Copa-Cogeca: Strategia „Od pola do stołu” to atak na rolnictwo
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Copa-Cogeca: Strategia „Od pola do stołu” to atak na rolnictwo

21.05.2020autor: wk

To zmasowany atak na europejskie rolnictwo. Copa-Cogeca przestrzega Komisję Europejską przed poważnymi konsekwencjami realizacja strategii „Od pola do Stołu” oraz strategii „Bioróżnorodności”. Jej zdaniem rolnikom grozi drastyczny spadek dochodów, a Europa nie będzie w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwa żywnościowego.

Komisja Europejska przedstawiła wczoraj dwie strategie, które bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie rolnictwa. Organizacje skupione w Copa-Cogeca twierdzą, że przed podjęciem jakichkolwiek działań legislacyjnych należy przeprowadzić kompleksową i niezależną ocenę skutków wprowadzenia reform. Działanie na oślep grożą bowiem spadkiem konkurencyjności europejskiego rolnictwa i rolniczym dochodom, które i tak mocno ucierpiały z powodu Covid-19.

- Chcemy nadal kroczyć drogą ku rolnictwu bardziej przyjaznemu środowisku i więcej inwestować. Strategie te obrały jednak błędną ścieżkę. Stanowią zmasowany atak na europejskie rolnictwo. Cele to nie rozwiązania. Aby rolnictwo było jeszcze bardziej produkcyjne, konkurencyjne i jeszcze wydajniej gospodarowało zasobami, potrzebujemy współpracy, a nie nowych wymagań. Nie można pozostawić rolników samych sobie z kosztami  ochrony środowiska i klimatu. Doprowadziłoby to do przeniesienia większej części produkcji z UE do krajów trzecich, a przede wszystkim do porzucania ziemi przez wielu rolników w Unii  - mówi Joachim Rukwied Prezydent Copa. 

Zdaniem Copa – Cogeca celem Komisji Europejskiej jest ustanowienie jak największej liczby obszarów chronionych, co doprowadzi do ograniczenia gruntów dostępnych pod produkcję rolną i leśną w UE. Aż 10%-owe wyłączenie gruntów z aktywnego użytkowania rolnego będzie miało poważne konsekwencje społeczno-gospodarcze i doprowadzi do potrzeby importu żywności z innych krajów. Należy także pamiętać, że negatywny wpływ na różnorodność biologiczną ma nie tylko rolnictwo, ale także zmiany klimatyczne, inwazyjne gatunki obce, drapieżniki czy kłusownictwo.

r e k l a m a

- Europejscy rolnicy i ich spółdzielnie potrzebują alternatywnych technologii, lepiej funkcjonującego, bardziej sprawiedliwego łańcucha żywnościowego oraz ściślejszego powiązania z konsumentami. Spółdzielnie należące do rolników są najlepszymi partnerami tych inwestycji - stwierdził Ramon Armengol, przewodniczący Cogeca.

W związku z tym europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze ponownie wezwały Komisję Europejską do przeprowadzenia kompleksowej oceny skutków wprowadzenia swoich reform oraz przeprowadzenie konsultacji ze środowiskiem rolniczym. Zwrócono uwagę, że proponując cele w zakresie produkcji ekologicznej Komisja Europejska musi uwzględnić skutki społeczne i gospodarcze. A będą się one wiązały z spadkiem produkcji konwencjonalnej, której nie da się zastąpił produkcją ekologiczna, gdyż ta zawsze mniej plonuje.

Copa-Cogeca pozytywnie odniosła się do planów nowych zasad oznakowanie żywności pod warunkiem, że będą się one opierać się na solidnych podstawach naukowych oraz unikać rozwiązań uproszczonych, które czasem mogą wprowadzać w błąd. Tego typu inicjatywy powinny także uwzględniać ogromne znaczenie wartości odżywczej produktów rolnych, w tym produktów pochodzenia zwierzęcego, których wkładu w zdrową dietę nie można lekceważyć.

wk
Fot. pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

MRiRW czeka na uwagi do strategii "Od pola do stołu"

Do 23 czerwca można zgłaszać uwagi do strategii „Od pola do stołu”. Są one potrzebne ministerstwu rolnictwa do przygotowania stanowiska polskiego rządu w tej sprawie.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Samorząd rolniczy o Zielonym Ładzie: jeśli KE nie ustąpi, będziemy protestować

Samorząd rolniczy nie zgadza się na realizację celów strategii „Od pola do stołu” i „Na rzecz bioróżnorodności” w obecnym kształcie. - Jeśli KE nie ustąpi i nie wyjaśni wątpliwości, będziemy protestować razem z naszymi kolegami z innych państw UE – zapowiada Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

czytaj więcej
Aktualności

PZPRZ: nie można zrzucać dbałości o środowisko tylko na rolników

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych ocenia, że skutki przyjęcia strategii „Od pola do stołu” będą bardzo dotkliwe dla rolników. I  przypomina, że dbałość o środowisko jest obowiązkiem nie tylko farmerów, ale całego społeczeństwa. Dlatego równolegle z ograniczaniem stosowania nawozów i pestycydów należałoby zmniejszyć np. zużycie chemii domowej. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)