Rynek zbóż pod wpływem pogody i pierwszych światowych informacji żniwnych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek zbóż pod wpływem pogody i pierwszych światowych informacji żniwnych

17.07.2020autor: dr Juliusz Urban

Przez opady żniwa nie mogą rozkręcić się na dobre. Zaledwie dwa dni bez deszczu pozwoliły w niektórych regionach zebrać jęczmień i napocząć rzepak. Pojawiają się także na południu pierwsze niewielkie partie pszenicy, ale na prawdziwy początek zbiorów przyjdzie jeszcze zapewne poczekać do następnego tygodnia. 

Ceny skupu stanowią obecnie prawdziwy „koktajl wstrząśniętych nie zmieszanych” kwotowań ze starych zbiorów z nowymi. Nie wszystkie firmy także już wystawiają kompletne cenniki, bo dostaw jeszcze nie ma i nie chcą straszyć lub przeholować z cenami na starcie. Są obawy, że tegoroczne żniwa będą przerywane opadami, co nie sprzyja parametrom ziarna. Wilgotne zboże także zawsze ogranicza potencjalne miejsca sprzedaży. Miejmy nadzieję, że pogoda się poprawi i wszystko da się zebrać w dobrej jakości.

U sąsiadów
Również w Niemczech opady deszczu przeszkadzają w zbiorach. Co prawda nieco poprawiły bilans szacowanych zbiorów, ale opóźniają żniwa. DRV nieznacznie podwyższył swoje szacunki dotyczące wielkości zbiorów zbóż w Niemczech w 2020 r. do 44,6 mln ton, w tym 22,5 mln ton pszenicy. W poprzednim miesiącu prognozowano 22,2 mln ton. Ziarno szybko dojrzewa, ale spodziewane są dalsze opady w całych Niemczech.

Reagują światowe rynki
Światowy rynek przygląda się bacznie informacjom przychodzącym od największego eksportera pszenicy Rosji. Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że zbiory pszenicy do 14 lipca wyniosły 19,7 mln t. Średnie plony są niższe niż przed rokiem z wydajnością 33,6 dt/ha, przy 37,9 dt/ha w roku ubiegłym. Zmniejszenie produkcji w regionie Morza Czarnego najprawdopodobniej doprowadzi do przywrócenia przez Rosję kwot eksportowych pszenicy na nowe zbiory. 

Bliższa uwaga rynków zostanie poświęcona pogodzie w Argentynie i Australii, ponieważ ich plony mają teraz większe znaczenie ze względu na straty w Rosji. Świat obiegły informacje, że Chiny kupują amerykańską pszenicę, co zdaniem ekspertów może przetestować szczyty giełdowe z początku tego roku.

Na Chicago w ciągu miesiąca pszenica podrożała o 7% do 537,9 centów za korzec.

Na Matifie pszenica jednak potaniała do 185,75 euro/t. w notowaniu na wrzesień. Ceny na grudzień są o 1,5 euro wyższe. 

Mniejszy Eksport z UE
Nowy sezon dopiero się rozpoczął, ale handlowcy międzynarodowi już porównują dane eksportowe. Kraje Unii Europejskiej (łącznie z Wielką Brytanią) od początku sezonu 2020/21 do 12 lipca wyeksportowały do krajów trzecich 382,629 tys. ton zbóż. Jest to o 63% mniej niż w tym samym dniu w sezonie 2019/20. Eksport pszenicy wyniósł 241,577 tys. ton (62% mniej). Eksport jęczmienia paszowego wyniósł 524 tys. ton (55% mniej), a kukurydzy 13.346 tys. ton (71% mniej).

W Polsce ceny eksportowe na pszenicę do portów są na poziomach 790–800 zł/t za 12,5% białka, pojawiają się także oferty na pszenicę 11,5% białka, której ceny są 5–10 zł niższe. Pszenica 14% wyceniana jest po 810 zł/t. Tylko czy tak wysokie białko będzie? Deszcze wypłukują azot, ziarno przybiera na masie i białko się „wypłukuje”, ten rok może być gorszy pod tym względem.

Nie wszyscy mają już ceny na nową pszenicę, ale w cennikach wystawianych dominują ceny od 670–750 zł/t. 

 

Zdecydowanie taniej firmy oferują za paszówkę, bo 630 do 730 zł/t, Tylko w wytwórni pasz na północy można zobaczyć ofertę na starą pszenicę po 800 zł/t. 

 

W pełni są żniwa jęczmienia ozimego, niestety ceny spadają, są po 520–570 zł/t. Elewator, który wystawił na bramie cenę 610 zł/t ma sporą kolejkę. Na jakość jęczmienia zaczynają już wybrzydzać Niemcy, którym ostatnio zawalił się rynek trzody pod wpływem zamknięcia dużej ubojni. Ubojnia zostanie uruchomiona ponownie, ale kwękania na jakość ziarna zapewne przy wysyconym rynku jęczmienia pozostaną. Na początku wszystko było cacy, a teraz czarne nasiona i pomarszczone ziarna są przedmiotem ostrych potrąceń.

Krajowe firmy paszowe proponują za jęczmień 550–590 zł/t i ograniczają zakupy.

Po raz kolejny okazuje się, że dobre plony są utrudnieniem przy sprzedaży.

 

Dostaw pszenżyta jeszcze nie ma. Na nowe pszenżyto skupujący w cennikach umieszczają ceny 560–600 zł/t. Eksporterzy dalej oferują w portach 630–635 zł/t.

 

Żyto jeszcze nie jest zbierane, a już tanieje. Punkty skupu oferują za żyto ceny 460–550 zł/t.  Na eksport żyto paszowe w portach kupowane jest po 580 zł/t.


Ceny na kukurydzę suchą są na poziomie 680–750 zł/t.

Na nowe zbiory oferty na kukurydze mokrą są po 400–450 zł/t.
Podrożała kukurydza na eksport do portów, na jesienne miesiące można ją zakontraktować po 665–670 zł/t.
 

r e k l a m a

Tutaj zobaczysz wszystkie ceny w punktach skupu

Zobacz też bieżące ceny rzepaku

Juliusz Urban    Fot. Konieczka

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raporty USDA

Raport USDA: mniejszy optymizm amerykańskich ekspertów

Eksperci USDA korygują swój wcześniejszy optymizm w stosunku do zbiorów pszenicy, ale dostrzegają konsekwencje Covid-19 dla spadku konsumpcji i światowego handlu. W kukurydzy dostrzegają spadek powierzchni w USA, co powoduje spadki globalnych zbiorów i zapasów. W soi zmniejszenie wcześniejszych szacunków zbiorów, przy wzroście konsumpcji powoduje mniejsze niż przed rokiem zapasy.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Ceny zbóż: kukurydza na ukończeniu, ale tempo zbiorów limitują suszarnie

W UE kukurydzy ma być mniej, a jakie są prognozy dla Polski? W wielu rejonach kraju kukurydziane zbiory są na ukończeniu, jednak tam gdzie żniwa są w pełni, w okolicznych punktach skupu tempo dostaw limituje dostęp do suszarni.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Ceny zbóż: kukurydza moknie i tanieje. Jakie zaawansowanie żniw kukurydzianych?

Podczas, gdy międzynarodowy rynek wciąż analizuje postępy ukraińskiego eksportu zbóż, to u nas na ceny uzyskiwane w skupach najsilniej wpływają przedłużające się żniwa kukurydziane.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)