Ekoschematy: Czy obornik z konwencjonalnej produkcji zwierzęcej można wykorzystać na ekologicznych gruntach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ekoschematy: Czy obornik z konwencjonalnej produkcji zwierzęcej można wykorzystać na ekologicznych gruntach?

11.06.2023autor: Bartłomiej Czekała

Podczas naszego ostatniego webinarium "Ekoschematy i dopłaty do ekologii" padło wiele pytań od widzów do naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z CDR w Radomiu. Pytania zadane podczas rejestracji lub na czacie zadawali: Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska i Grzegorz Ignaczewski, redaktor, ekspert ds. funduszy unijnych i polityki rolnej.  Pytania dotyczyły m.in. stosowania obornika z produkcji konwencjonalnej w ekologicznych uprawach polowych.

Podczas webinarium mówiliśmy m. in. o tym, że w jednym gospodarstwie rolnik może łączyć produkcję konwencjonalną z produkcją ekologiczną, ale w określonych warunkach. Pojawił się w związku z tym pytanie od naszej Czytelniczki, która zastanawia się czy można wykorzystywać obornik konwencjonalny w produkcji ekologicznej.

Grzegorz Ignaczewski:
Pani Irena pyta, czy w przypadku produkcji równoległej, gdzie mamy produkcję zwierzęcą poza ekologią, ten wyprodukowany obornik konwencjonalnie możemy stosować na uprawach ekologicznych?

Marek Krysztoforski: Ten obornik może zawierać niedozwolone składniki. Mówiliśmy o antybiotykach i z konwencjonalnej produkcji bardzo dużo antybiotyków przechodzi właśnie do obornika. Taki obornik z konwencjonalnej produkcji powinien zostać przekompostowany co najmniej rok i wtedy, już po rozłożeniu tych resztek, które mogą w nich być, może być stosowany. Na pewno obornik fermowy, intensywny nie ma takiego zastosowania. W takich sprawach zwracamy się do jednostki certyfikującej. Wyobraźmy sobie, że są krowy utrzymywane w gospodarstwie konwencjonalnie, np. 3 krówki w obórce pasą się na tych łąkach nawet ekologicznych (można to robić), ale one są konwencjonalne. Inspekcja po stwierdzeniu, że, powiedzmy, jest to naprawdę ekstensywna produkcja obornika, może dopuścić taki obornik. Ale wyobraźmy sobie, że na części gospodarstwa jest bardzo intensywna ferma trzody z żywieniem bardzo intensywnym, z dużym stosowaniem pasz treściwych. Takiego obornika, niestety, na pola ekologiczne dawać nie wolno.


Zobacz więcej pytań o ekoschematy i odpowiedzi ekspertów!

Weź udział w kolejnym webinarium! Już 12 czerwca we wtorek porozmawiamy z ekspertami o dobrostanie zwierząt  w kontekście ekoschematów. Sprawdź program i zapisz się jeszcze dziś!

r e k l a m a

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Maszyny rolnicze

Wydajny rozrzutnik Annaburger HTS 31D.07 TeleLiner [WIDEO]

Annaburger rozrzutniki HTS o pojemności od 10 do 25 m3, wyposażone w dwu- lub trzywalcowy adapter do szerokiego rozrzutu obornika, kompostu czy wapna. Jak z dokładnym rozrzucaniem radzi sobie rozrzutnik Annaburger HTS 31D.07 TeleLiner? Zobacz wideo z raportu z pracy!

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy: Czy poferment z biogazowni jest traktowany jako nawóz naturalny płynny?

W Polsce przybywa biogazowni rolniczych i w świetle ostatnich zmian legislacyjnych jest duża szansa, że ich liczba będzie jeszcze rosnąć. To oznacza, że rolnicy będą mieli większy dostęp do pofermentu z biogazowni, który może być stosowany do nawożenia upraw rolniczych. Czy nowe ekoschematy przewidują dopłaty dla rolników stosujących poferment na polach?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy - wariant nawożenie. Czy trzeba badać próbki glebowe także pod kątem zawartości azotu?

Jednym z ekoschematów jest "Rolnictwo węglowe". W ramach niego funkcjonuje praktyka "Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia", która składa się z dwóch wariantów: wariantu podstawowego (bez wapnowania, w przypadku, gdy wyniki próbek gleby nie wskazują na potrzebę zastosowania wapnowania) i wariantu z wapnowaniem. Rolnicy zastanawiają się co dokładnie w glebie trzeba badać chcąc uzyskać dodatkowe pieniądze z tego ekoschematu. Podpowiadamy zatem jak należy się na to zapatrywać.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)