Raport USDA: Na świecie w pszenicy wszystko w górę, w UE spadek
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport USDA: Na świecie w pszenicy wszystko w górę, w UE spadek

14.05.2020autor: dr Juliusz Urban

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) zwiększa prognozy dotyczące światowej produkcji pszenicy, eksportu, konsumpcji oraz zapasów w sezonie 2020/21. W Unii Europejskiej nastąpi jednak spadek zbiorów. Optymistycznie nastawieni eksperci szacują także lepsze perspektywy dla rynku kukurydzy. Nieco gorzej wypadają szacunki oleistych, gdzie spodziewany jest spadek zapasów.

Pszenica

USDA w swoim majowym raporcie przewiduje, że zbiory wzrosną w stosunku do ubiegłego roku o 4 miliony ton do 768,5 mln, ponieważ kilku głównych eksporterów (Argentyna, Australia, Kanada i Rosja) może mieć wyższą produkcję w sezonie 2020/21. Australia, która dochodzi do siebie po suszy i pożarach zanotuje największy wzrost w porównaniu do ubiegłego roku do 24,0 miliona ton, co stanowi wzrost aż o 8,8 miliona ton. Natomiast w UE przewiduje się spadek prawie 12 milionów ton do 143 milionów ze względu na ograniczenie powierzchni i niższe szacunki plonów. Prognozuje się również, że produkcja na Ukrainie spadnie do 28,0 mln ton, ale nadal będzie to druga co do wielkości produkcja w historii tego kraju.
 

Poziom światowego handlu w sezonie 2020/21 amerykańscy eksperci podnoszą o 4,6 miliona ton, czyli ponad 2 procent, przy rekordowych 188 milionach. Przewiduje się, że wzrośnie, przede wszystkim import do Chin, Algierii, Maroka, UE, Iraku i Uzbekistanu. Rosja z ilością sprzedaży 35 mln ton w dalszym ciągu jest przewidywana jako wiodący światowy eksporter pszenicy. Argentyna, Australia i Kanada mają także mieć wyższy eksport, podczas gdy UE, Ukraina i Stany Zjednoczone utrzymają w tym roku niższe poziomy sprzedaży.

 

Globalne zużycie pszenicy w nadchodzącym sezonie wzrośnie o 4,9 miliona ton do rekordowo wysokiego poziomu 753,5 miliona. Wzrośnie wykorzystanie na żywność, nasiona i zastosowanie przemysłowe. Te wzrosty zdecydowanie skompensują, a wręcz przewyższą mniejsze zużycie na paszę. Prognozowane światowe zapasy pszenicy na koniec sezonu 2020/21 mają wzrastać o 5 procent do rekordowych 310 milionów ton. 52% ma być zgromadzone w Chinach.

 

Kukurydza

Światowa produkcja kukurydzy ma być również rekordowo wysoka 1.187 mln ton, i to z największymi wzrostami w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, na Ukrainie, w Meksyku i Kanadzie. USDA oczekuje, że globalne zużycie kukurydzy wzrośnie o 4 procent, do 1.162 mln ton. Podobny wzrost spodziewany jest w imporcie kukurydzy. Znaczne prognozowane wzrosty importu kukurydzy obejmują UE, Egipt, Meksyk, Iran, Maroko i Wietnam.

 

Globalne zapasy kukurydzy mają być wyższe w porównaniu z rokiem ubiegłym, ponieważ spadek zapasów w innych krajach jest z nadwyżką rekompensowany przez rosnące stoki w Stanach Zjednoczonych. Zapasy końcowe wzrosną z 314,7 mln ton na koniec ubiegłego sezonu, do 339,6 mln ton w sezonie bieżącym.

Z wyłączeniem Chin i Stanów Zjednoczonych zapasy jednak będą wynosić tylko 55,3 mln ton. W przypadku Chin całkowity import prognozowany jest na poziomie 18,3 miliona ton, co oznacza wzrost o 1,3 miliona w porównaniu z sezonem 2019/20.

 

Soja-Oleiste

Globalna prognoza amerykańskich ekspertów dla roślin oleistych na lata 2020/21 obejmuje większe zbiory. Jednak oczekuje się, że zapasy końcowe wraz ze wzrostem wykorzystania będą nieznacznie spadać. Światowa produkcja soi rośnie o 26,6 miliona ton do 362,8 miliona. Największe zwyżki plonów spodziewane są w Brazylii o 7 milionów ton do 131 milionów i w Argentynie, tu wzrosły o 2,5 miliona ton, do 53,5 miliona. Także produkcja soi w USA rośnie po zeszłorocznych znacznych obniżkach.

 

Prognozuje się, że globalne spożycie pasz białkowych poza Chinami wzrośnie o 2% w latach 2020/21, i w 3% porównaniu z 5-letnią średnią. Konsumpcja śruty sojowej w Chinach ma być 6% wyższa niż w poprzednich latach, gdyż Chiny odzyskują siły od wybuchu ASF.

 

Przy większym zapotrzebowaniu na pasze białkowe eksport soi ma wzrosnąć o 8,0 mln ton do 161,9 ml, natomiast globalne zapasy soi prognozowane są na 98,4 mln ton, co stanowi spadek o 1,9 mln w porównaniu z rokiem 2019/20. Mniejsze zapasy rok do roku mają być w USA, natomiast wyższe w Chinach, Brazylii i Argentynie.

 

oprac. Juliusz Urban   Fot. Daleszyński

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ropa jeszcze w połowie drogi. Czy wrócą wysokie ceny paliw?

Czy wracająca do wyższych notowań giełdowych ropa naftowa spowoduje podwyżki cen paliw? Czy należy obawiać się powrotu cen jakie były jeszcze przed pandemią?

czytaj więcej
Ceny zbóż

Mniejszy ruch w porcie i od razu mniejsza cena

Ruch w portach jest już zdecydowanie mniejszy. Praktycznie nie ma ofert na Szczecin/Świnoujście, jak informują brokerzy tam eksporterzy mają już zakupiony odpowiedni zapas, a resztę zapewne obsłużą ilościami zmagazynowanymi zaraz za granicami Polski. Niemcy zaczynają się już wysprzedawać z towaru.

czytaj więcej
Ceny zbóż

SELLFOOD – Jest pierwsza transakcja na giełdzie!

Czwartek 14 maja 2020 r. tę datę zapamiętają wszyscy, którzy napracowali się mocno nad projektem. W tym dniu odnotowano pierwszą giełdową transakcję. Platforma Żywnościowa SELLFOOD zwana potocznie polską giełdą zbożową została uruchomiona na parkiecie Towarowej Giełdy Energii 11 marca bieżącego roku. Od tego czasu odbyło się 10 sesji giełdowych na zasadzie ustalania kursu jednolitego, do transakcji jednak nie dochodziło.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)