Raport USDA: mniejszy optymizm amerykańskich ekspertów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport USDA: mniejszy optymizm amerykańskich ekspertów

14.07.2020autor: dr Juliusz Urban

Eksperci USDA korygują swój wcześniejszy optymizm w stosunku do zbiorów pszenicy, ale dostrzegają konsekwencje Covid-19 dla spadku konsumpcji i światowego handlu. W kukurydzy dostrzegają spadek powierzchni w USA, co powoduje spadki globalnych zbiorów i zapasów. W soi zmniejszenie wcześniejszych szacunków zbiorów, przy wzroście konsumpcji powoduje mniejsze niż przed rokiem zapasy.

PSZENICA

Prognozy globalne dla pszenicy zdaniem ekspertów USDA na sezon 2020/21 w tym miesiącu dają obraz mniejszej niż dotychczas oczekiwano produkcji, spadku konsumpcji, niższego eksportu oraz spadających zapasów.

W światowej produkcji USDA stopniowo koryguje wcześniejsze nazbyt optymistyczne prognozy. Tym razem korekta wynosi 4,4 mln ton do poziomu 769,3 mln ton. Jest to jednak ciągle 4,5 mln ton więcej niż w ubiegłym rekordowym sezonie. Największe obniżki prognoz dotyczą UE, USA, Maroko i Rosji.

Produkcja w UE została obniżona o 1,5 miliona ton do 139,5 miliona, głównie z powodu redukcji dla Francji i Hiszpanii. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, to byłaby najmniejsza produkcja pszenicy w UE od 2012/13.

W Stanach Zjednoczonych ma być zebrane już nie 51 mln ton, jak to było szacowane miesiąc temu, a jedynie 49,6 mln t. Plony w Maroko są obniżone o 0,8 mln ton do 2,7 miliona, będzie to najmniejsza produkcja od 2007 roku. Rosja ma zebrać mniej o 0,5 mln ton do 76,5 milionów, ponieważ niższa jest produkcja pszenicy ozimej, która częściowo skompensowana zwiększoną produkcją pszenicy jarej.

 

Prognozowany globalny handel w sezonie 2020/21 zmniejszy się o 0,8 mln ton do 188,0 mln. Eksperci USDA zakładają niższy eksport z UE, który jest tylko częściowo zrównoważony wyższym eksportem z Australii.

 

Światowa konsumpcja została obniżona o 1,6 miliona ton do 751,6 miliona, głównie ze względu na mniejsze zużycie na paszę w UE, Stanach Zjednoczonych i Maroku.

 

Zapasy pszenicy mają być zmniejszone o 1,3 miliona ton do 314,8 mln ton, ale nadal są rekordowo wysokie. Są one wyższe aż o 17,7 mln ton w stosunku do sezonu 2019/20. W Chinach i Indiach zmagazynuje się 51% i odpowiednio 10% całości zasobów.

 

KUKURYDZA

Globalna produkcja kukurydzy zdaniem ekspertów USDA ulega zmniejszeniu o 25,5 mln ton do 1,16 mld t. Powodem tak dużego zmniejszenia są niższe zasiewy w USA. Natomiast produkcja kukurydzy w pozostałych krajach jest praktycznie niezmieniona od zeszłego miesiąca. Prognozy wzrostu dla Rosji (+0,8 mln t.) są zrównoważone przez redukcję dla Kanady (– 1 mln ton).

 

Główne zmiany w światowym handlu kukurydzą na sezon 2020/21 obejmują większy import kukurydzy do Kanady (1,5 mln ton) i Algierii, z częściowym wyrównaniem obniżką potrzeb dla Kenii.

 

Globalna konsumpcja ma wynieść 1,16 mld ton i ma być o 3,4 mln niższa niż szacowano przed miesiącem. Znaczny spadek (– 5 mln ton) zużycia kukurydzy na paszę eksperci zakładają w USA. Chińskie zużycie kukurydzy na lata 2020/21 podniesiono o 1 mln ton w porównaniu z ubiegłym miesiącem do 190 mln ton, w oparciu o szybsze niż oczekiwano odbicie spożycia na paszę.

 

Szacunki zapasów światowych kukurydzy w tym miesiącu zmniejszają się 22,8 mln ton do poziomu 315 mln ton. Jest to zapas wyższy o 3 mln ton niż na starcie sezonu, ale niższy od poziomu startowego sezonu 2019/20 o 5 mln ton. W Stanach Zjednoczonych zapasy końcowe, pomimo 17 mln zakładanej obniżki szacunków wyniosą 67,3 mln t i są wciąż na wyższym o 10 mln ton poziomie w stosunku do zamknięcia sezonu 2019/20. W krajach poza USA zapasy końcowe kukurydzy na rok 2020/21 zostały zmniejszone w stosunku do ubiegłego miesiąca w Chinach, Argentynie, UE, Kanadzie i Meksyku.

 

OLEISTE/SOJA

Prognozy USDA globalnej podaży i popytu na nasiona roślin oleistych na lata 2020/21 obejmują niższą produkcję, niższy eksport i niższe zapasy końcowe w porównaniu do ubiegłego miesiąca.

Globalna produkcja nasion oleistych jest zmniejszona o 2,0 mln ton do 604,2 mln, ze względu na szacunki niższej produkcji rzepaku, bawełny i soi. W rzepaku produkcja jest w tym miesiącu obniżona głównie dla Kanady.

 

Światowa produkcja soi pozostaje praktycznie na niezmiennym od miesiąca poziomie. Została ona zmniejszona o 0,3 mln ton do 362,52 mln t.

 

Globalna konsumpcja soi jest jednak wyższa od zbiorów. USDA zwiększa poziom zużycia soi o 1,8 mln ton do 263,6 mln ton. Na co składają się rosnące potrzeby soi do przerobu w Chinach i USA. Tak wysokie zużycie na świecie byłoby o 15 mln ton wyższe od ubiegłego sezonu i aż 19 mln ton wyższe niż w sezonie 2018/19.

 

Dlatego światowe zapasy soi wciąż się kurczą. Obecne szacunki zapasów na koniec 2020/21 zostały zmniejszone o 1,3 miliona ton do 95,1 miliona t.  Mniejsze zapasy planowane są dla Brazylii (– 2 mln t) i Chin (– 0,5 mln t). Te spadki częściowo zrównoważą wyższe o 0,8 mln ton poziomy w USA (11,56 mln ton obecnie).

 

 

oprac. Juliusz Urban, Fot. Sierszeńska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Rynek zbóż pod wpływem pogody i pierwszych światowych informacji żniwnych

Przez opady żniwa nie mogą rozkręcić się na dobre. Zaledwie dwa dni bez deszczu pozwoliły w niektórych regionach zebrać jęczmień i napocząć rzepak. Pojawiają się także na południu pierwsze niewielkie partie pszenicy, ale na prawdziwy początek zbiorów przyjdzie jeszcze zapewne poczekać do następnego tygodnia. 

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rzepak jeszcze w polu, a już problemy z terminami dostawy

Pomimo, że żniwa rzepakowe są jeszcze przed startem to niektórzy przetwórcy już na bieżące dostawy nie kupują. Wyraźnie na słabszym rynku zostawiają pole do działania dla firm handlowych, które mają magazyny i niektóre z nich otworzyły sobie z wyprzedzeniem kontrakty sprzedażowe.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Prognozy dla oleistych na pięć minut przed żniwami rzepaku

Tuż przed startem żniw rzepakowych przyglądamy się prognozom oleistych na światowym rynku. Czy ewentualne spadki produkcji rzepaku może wyrównać  soja i słonecznik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)