy eksperci zwracają szczególną uwagę na redukcję produkcji oleistych w sezonie 2020/21 w USA. Istotne zmiany nastąpią w bilansie soi.

USDA prognozuje się, że ceny soi i produktów sojowych będą w tym miesiącu jeszcze wyższe. Amerykańskie zbiory soi spadną, w porównaniu do grudniowego raportu o 1,25 mln t i są szacowane na 122,4 mln t. Spadek nastąpi w wyniku spodziewanej redukcji w Minnesocie, Iowa i Kansas. Przewiduje się, że amerykańskie zapasy skurczą się w stosunku do poprzedniego sezonu o 10 mln t i wyniosą jedyne 3,8 mln ton.

 

Na całym świecie produkcja soi została obniżona o 1 mln do 361 mln t i jest o 24,5 mln ton wyższa od zbiorów w roku poprzednim, i na podobnym poziomie jak to miało miejsce w sezonie 2018/19 ton. O 2 mln ton pod wpływem niekorzystnych warunków suszowych w grudniu i na początku stycznia, spadają szacunki zbiorów soi w Argentynie, do 48 milionów ton Argentynie. odzwierciedlając suche warunki pogodowe w Grudzień i początek stycznia. Za to na podstawie ostatnich chińskich danych rządowych, USDA szacuje o 2,1 mln t wzrost produkcji soi w Chinach, do 19,6 mln t w Chinach.

 

Globalne zapotrzebowanie na soję praktycznie się nie zmienia, bowiem eksperci prognozują w dalszym ciągu jej zużycie w ilościach 369,8 mln t, co jest ilością wyższą od poprzedniego sezonu o ponad 15 mln ton, a w stosunku do sezonu 2018/19 jest to o 26 mln ton więcej. Najwięcej soi tradycyjnie już zużyją Chiny, jest to tylko 0,3 mln t więcej niż w ostatniej prognozie, chińskie zapotrzebowanie wyniesie 117,7 mln ton. Za to USA zredukują wykorzystanie soi o 0,2 mln t do 63,29 mln t.

 

Rozmiary globalnego eksportu soi jeszcze nieznacznie rosną (o, 0,5 mln t) do 169,1 mln t, o 4,5 mln ton więcej niż w ubiegłym sezonie. Staje się to głównie przy stałym udziale Brazylii i rosnącym USA. Brazylia wyeksportuje w tym sezonie w dalszym ciągu 85 mln ton. Natomiast amerykański eksport ma wzrosnąć do 60,69 mln ton (+ 0,5 mln msc/msc). Przy tych ilościach, planowany w dalszym ciągu na 7 mln t eksport Argentyny, która jest trzecim eksporterem soi na świecie, wygląda mizernie. Głównym kierunkiem eksportowym będą oczywiście Chiny, które zamierzają zakupić w tym sezonie okrągłą liczbę 100 mln ton soi, bo 99 mln ton zamierzają u siebie przerobić.

 

Mniejsze zbiory przy stałym zużyciu powodują, że światowy zapas soi się kurczy. Tym razem zasoby końcowe sezonu 2020/21 zostały obniżone o 1,3 mln t, do 84,3 mln t. Najbardziej kurczą się zapasy w Argentynie (–2 mln t msc/msc), do 25,6 mln t. Ale to nie Argentyna ma tak największy problem, bowiem zapasy w USA kurczą się do wręcz niebezpiecznie niskich poziomów. Kraj produkujący 112,5 mln t, na zapasie będzie miał niecałe 4 mln t, a Chińczycy, którzy produkują nieco ponad 19,5 mln t zwiększą stoki soi o 1,8 mln t, do 28,6 mln t.

r e k l a m a

Dlatego zaraz po opublikowaniu raportu soja na amerykańskiej giełdzie wzrosła o 0,5 dolara, do 14,21 USD/korzec (ok. 505 dolarów za tonę) osiągając nowy 7–letni szczyt. Te dane wpłynęły także na europejskie giełdy i ceny rzepaku zaliczyły kolejne wzrosty.

Co prawda rzepak na Matifie w kontraktach lutowych, które obecnie są już raczej wysprzedawane, podrożał tylko o 1,5 euro/t, ale budzący zdecydowanie większe zainteresowanie kontrakt majowy podrożał aż o 5 euro (12.01.2021 r.). Te wzrosty zostały jeszcze poprawione o 1,5 euro/t na starcie giełdy kolejnego dnia. Ceny rzepaku osiągane około południa we środę (13.01.2021 r.) wynosiły na luty 443 euro/t, a na maj 434,5 euro/t.

Juliusz Urban  fot. Daleszyński

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Rzepak już nawet po 2 tys. zł!

Rzepak na giełdach drożał i drożał, teraz zaczyna tanieć. Nie powoduje to jednak większego ruchu w handlu, bo rzepaku za starych zbiorów jest już bardzo mało.

czytaj więcej
Raporty USDA

Raport USDA: prognozy światowych zapasów kukurydzy o 5 mln ton niższe

Eksperci Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych pod wpływem redukcji planowanej produkcji obniżają swoje wcześniejsze szacunki zapasów końcowych kukurydzy na sezon 2020/21.

czytaj więcej
Raporty USDA

USDA: Mniejsze zbiory pszenicy nie robią wrażenia, więcej do powiedzenia ma kukurydza?

Październikowy raport USDA przyniósł kolejną już wyraźną redukcję zbiorów pszenicy, co tylko nieznacznie odbija się na delikatnie zmniejszających się zapasach. Na zbożowy bilans większy wpływ ma natomiast kukurydza.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)