Rzepak już nawet po 2 tys. zł!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rzepak już nawet po 2 tys. zł!

15.01.2021autor: dr Juliusz Urban

Rzepak na giełdach drożał i drożał, teraz zaczyna tanieć. Nie powoduje to jednak większego ruchu w handlu, bo rzepaku za starych zbiorów jest już bardzo mało.

Zwykle tak jest na silnie rozemocjonowanym rynku, że po dużych wzrostach następują korekty. Jednak ceny w Polsce wspiera coraz mniejsza ilość surowca dostępna na rynku jak i osłabiona waluta.
Długo wyczekiwany styczniowy raport USDA przyniósł wzrosty notowań w całym kompleksie zbożowo–olejowym. Amerykańscy eksperci po raz kolejny zredukowali zapasy soi, jednak tym razem redukcje dotknęły także produkcji tego najbardziej popularnego surowca olejowego.

Jednak rynek rzepakowy już przed raportem, spodziewając się takich komunikatów reagował rosnącym trendem, ale majowe kontrakty wzrosły o 5 euro/t pod wpływem cięć sojowych zapasów po południu we wtorek. W środę na obu notowaniach były już tylko lekkie dokładki. Czwartek (14.01.2021 r.) przynosi schłodzenie rynków i korekty, ale i tak na zamknięciu ceny lutowych kontraktów wynosiły 439,50 euro, a kontrakty na maj, które wzrastały silniej w tym tygodniu są były po 432,50 euro/t. Słabszy kurs złotego wzmacnia efekty podwyżek, jedno euro kosztuje dziś 4,54 złote.

Za wzrostem cen rzepaku podążają podwyżki cen oleju i śruty. Dawno już olej rzepakowy nie był tak drogi, obecnie na spocie kosztuje 4500 zł. Olej surowy w Europie jest oferowany  na styczeń po 950 euro/t. Olej z rzepaku z nowych zbiorów jest o 100 euro tańszy jest olej z rzepaku z nowych zbiorów. Ceny śruty rzepakowej dochodzą już nawet do 1400 zł/t. 

r e k l a m a
Firmy handlowe, przy tak znacznych wahaniach cen mają bardzo zróżnicowane oferty. Są tacy co wciąż proponują 1750–1780 zł/t, ale większość aktywnie kupujących oferuje ceny 1900–1950 zł/t.

Zakłady tłuszczowe znów podniosły swoje ceny i szukają surowca. Przetwórcy mówią, że w poprzednim tygodniu jeszcze był jakiś ruch, ale przy kolejnych wzrostach telefony mają tylko charakter zapytań o ceny.– Może jak teraz ceny zaczynają spadać, to znów się coś kupi. Większych partii na rynku jednak nie widać, może z mniejszych ilości uzbiera się jeszcze jakaś kupka towaru – dopowiada przedstawiciel olejarni.

Aktualne ceny skupu w zakładach tłuszczowych wynoszą:

  • ZT Kruszwica dostawy na kwiecień               – 2025 zł/t (zaolejenie 42%)   

                 Brzeg dostawy na luty                        – 2005 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na marzec             – 1965 zł/t

              Czernin dostawy na marzec                 – 1965 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy na styczeń            – 1950 zł/t  

              Kosów Lacki na styczeń                     – 1940 zł/t  

  • Viterra (dawniej Glencore) Bodaczów           – 1950 zł/t
  • Bestoil Lasocice                                             – 2020 zł/t (cena na umowy handlowe) 

               
Na nowe zbiory rzepak ze żniw 2021 r. jest obecnie kontraktowany po 1770–1800 zł/t. 
Przy tych poziomach można już pomyśleć nad zakontraktowaniem części, ale nie więcej niż 25–30% spodziewanej całości, bo to jeszcze zima, a i na rynku wciąż sporo się może wydarzyć.

Juliusz Urban   fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raporty USDA

Giełdy w górę! USDA prognozuje spadek amerykańskich zapasów soi do krytycznego poziomu poniżej 4 mln ton

Amerykańscy eksperci zwracają szczególną uwagę na redukcję produkcji oleistych w sezonie 2020/21 w USA. Istotne zmiany nastąpią w bilansie soi.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: handel w letargu, a import nieznacznie przyspiesza

W rzepaku na Matifie, analizując już tylko lutowe notowania, mimo sporych ruchów w trakcie tygodnia, w porównaniu do notowań z poprzedniego piątku mamy uspokojenie. Krajowe ceny też są dość stabilne. Z uspokojenia przetwórców mogą jednak wyrwać niezbyt korzystne prognozy na kolejny sezon.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)