Raport USDA: mniejszy optymizm amerykańskich ekspertów
Eksperci USDA korygują swój wcześniejszy optymizm w stosunku do zbiorów pszenicy, ale dostrzegają konsekwencje Covid-19 dla spadku konsumpcji i światowego handlu. W kukurydzy dostrzegają spadek powierzchni w USA, co powoduje spadki globalnych zbiorów i zapasów. W soi zmniejszenie wcześniejszych szacunków zbiorów, przy wzroście konsumpcji powoduje mniejsze niż przed rokiem zapasy.
PSZENICA
Prognozy globalne dla pszenicy zdaniem ekspertów USDA na sezon 2020/21 w tym miesiącu dają obraz mniejszej niż dotychczas oczekiwano produkcji, spadku konsumpcji, niższego eksportu oraz spadających zapasów.
W światowej produkcji USDA stopniowo koryguje wcześniejsze nazbyt optymistyczne prognozy. Tym razem korekta wynosi 4,4 mln ton do poziomu 769,3 mln ton. Jest to jednak ciągle 4,5 mln ton więcej niż w ubiegłym rekordowym sezonie. Największe obniżki prognoz dotyczą UE, USA, Maroko i Rosji.
Produkcja w UE została obniżona o 1,5 miliona ton do 139,5 miliona, głównie z powodu redukcji dla Francji i Hiszpanii. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, to byłaby najmniejsza produkcja pszenicy w UE od 2012/13.
W Stanach Zjednoczonych ma być zebrane już nie 51 mln ton, jak to było szacowane miesiąc temu, a jedynie 49,6 mln t. Plony w Maroko są obniżone o 0,8 mln ton do 2,7 miliona, będzie to najmniejsza produkcja od 2007 roku. Rosja ma zebrać mniej o 0,5 mln ton do 76,5 milionów, ponieważ niższa jest produkcja pszenicy ozimej, która częściowo skompensowana zwiększoną produkcją pszenicy jarej.
Prognozowany globalny handel w sezonie 2020/21 zmniejszy się o 0,8 mln ton do 188,0 mln. Eksperci USDA zakładają niższy eksport z UE, który jest tylko częściowo zrównoważony wyższym eksportem z Australii.
Światowa konsumpcja została obniżona o 1,6 miliona ton do 751,6 miliona, głównie ze względu na mniejsze zużycie na paszę w UE, Stanach Zjednoczonych i Maroku.
Zapasy pszenicy mają być zmniejszone o 1,3 miliona ton do 314,8 mln ton, ale nadal są rekordowo wysokie. Są one wyższe aż o 17,7 mln ton w stosunku do sezonu 2019/20. W Chinach i Indiach zmagazynuje się 51% i odpowiednio 10% całości zasobów.
KUKURYDZA
Globalna produkcja kukurydzy zdaniem ekspertów USDA ulega zmniejszeniu o 25,5 mln ton do 1,16 mld t. Powodem tak dużego zmniejszenia są niższe zasiewy w USA. Natomiast produkcja kukurydzy w pozostałych krajach jest praktycznie niezmieniona od zeszłego miesiąca. Prognozy wzrostu dla Rosji (+0,8 mln t.) są zrównoważone przez redukcję dla Kanady (– 1 mln ton).
Główne zmiany w światowym handlu kukurydzą na sezon 2020/21 obejmują większy import kukurydzy do Kanady (1,5 mln ton) i Algierii, z częściowym wyrównaniem obniżką potrzeb dla Kenii.
Globalna konsumpcja ma wynieść 1,16 mld ton i ma być o 3,4 mln niższa niż szacowano przed miesiącem. Znaczny spadek (– 5 mln ton) zużycia kukurydzy na paszę eksperci zakładają w USA. Chińskie zużycie kukurydzy na lata 2020/21 podniesiono o 1 mln ton w porównaniu z ubiegłym miesiącem do 190 mln ton, w oparciu o szybsze niż oczekiwano odbicie spożycia na paszę.
Szacunki zapasów światowych kukurydzy w tym miesiącu zmniejszają się 22,8 mln ton do poziomu 315 mln ton. Jest to zapas wyższy o 3 mln ton niż na starcie sezonu, ale niższy od poziomu startowego sezonu 2019/20 o 5 mln ton. W Stanach Zjednoczonych zapasy końcowe, pomimo 17 mln zakładanej obniżki szacunków wyniosą 67,3 mln t i są wciąż na wyższym o 10 mln ton poziomie w stosunku do zamknięcia sezonu 2019/20. W krajach poza USA zapasy końcowe kukurydzy na rok 2020/21 zostały zmniejszone w stosunku do ubiegłego miesiąca w Chinach, Argentynie, UE, Kanadzie i Meksyku.
OLEISTE/SOJA
Prognozy USDA globalnej podaży i popytu na nasiona roślin oleistych na lata 2020/21 obejmują niższą produkcję, niższy eksport i niższe zapasy końcowe w porównaniu do ubiegłego miesiąca.
Globalna produkcja nasion oleistych jest zmniejszona o 2,0 mln ton do 604,2 mln, ze względu na szacunki niższej produkcji rzepaku, bawełny i soi. W rzepaku produkcja jest w tym miesiącu obniżona głównie dla Kanady.
Światowa produkcja soi pozostaje praktycznie na niezmiennym od miesiąca poziomie. Została ona zmniejszona o 0,3 mln ton do 362,52 mln t.
Globalna konsumpcja soi jest jednak wyższa od zbiorów. USDA zwiększa poziom zużycia soi o 1,8 mln ton do 263,6 mln ton. Na co składają się rosnące potrzeby soi do przerobu w Chinach i USA. Tak wysokie zużycie na świecie byłoby o 15 mln ton wyższe od ubiegłego sezonu i aż 19 mln ton wyższe niż w sezonie 2018/19.
Dlatego światowe zapasy soi wciąż się kurczą. Obecne szacunki zapasów na koniec 2020/21 zostały zmniejszone o 1,3 miliona ton do 95,1 miliona t. Mniejsze zapasy planowane są dla Brazylii (– 2 mln t) i Chin (– 0,5 mln t). Te spadki częściowo zrównoważą wyższe o 0,8 mln ton poziomy w USA (11,56 mln ton obecnie).
oprac. Juliusz Urban, Fot. Sierszeńska
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy