Rzepak jeszcze w polu, a już problemy z terminami dostawy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rzepak jeszcze w polu, a już problemy z terminami dostawy

17.07.2020autor: dr Juliusz Urban

Pomimo, że żniwa rzepakowe są jeszcze przed startem to niektórzy przetwórcy już na bieżące dostawy nie kupują. Wyraźnie na słabszym rynku zostawiają pole do działania dla firm handlowych, które mają magazyny i niektóre z nich otworzyły sobie z wyprzedzeniem kontrakty sprzedażowe.

Ciekawe, czy to nie odbije się czkawką przetwórcom, kiedy okaże się, że podaż tzw. drugiej ręki po żniwach będzie ograniczona w oczekiwaniu na większe wzrosty cenowe. Na giełdach rzepak drożał w oczekiwaniu na odwlekające się żniwa, ale wczoraj tendencja zaczęła się odwracać. Sierpniowe notowania rzepaku na giełdzie Matif kształtują się na poziomie 382,50 euro/t, a na listopad rzepak notowany jest o niecałe euro niżej i to właśnie na podstawie cen listopada przetwórcy budują swoje ceny. Do południa w piątek (17.07.20 r.) rzepak zaczyna na powrót drożeć o 3 euro/t.

Na szczęście osłabia się także złotówka do euro, której aktualny kurs oscyluje pomiędzy 4,48 zł/euro.

Wszystko to powoduje, że na krajowym rynku rzepak na początku żniw drożeje.

Firmy handlowe, które wcześniej zakontraktowały dostawy na żniwa i ich nie pokryły umowami zakupu, mogą mieć problemy z realizacją. Handlowcy proponują obecnie najczęściej ceny 1600 –1670 zł/t.

r e k l a m a
Przetwórcy w swoich zeszytach rzepaku mają pokupionego sporo. 
Mówi się głośno na rynku, że ilość podpisanych umów jest znacznie większa niż w poprzednim sezonie i wynosi ok 30–35% całości planowanych zbiorów.
Jednak tak jak w piłkarskim powiedzeniu „koszulki na boisku nie grają tylko ludzie”, to pomimo pełnych umów segregatorów, dostaw surowca jest niewiele. 
Z papieru jak świat światem oleju nikt jeszcze nie wytłoczył. Może otrzeźwienie przyjdzie na skutek pierwszych informacji o zbiorach.

 

Bardzo otrzeźwiające są bowiem informacje o pierwszych plonach rzepaku w północnych i północno-wschodnich Niemczech. Osiągane są tam ilości od 1,5 t/ha ze słabych gleb do 3,0 t/ha z gleb nieco lepszych. U naszych sąsiadów brak jest praktycznie chęci do sprzedaży. Zbierany z pól rzepak jest kładziony do magazynów i przechowywany, bo Niemcy uwzględniają słabe perspektywy zbiorów w Europie Północnej i Wschodniej. Obecnie uwaga skupia się na pierwszych wynikach zbiorów rzepaku z regionu Morza Czarnego. Niemieckie olejarnie czekają na importowany rzepak, a eksperci radzą, by zaczekać ze sprzedażą.


W olejarniach zaczyna się robić nerwowo, bo czas ucieka, a olej trzeba dostarczać. Zakłady są nieprzygotowane do późniejszych żniw, a tu pierwsze rzepaki nie za bardzo sypią, widać też efekty opadów i działania chorób grzybowych.
Niektóre Zakłady Tłuszczowe kontraktowo są już pokryte na lipiec/sierpień i nie kupują na bieżące dostawy ceny, które oferują zamieszczamy poniżej.

  • ZT Kruszwica dostawy bieżące                 – 1700 zł/t               
  • ADM Szamotuły dostawy wrzesień           – 1700 zł/t 

              Czernin dostawy na październik      – 1705 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy bieżące              – 1675 zł/t

                      Kosów Lacki                             – 1665 zł/t

  • Glencore Bodaczów dostawy bieżące       – 1670 zł/t
  • Bestoil Lasocice dostawy bieżące.            – 1710 zł/t 

 

 Tutaj zobaczysz wszystkie ceny rzepaku


Sprawdź też bieżące ceny zbóż

 

Juliusz Urban       Foto. Archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raporty USDA

Raport USDA: mniejszy optymizm amerykańskich ekspertów

Eksperci USDA korygują swój wcześniejszy optymizm w stosunku do zbiorów pszenicy, ale dostrzegają konsekwencje Covid-19 dla spadku konsumpcji i światowego handlu. W kukurydzy dostrzegają spadek powierzchni w USA, co powoduje spadki globalnych zbiorów i zapasów. W soi zmniejszenie wcześniejszych szacunków zbiorów, przy wzroście konsumpcji powoduje mniejsze niż przed rokiem zapasy.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: handel w letargu, a import nieznacznie przyspiesza

W rzepaku na Matifie, analizując już tylko lutowe notowania, mimo sporych ruchów w trakcie tygodnia, w porównaniu do notowań z poprzedniego piątku mamy uspokojenie. Krajowe ceny też są dość stabilne. Z uspokojenia przetwórców mogą jednak wyrwać niezbyt korzystne prognozy na kolejny sezon.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)