Nie będzie obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych? Co w zamian?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nie będzie obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych? Co w zamian?

22.10.2023autor: Patrycja Bernat

Do Zarządu Lubuskiej Izby Rolniczej, trafiały liczne sygnały od rolników o wyłączeniu obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych w nowej perspektywie Wspólnej Polityki Rolnej. Jakie jest stanowisko LIR? Jakie alternatywne rozwiązania powinny zostać zabrane pod uwagę?

Apel o wyłączenie obowiązku ugorowania

Zarząd Lubuskiej Izby Rolniczej wystąpił z apelem o wyłączenie obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych.

- Obecna sytuacja w Europie i na świecie szczególnie negatywnie oddziałuje na rynki rolne, bardzo wysokie koszty produkcji i niskie ceny płodów – czytamy w apelu.

Zobacz także: Izby rolnicze apelują do KE o derogacje norm GAEC 6, 7 i 8

Te czynniki stawiają gospodarstwa na granicy ich rentowności. Dlatego też Zarząd LIR zwraca się do Polskiego Rządu, aby ten do czasu zakończenia konfliktu zbrojnego w Ukrainie, wyłączył obowiązek ugorowania 4% gruntów rolnych, a w dalszej perspektywie powinien być on alternatywą możliwą do wyboru przez rolnika.

Alternatywa dla ugorowania w WPR

Trzeba podkreślić, że w zamyśle Wspólnej Polityki Rolnej jest pozytywne oddziaływanie na środowisko, przy jednoczesnym przyczynianiu się do produkcji żywności lepszej jakości, dlatego też Zarząd LIR proponuje alternatywne kierunki spełnienia tych zobowiązań:
  • zwolnienie z tego warunku gospodarstw posiadających produkcję zwierzęcą,
  • spełnienie warunku, poprzez posiadanie w strukturze upraw roślin motylkowych, jak groch, łubin, soja oraz koniczyna. Pozwoli to na rozwinięcie produkcji roślin białkowych na pasze wolne od GMO,
  • uznanie łąk kwietnych w ramach ekoschematów za powierzchnie nieprodukcyjne wypełniające warunek ugorowania 4% gruntów ornych.


r e k l a m a
- Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wskazuje na konieczność podjęcia szybkich prac nad wprowadzeniem stosownych zmian w zobowiązaniach względem WPR- czytamy.


Bernat Patrycja
Źródło: LIR
Fot: pixabay
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zagospodarowanie resztek - jaki ma wpływ na plan zasiewów i warianty ekoschematów?

Pokaźne ilości resztek po zbiorze ziarna kukurydzy co roku są wyzwaniem dla maszyn, szczególnie gdy w planie jest jesienny siew zbóż. Na sposób zagospodarowania resztek wpływa też plan zasiewów i wskazane we wniosku warianty ekoschematów.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy w pytaniach i odpowiedziach: Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin

W cyklu artykułów poświęconych ekoschematom odpowiadamy na pytania, które nurtują rolników najczęściej. Tym razem zajmiemy się ekoschematem „Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin”.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)