Ekoschematy w pytaniach i odpowiedziach: Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ekoschematy w pytaniach i odpowiedziach: Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin

15.10.2023autor: Agata Stachowiak

W cyklu artykułów poświęconych ekoschematom odpowiadamy na pytania, które nurtują rolników najczęściej. Tym razem zajmiemy się ekoschematem „Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin”.

W ramach ekoschematu „Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin” rolnicy najczęściej pytają nas o następujące zagadnienia:

1.  Ile pieniędzy mogę otrzymać za ekoschemat Integrowana Produkcja Roślin?

W ramach praktyki można otrzymać około 292 euro/ha. Nadal czekamy na rozporządzenie ze szczegółowymi stawkami w polskich złotych.

2. Czy ekoschematem muszą być objęte wszystkie uprawy w moim gospodarstwie, czy mogę wybrać uprawy które chcę prowadzić w integrowanej produkcji?

Całość upraw nie musi być objęta ekoschematem. Można wybrać poszczególne uprawy w gospodarstwie.

3.  Czy otrzymam płatność do trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym?

Nie. Płatność do powierzchni trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym nie jest przyznawana.

4.  Gdzie mogę znaleźć szczegółowe wytyczne dotyczące integrowanej produkcji roślin?

Szczegóły dotyczące ekoschematu oraz metodyki, dostępne są na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

5. Czy mam jakieś dodatkowe obowiązki oprócz wytycznych z z PIORiN?

Tak. Dodatkowo rolnik jest zobowiązany zachować, w danym roku kalendarzowym, wszystkie posiadane w gospodarstwie trwałe użytki zielone.

6. W jaki sposób mogę przystąpić do Integrowanej Produkcji Roślin i jakie są obowiązki w ramach tego ekoschematu?

W ramach przystąpienia do Integrowanej Produkcji Roślin musimy wykonać następujące czynności:

1) Sprawdzić na stronie PIORIN,  w wykazie Metodyki Integrowanej produkcji roślin czy jest opracowana metodyka dla uprawy, którą chcemy prowadzić w systemie IP

2) Zapoznać się z wymaganiami, przedstawionymi w postaci list kontrolnych znajdujących się w metodyce uprawy na końcu opracowania. Wymagania dzielą się na obligatoryjne (wymagają udokumentowania w notatniku), podstawowe, dodatkowe i zalecenia

3) Zapoznać się z Notatnikiem IP w sprawie dokumentowania działań związanych z integrowaną produkcją roślin (Dz. U. 2023 r. poz. 126), udostępnionym pod adresem isap.sejm.gov.pl

4) Ukończyć szkolenie z zakresu Integrowanej Produkcji Roślin - zobacz wykaz podmiotów prowadzących szkolenia.

5)  Wybrać jednostkę certyfikującą -  zobacz wykaz podmiotów prowadzących działalność w zakresie certyfikacji integrowanej produkcji roślin.

6)   Zapoznać się z formularzem zgłoszenia upraw do systemu IP i załącznikiem do zgłoszenia udostępnianymi przez jednostkę certyfikującą.

7)  Zgłosić uprawę  do IP nie później niż 30 dni przed siewem lub sadzeniem roślin, a w przypadku roślin wieloletnich do dnia 1 marca każdego roku.

8)  Otrzymać zaświadczenia o wpisie do rejestru producentów deklarujących zamiar stosowania zasad integrowanej produkcji roślin

9)  Prowadzić notatnik IP – według czynności wymaganych metodyką Integrowanej Produkcji.

10)  Stosować środki ochrony roślin zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin, z listy środków dopuszczonych do stosowania w IP.


Agata Stachowiak/Księgowa Rolnika

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy i normy GAEC - Dlaczego nie wdrożono zapowiadanych uproszczeń?

Mimo wielu ministerialnych zapowiedzi uproszczenia zasad wdrażania ekoschematów i norm GAEC, w tym roku nie ma co liczyć na złagodzenie i uproszczenie przepisów.

czytaj więcej
Aktualności

Nie będzie obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych? Co w zamian?

Do Zarządu Lubuskiej Izby Rolniczej, trafiały liczne sygnały od rolników o wyłączeniu obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych w nowej perspektywie Wspólnej Polityki Rolnej. Jakie jest stanowisko LIR? Jakie alternatywne rozwiązania powinny zostać zabrane pod uwagę?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż warchlaków: kiedy nie trzeba instalować kasy fiskalnej?

Na Czytelnik sprzedaje warchlaki innym rolnikom i zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)