MRiRW czeka na uwagi do strategii "Od pola do stołu"
r e k l a m a
Partnerzy portalu

MRiRW czeka na uwagi do strategii "Od pola do stołu"

19.06.2020autor: Kamila Szałaj

Do 23 czerwca można zgłaszać uwagi do strategii „Od pola do stołu”. Są one potrzebne ministerstwu rolnictwa do przygotowania stanowiska polskiego rządu w tej sprawie.

Resort rolnictwa przygotowuje projekt stanowiska rządu do unijnej strategii „Od pola do stołu”. Potrzebna jest także opinia zainteresowanych podmiotów.

Uwagi można przesyłać na adres e-mail: f2f@minrol.gov.pl, w terminie do 23 czerwca 2020 r. 

20 maja Komisja Europejska przyjęła Strategię „Od pola do stołu”, będącą elementem Zielonego Ładu. Wytyczne zakładają, że do 2030 roku ma zostać ograniczone o połowę stosowanie pestycydów i antybiotyków w hodowli oraz o 20 proc. nawozów. Z kolei 25 proc. gruntów ma zostać przeznaczone pod uprawy ekologiczne. 

Ten kierunek transformacji rolnictwa i systemu żywnościowego, narzucony przez KE, nie podoba się wielu organizacjom rolniczym, m.in. KRIR, PZPRZ czy FBZPR. Obawiają się oni, że ambitne cele ograniczą produkcję rolną, zmniejszą dochody rolników, a w efekcie zachwieją bezpieczeństwem żywnościowym. 
r e k l a m a

Komisarza Wojciechowski uspokaja


Unijny komisarz rolnictwa Janusz Wojciechowski zapewnia jednak, że rolnicy będą zachęcani, a nie zmuszani do realizacji zielonych celów. Jego zdaniem najmniejsze powody do obaw powinni mieć właśnie polscy rolnicy, gdyż zużycie pestycydów czy intensywność hodowli jest w naszym kraju dużo mniejsza niż na zachodzie Europy.

- Różnice są ogromne. Generalnie w UE rolnicy stosują średnio 2 kg substancji aktywnych na hektar. Ale są takie kraje, gdzie to zużycie wynosi nawet 7 kg. W Polsce z kolei jest poniżej średniej – mówił podczas konferencji prasowej w Warszawie komisarz Wojciechowski. 

Jednak pozostałe cele, czyli ograniczenie nawożenia i powiększenie powierzchni upraw ekologicznych nie będą już tak łatwe do osiągnięcia. Jesteśmy bowiem w czołówce krajów zużywających najwięcej nawozów mineralnych NPK – ok. 140 kg na ha w czystym składniku. A powierzchnia upraw ekologicznych w naszym kraju wynosi zaledwie 3 proc., podczas gdy w Austrii czy Danii jest to niemal 25 proc. 

ksz, fot. KE
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Ardanowski: cele Zielonego Ładu i strategii muszą być skorygowane

Cele Zielonego Ładu i strategii towarzyszących muszą być skorygowane, by interesy wsi i rolników nie były zagrożone – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas posiedzenia Nieformalnej Rady Ministrów Rolnictwa UE.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ardanowski: będzie mocne stanowisko Polski wobec strategii "Od pola do stołu"

- Będzie dobre, mocne stanowisko Polski wobec przyjętych przez Komisję Europejską strategii „Od pola do stołu” i „Na rzecz bioróżnorodności” – powiedział nam minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Poinformował też, że zobowiązał zespoły Porozumienia Rolniczego, by pilnie rozpoczęły prace nad sformułowaniem wniosków potrzebnych do wypracowania tego stanowiska.

czytaj więcej
Aktualności

CBA zatrzymało wyłudzaczy dofinansowań z ARiMR

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie osoby zajmujące się wyłudzaniem unijnego dofinansowania na kwotę ponad 1 mln zł. Środki wypłacił małopolski oddział ARiMR!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)