Najpopularniejsze ekoschematy 2023. O co wnioskują rolnicy w ARiMR?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Najpopularniejsze ekoschematy 2023. O co wnioskują rolnicy w ARiMR?

29.04.2023autor: Paulina Janusz-Twardowska

Do ARiMR powoli spływają wnioski o dopłaty bezpośrednie w 2023 r. Ile wniosków już zostało złożonych? Jakie ekoschematy są najchętniej wybierane? Z jakich wariantów najlepiej skorzystać?

Jak informuje ARiMR, do 19 kwietnia do Agencji złożono 217 459  wniosków o dopłaty bezpośrednie, z czego 64 754 to wnioski, w których rolnicy występują o płatności w ramach ekoschematów.

Najchętniej wybierany jest ekoschemat „Rolnictwo węglowe”, który stanowi 83% wszystkich wskazywanych ekoschematów.

Najmniej popularne są: „Biologiczna ochrona upraw”, „Produkcja Integrowana” oraz „Rośliny miododajne”.

W ramach ekoschematu „Rolnictwo Węglowe”, największą popularnością w skali kraju, cieszyły się następujące praktyki:

  • Wymieszanie słomy z glebą – 35 438 wniosków
  • Międzyplony ozime/Wsiewki śródplonowe – 15 775 wniosków
  • Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji – 10 268 wniosków

Korzystanie z ekoschematów ma kluczowe znaczenie dla wysokości dopłat. Podstawowe stawki, oferowane za spełnienie rozszerzonej warunkowości pozwolą jedynie na otrzymanie dopłat na poziomie około 70% tych, które rolnicy otrzymywali w latach ubiegłych. Jest więc o co walczyć.

W związku ze zmianą przepisów blisko milion rolników jeszcze nie złożyło wniosków o dopłaty. Jeśli jesteś jednym z nich, zachęcamy do wzięcia udziału w naszej akcji „Łączymy ekoschematy”, w której można wygrać darmową konsultację ekspercką w gospodarstwie dotyczącą możliwości skorzystania z ekoschematów oraz gratisowe wypełnienie wniosku o dopłaty bezpośrednie w tegorocznej kampanii przyjmowania wniosków.

A jeśli złożyłeś już wniosek, ale zastanawiasz się czy mógłbyś wycisnąć więcej z dopłat – ta akcja jest również dla Ciebie. Do końca maja możesz bez żadnych konsekwencji złożyć korektę wniosku do ARiMR. Nie czekaj – weź udział w naszej akcji:

Nie zwlekaj, na zgłoszenia czekamy do 7 maja! Wejdź na lp.konkurs.topagrar.pl

autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Ekologia w parze z rolnictwem konwencjonalnym. Zobacz jak można to zrobić i zwiększyć dopłaty!

Aktualne przepisy pozwalają prowadzić równolegle produkcję eko i konwencjonalną, a także wnioskować o dopłaty na oba kierunki. Dla ekoproducentów przewidziane są dodatkowe pieniądze i uproszczone systemy dopłat.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty 2023: Jakie ekoschematy najlepiej wybrać utrzymując bydło mleczne?

Producenci bydła mlecznego to cały czas spora grupa rolników w Polsce. W tegorocznej kampanii składania wniosków o dopłaty bezpośrednie mają oni możliwość skorzystania z ekoschematów, które pozwolą im pozyskać pieniądze ponad płatności podstawowe. Jakie zatem ekoschematy najlepiej wybrać utrzymując w gospodarstwie bydło mleczne?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy: rolnictwo węglowe. Jakie wymagania trzeba spełnić?

Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi to jedna z praktyk, w ramach ekoschematów. Jakie wymagania trzeba spełnić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)