Czy zakład energetyczny może wyciąć drzewa pod linią energetyczną?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy zakład energetyczny może wyciąć drzewa pod linią energetyczną?

06.01.2020autor: Alicja Moroz

Czy w zakład energetyczny musi mieć zgodę rolnika na wycinkę drzew, które rosną pod linią wysokiego napięcia? Czy należy mu się za to rekompensata? Można się nie zgodzić na usunięcie drzew ze swojej posesji?

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy wycinka drzew z prywatnych gruntów jest dozwolona
  • Czy rolnikowi należy się rekompensata za wycięte drzewa?

"Czy zakład energetyczny ma prawo wycinać moje drzewa rosnące pod linią energetyczną? Czy mogę się na to nie zgodzić?" - z tym pytanie zwrócił się do nas jeden z Czytelników.


Linie energetyczne mogą wyciąć drzewa, jeżeli stanowią zagrożenie

Podstawę dla działań przedsiębiorstwa energetycznego może też stanowić przepis art. 142 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym, właściciel nie może się sprzeciwić użyciu a nawet uszkodzeniu lub zniszczeniu rzeczy przez inną osobę, jeżeli to jest konieczne do odwrócenia niebezpieczeństwa grożącego bezpośrednio dobrom osobistym tej osoby lub osoby trzeciej. Może jednak żądać naprawienia wynikłej stąd szkody.

Przepis ten stosuje się także w razie niebezpieczeństwa grożącego dobrom majątkowym, chyba że grożąca szkoda jest oczywiście i niewspółmiernie mniejsza aniżeli uszczerbek, który mógłby ponieść właściciel wskutek użycia, uszkodzenia lub zniszczenia rzeczy.

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym.



Zdjęcie: Unsplash

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przepisy prawne

Wieloletni dzierżawca: czy może zasiedzieć nieruchomość?

Otrzymałem propozycję zawarcia umowy dzierżawy od firmy, która zamierza budować elektrownię wiatrową. Umowa ma być zawarta na okres 30 lat. Obawiam się jednak, że tak długi okres czasu może prowadzić do zasiedzenia tego gruntu. Oto w Agrarlex pytanie rolnika z okolic Margonina k. Piły.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)