Późnojesienne orki i siewy zbóż. Jak w trudnych warunkach polowych radzą sobie rolnicy? (FILM)
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Późnojesienne orki i siewy zbóż. Jak w trudnych warunkach polowych radzą sobie rolnicy? (FILM)

04.12.2022

Problemy ze zbiorem kukurydzy na ziarno oraz buraków cukrowych z uwagi na wczesny atak zimy spowodowały u wielu rolników opóźnienie w wykonaniu prac polowych takich jak orka zimowa, siew pszenicy ozimej czy siew zbóż przewódkowych. Jak w ciężkich warunkach polowych rolnicy radzą sobie z ich wykonaniem? Odwiedziliśmy kilku z nich z nasza kamerą.

Wielu rolników dopiero teraz zaczęło orki zimowe. Inni uważają, że najlepsza jest uprawa bezorkowa. Brak wilgoci w glebie i duże koszty sprawiły, że coraz więcej rolników w ostatnich latach zaczęło przechodzić na ten rodzaj uprawy gleby. Wiele gospodarstw uważa jednak, że orki nie da się zastąpić.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zdobyć za darmo 1000 litrów paliwa na orkę zimową?


- Tutaj w naszej okolicy preferuje się taki pogląd, że po zbiorze rzepaku jest uprawka ścierniska, a po tej uprawce ścierniskowej można bezpośrednio siać pszenicę i bez żadnych skutków negatywnych dla przyszłego plonu po roślinach, które zostawiają dużą masę resztek pożniwnych, jak właśnie tutaj teraz kukurydza albo buraki cukrowe. No w zasadzie wykonuje się wtedy orkę siewną, która przykrywa w pewnym sensie i miesza resztki pożniwne i pozwala na dobre warunki wschodów tej pszenicy. W tym roku ziarno pszenicy było wysiewane praktycznie w optymalnych warunkach jeśli chodzi o wilgotność, o temperaturę i było to po prostu dobre rozwiązanie, że po świeżo po wykonanej orce i po uprawce można było tę pszenicę wysiać. Oczywiście te odmiany nie są przeznaczone do późnych siewów, no i też właśnie do stanowisk, na przykład właśnie po kukurydzy. Mankamentem jest na pewno troszeczkę, że trzeba ten siew zagęścić tutaj. Z jednego ziarnka mogą być jedynie tylko 2 kłosy, ale jest tak po prostu ze względu na późny termin siewu - mówi Mieczysław Myśliwy, prezes Grupy Producentów Rolnych „Beta” w Głubczycach.


r e k l a m a
Jak dodaje, mimo trudnych warunków można się jeszcze spodziewać, że pszenica powschodzi, ale może już nie nie będzie się krzewiła. Za to będzie miała dobry start na wiosnę i będzie po prostu lepiej planowała niż na przykład pszenica jara.

W filmie o swoich doświadczeniach opowiadają także:

- Gerard Strzoda - rolnik z Solca,
- Piotr Groehl – rolnik z Zimnic Małych.

redakcja, zdjęcia i montaż: dr Mariusz Drożdż

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zdobyć 1000 litrów darmowego paliwa do gospodarstwa rolnego?

Olej napędowy potrzeby jest w każdym gospodarstwie i to w sporych ilościach. Tym bardziej trwające od wielu miesięcy podwyżki i utrzymujące się wysokie jego ceny (obecnie powyżej 8 zł za litr) są dla rolników dokuczliwe i obciążają budżet gospodarstwa. A gdyby tak móc otrzymać za darmo chociaż 1000 litrów paliwa?  U nas jest to możliwe - ogłaszamy specjalny konkurs!

czytaj więcej
Raporty IGC

IGC obniża szacunki zapasów, pszenica tylko na chwilę w górę

Zbiory zbóż w tym sezonie eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej już wcześniej przewidywali niższe niż w poprzednim sezonie ze względu na kukurydzę, ale listopadowe zmiany bilansów dotyczą głównie zmniejszenia zapasów końcowych pszenicy.

czytaj więcej
Zboża

Kiedy pleśń śniegowa zaatakuje jęczmień bez śniegu?

Sprawca pleśni śniegowej, grzyb Microdochium nivale powszechnie występuje w środowisku, zwłaszcza na polach, gdzie często uprawia się zboża oraz kukurydzę. Wymaga on do rozwoju na roślinach specyficznych warunków – stosunkowo niskiej temperatury (0–10°C), odcięcia roślin od powietrza, co powoduje, że się duszą oraz dość długiego występowania takich warunków. Dlaczego w ubiegłym roku pleśń śniegowa zaatakowała jęczmień ozimy pomimo małych opadów śniegu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)