Raport USDA: mniejsze zapasy, silniejszy handel
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport USDA: mniejsze zapasy, silniejszy handel

14.12.2020autor: dr Juliusz Urban

Pomimo kurczących się zapasów amerykańscy eksperci, w swoich prognozach stale podnoszą szacunki dotyczące światowego handlu zbożami i nasionami roślin oleistych.

PSZENICA:

Najnowsze prognozy USDA dotyczące pszenicy w sezonie 2020/21 przynoszą informacje o wzrostach zbiorów, zwiększonym zużyciu, wyższym eksporcie i zmniejszonych zapasach.

 

Globalna produkcja, która jest teraz nowym rekordem, ma być na poziomie 773,7 mln t.

Na wzrosty prognoz wpływa wzrost produkcji w Australii, która została podniesiona o 1,5 mln t do 30,0 mln t. Rośnie także szacowana produkcja rosyjska (+0,5 mln t) do 84,0 mln t. Na podstawie ostatecznych danych kanadyjskiego biura statystycznego, o 0,2 mln t podnoszone są, do 35,2 mln t zbiory pszenicy w Kanadzie. Wszystkie te kraje: Australia, Rosja i Kanada mają drugą, co do wielkości, produkcję pszenicy w historii.

 

Światowe zużycie w latach 2020/21 wzrosło o 5,1 mln t do 757,8 mln t, głównie ze względu na wyższe wykorzystanie w Chinach, Australii i UE. Chiny potrzebują o 3,0 mln t pszenicy więcej, szacuje się tam wzrost do 134,0 mln, w tym 24 mln ton na paszę, co oznaczałby najwyższe zużycie pszenicy od sezonu 2012/13.

 

W związku ze wzrostem potrzeb, przewidywany jest wzrost handlu światowego o 2,9 mln t, do 193,7 mln t przy wyższym eksporcie z Australii, Kanady, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Największy wzrost importu w aktualnym raporcie dotyczy Chin i Pakistanu, w obu tych krajach wzrósł o 500 tys. t. Roczne tempo wzrostu importu w Chinach jest na poziomie 8,5 mln t, taki import byłby największy od 1995/96 r. Nadal aktywnie, w celu zwiększenia zapasów żywności, kupuje pszenicę Pakistan. Import tego kraju byłby największym od sezonu 2008/09.

 

Przewidywane światowe zapasy na zakończenie sezonu 2020/21 zostały obniżone o 3,9 mln t do 316,5 mln t. Jednak rekordowo wysokie pozostają w Chinach i Indiach, które mają odpowiednio 51 i 10 procent całości.

 

Kukurydza:

W kukurydzy w USA tym razem bez większych zmian, ale aktualne światowe prognozy ekspertów USDA na rok 2020/21 zakładają mniejszą produkcję, większy handel i mniejsze zapasy końcowe w stosunku do poprzedniego miesiąca.

 

Prognozowana globalna produkcja kukurydzy na rok 2020/21 spada o 1 mln t, w porównaniu z poprzednim raportem, do 1,143 mld ton. Wzrost szacunków dotyczący zbiorów na Ukrainie (+ 1 mln t) jest równoważony przez obniżki w Argentynie (– 1 mln t), UE (– 0,5 mln t) i Kanadzie (– 0,5 mln t). Ukraińska produkcja kukurydzy jest zwiększana na podstawie dotychczasowych wyników zbiorów. Produkcja kukurydzy w Argentynie jest ograniczona ze względu na niższy oczekiwany areał, w Kanadzie nieznacznie większy obszar spotkał się z redukcją wydajności. Natomiast produkcja kukurydzy w UE spada głównie w wyniku mniejszych zbiorów w Bułgarii.

 

Rośnie światowy eksport kukurydzy, tym razem o 1,2 mln t, do 185,97 mln t.

Eksport kukurydzy jest zwiększony dla Ukrainy, ale obniżony dla UE. USDA szacuje także wzrost importu do Chin i Bangladeszu, a redukcje dla UE, Egiptu, Iranu, Maroka i Tunezji.

 

Światowe zapasy końcowe kukurydzy na rok 2020/21 są zmniejszone o 2,5 mln t, do 289 mln t, głównie w wyniku redukcji dla Indii, Brazylii, Kanady, Ukrainy i Egiptu.

 

Oleiste:

Amerykańscy eksperci redukują nieco szacunki zbiorów soi, przewidują, że światowa produkcja soi spadnie o 0,6 mln t, do 362 mln t.

Wyższe zbiory soi w Kanadzie i Urugwaju są równoważone niższą o 1 mln t produkcją w Argentynie, która jest zmniejszona do 50 mln t.

 

Niższa produkcja w Argentynie prowadzi do wyższego eksportu soi i śruty sojowej z innych krajów. Światowy handel wzrasta o 0,6 mln t do 168,5 mln t.

 

Przewiduje się również, że niższa będzie światowa produkcja rzepaku, ponieważ obniżane są szacunki zbiorów w Kanadzie i UE, które są częściowo równoważone przez większe zbiory w Australii. USDA prognozuje także spadek o 0,2 mln t do 49,5 mln t globalnej produkcji nasion słonecznika. Przyczyną tych korekt mają być niższe plony w Argentynie i UE.

 

USDA szacuje, że światowy handel nasionami oleistymi w sezonie 2020/21 wyniesie 191,8 mln t ( 88% stanowi soja), czyli o 1,0 mln t więcej niż uważano w poprzednim miesiącu. Takie dane przynosi zwiększony eksport soi z Kanady i Urugwaju oraz wzrost eksportu rzepaku z Kanady i Australii.

 

Globalne zapasy nasion oleistych przewiduje się, że spadną o 0,8 mln t i wyniosą 97,8 mln t. Natomiast zapasy soi skurczą się o kolejne 0,9 mln t, do 85,6 mln t.

oprac. Juliusz Urban     fot. Bujoczek

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Rynek zbóż: niewielkie ruchy cenowe, kolejny przetarg – tym razem bez nas

Tylko nieliczni skupujący zrobili kosmetyczne obniżki cen pszenicy po poprzednich spadkach, ale zdecydowana większość pozostawiła swoje cenniki bez zmian. Egipt ogłosił wyniki kolejnego przetargu, niestety polska pszenica tym razem do Egiptu nie popłynie.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rosja podnosi cła na słonecznik i rzepak

Od 9 stycznia drastycznie rosną cła eksportowe na wywóz słonecznika i rzepaku z Rosji. Coraz bliżej są także ostateczne decyzje dotyczące eksportu zbóż.

czytaj więcej
Ceny strączkowych

Soja w USA w większości już sprzedana

Drożejąca soja powoduje wzrost aktywności w międzynarodowym handlu. Farmerzy korzystają na wzrostach i sprzedają swoje zbiory, a chiński rynek chętnie wchłonąłby jeszcze więcej pasz białkowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)