IGC obniża szacunki zapasów, pszenica tylko na chwilę w górę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

IGC obniża szacunki zapasów, pszenica tylko na chwilę w górę

21.11.2022autor: dr Juliusz Urban

Zbiory zbóż w tym sezonie eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej już wcześniej przewidywali niższe niż w poprzednim sezonie ze względu na kukurydzę, ale listopadowe zmiany bilansów dotyczą głównie zmniejszenia zapasów końcowych pszenicy.

Prognoza ekspertów IGC dotycząca światowej produkcji zbóż (pszenicy i zbóż gruboziarnistych) w sezonie 2022/2023 została nieco obniżona (miesiąc do miesiąca), głównie z powodu mniejszych szacunków dotyczących pszenicy i obecnie światowe zbiory oceniane są na 2 mld 255 mln ton. Tym razem eksperci Rady skupili się na perspektywach głównych eksporterów z półkuli południowej, idąc w ślad za rosnącymi obawami dotyczącymi upraw ozimych w Argentynie. Chociaż oczekuje się, że plony w Australii będą wysokie, to ostatnie ulewne deszcze zwiększyły ryzyko utraty jakości na obszarach wschodnich tego kontynentu. 

Oczekuje się, że światowa produkcja zbóż w porównaniu do poprzedniego sezonu w 2022/23 spadnie o 33 mln ton, co stanie się przy mniejszych uprawach kukurydzy (–53 mln t) i sorgo (–1 mln t), przy jednoczesnym wzroście zbiorów pszenicy (+10 mln t), jęczmienia (+6 mln t), owsa (+2 mln t) i innych zbóż gruboziarnistych (+3 mln t). 

W połączeniu z większą liczbą pasz kukurydzy, całkowite zużycie jest o 1 mln t wyższe niż prognozowano przed miesiącem. Jednak eksperci przewidują, że światowa konsumpcja określona na poziomie 2 mld 272 mln ton będzie niższa o 1% w porównaniu do poprzedniego sezonu. Oznacza to pierwszy roczny spadek od sezonu 2015/16, związany głównie ze zmniejszonym spożyciem  na paszę i wykorzystaniem do przemysłu.

r e k l a m a


Ilość zbóż w handlowym obrocie międzynarodowym jest obniżona o 3 mln t w porównaniu do raportu z października, ze względu na cięcia w eksporcie kukurydzy i jęczmienia. Po uwzględnieniu mniejszego importu do Chin, Kanady, Turcji i Brazylii, prognozuje się, że światowy handel zbożami spadnie o 4% (rok/roku) i wyniesie 405 mln t ( 424 mln t w 2021/22).

Głównie ze względu na zmiany w pszenicy, globalne zapasy przeniesione są prognozowane o 4 mln ton mniej niż miesiąc wcześniej. IGC przewiduje szósty już z rzędu spadek światowych zapasów zbóż, które wynosząc 580 mln ton (–17 mln ton rok/roku), osiągną stan najniższy od ośmiu lat. Co będzie prawie w całości skutkiem skurczenia się zapasów kukurydzy do najniższego od dekady poziomu. 



W ślad za tymi informacjami pszenica na giełdzie Matif  w piątek zaczęła drożeć o 5 euro, ale po południu nieco straciła impet i na koniec tygodnia na zamknięciu giełdy była wyceniana na 325,75 euro/t, a od rana w poniedziałek otwiera się na niewielkim minusie.

Juliusz Urban Fot. firmowe

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Późnojesienne orki i siewy zbóż. Jak w trudnych warunkach polowych radzą sobie rolnicy? (FILM)

Problemy ze zbiorem kukurydzy na ziarno oraz buraków cukrowych z uwagi na wczesny atak zimy spowodowały u wielu rolników opóźnienie w wykonaniu prac polowych takich jak orka zimowa, siew pszenicy ozimej czy siew zbóż przewódkowych. Jak w ciężkich warunkach polowych rolnicy radzą sobie z ich wykonaniem? Odwiedziliśmy kilku z nich z nasza kamerą.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Podaż ukraińskiej i krajowej kukurydzy, pociągnęła ceny zbóż

Pomimo, że na światowych giełdach pszenica tanieje tylko nieznacznie, to w krajowym skupie mamy ruch cen do dołu, spotęgowany jeszcze ciągłą podażą taniejącej kukurydzy.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: Elewarr wysyła pierwszy statek z polską pszenicą. A co z cenami?

Pomimo sporej aktywności naszych eksporterów, do których grona dołączył właśnie Elewarr. Ceny pszenicy na krajowym rynku zaczynają spadać, a co dzieje się w skupie kukurydzy?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)