Grudniowy raport USDA: pszenicy będzie więcej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grudniowy raport USDA: pszenicy będzie więcej

09.12.2021autor: dr Juliusz Urban

Globalne prognozy USDA dotyczące pszenicy na sezon 2021/22 zakładają większe zbiory, rosnącą konsumpcję i eksport oraz wyższe zapasy końcowe.

USDA przewiduje, że w całym bieżącym sezonie zbiory pszenicy wzrosną o 2,6 mln ton do 77,89 mln t, ale w tym sezonie dzięki podwyższeniu zapasów początkowych dla Australii i UE, dostępnych będzie 1,068 mld ton pszenicy, co mimo rosnącej konsumpcji doprowadzi do wzrostu zapasów na koniec obecnego sezonu.

Amerykańscy eksperci w górę podnoszą produkcję dla Australii, Rosji i Kanady. Produkcja w Australii wzrasta o 2,5 mln t, do rekordowych 34 mln. Szacunki rosyjskich zbiorów USDA podnosi  o 1,0 mln t do 75,5 mln ton, a produkcja Kanady wzrasta o 0,7 mln t, do 21,7 mln ton. Pomimo takich podwyżek dla Rosji i Kanady, zbiory w tych krajach pozostają znacznie poniżej zeszłego roku.

Przewidywana światowa konsumpcja w latach 2021/22 wzrośnie o 1,9 miliona ton do 789,4 mln t. Na wyższym poziomie ma być wykorzystanie na pasze, które z naddatkiem pokryje mniejsze wykorzystanie na żywność, nasiona i w przemyśle. Większość wzrostu zużycia na paszę dotyczy Australii i Rosji w związku z wyższą produkcją. Natomiast w UE, ponieważ oczekuje się większego skarmiania pszenicą, ze względu na gorszą jakość ziarna np. we Francji.

Handel światowy 2021/22 wzrośnie o 2,3 mln t, do rekordowego poziomu 205,5 mln t. Amerykańscy eksperci zwracają uwagę na wyższym eksport z Australii, UE, Indii i Ukrainy. Największa zmiana importu dotyczy Iranu, wzrost o 1,5 mln t, do 7 mln t spowodowany zwiększoną aktywność importową. Byłby to największy w historii import pszenicy do Iranu, przekraczający dotychczasowy szczyt 6,8 mln t w sezonie 2008/09.

Prognozowane światowe zapasy na 2021/22 wzrosną o 2,4 miliona ton do 278,2 mln t, co jest związane głownie ze wzrostami stoków z Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Pomimo dźwignięcia prognoz zapasów w górę, nadal są one na najniższym poziomie od 5 lat.

oprac. Juliusz Urban Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raporty USDA

Raport USDA: co nowego w kukurydzy, jakie były ostatnie lata?

W Stanach Zjednoczonych podaż i wykorzystanie kukurydzy w sezonie 2021/22 pozostają niezmienione w porównaniu do poprzedniego raportu. Eksperci USDA podnoszą natomiast zagraniczną produkcję kukurydzy. Przyglądnijmy się także jak na tle ostatnich sezonów wyglądają bieżące dane o światowych zbiorach, zużyciu, eksporcie i zapasach.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: konsumpcja w dół, paszowe do góry

Po ostro rosnących cenach w poprzednich tygodniach, schłodzenie na rynku przyjść musiało. Do obniżek przyczyniły się spadki cen na giełdach i umacniająca się złotówka. Jednak spadkowa tendencja szybko zaczyna się odwracać.

czytaj więcej
Raporty USDA

USDA: Mniejsze zbiory pszenicy nie robią wrażenia, więcej do powiedzenia ma kukurydza?

Październikowy raport USDA przyniósł kolejną już wyraźną redukcję zbiorów pszenicy, co tylko nieznacznie odbija się na delikatnie zmniejszających się zapasach. Na zbożowy bilans większy wpływ ma natomiast kukurydza.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)