Wydajny rozrzutnik Annaburger HTS 31D.07 TeleLiner [WIDEO]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wydajny rozrzutnik Annaburger HTS 31D.07 TeleLiner [WIDEO]

24.06.2023autor: Jan Beba

Annaburger rozrzutniki HTS o pojemności od 10 do 25 m3, wyposażone w dwu- lub trzywalcowy adapter do szerokiego rozrzutu obornika, kompostu czy wapna. Jak z dokładnym rozrzucaniem radzi sobie rozrzutnik Annaburger HTS 31D.07 TeleLiner? Zobacz wideo z raportu z pracy!

Z artykułu dowiesz się

  • Trzyosiowy rozrzutnik Annaburger HTS 31D.07
  • Podwyższana burta w wersji TeleLiner
  • Zabezpieczenia walca i talerzy
  • Równomierne rozrzucanie obornika
  • Skrętne osie 

Trzyosiowy rozrzutnik Annaburger HTS 31D.07

Podczas wiosennego rozwożenia obornika bliżej przyjrzeliśmy się trzyosiowemu rozrzutnikowi HTS 31D.07. Jeden z częściej sprzedawanych modeli firmy Annaburger wyróżnia się hydraulicznie unoszonymi burtami w zakresie od 1,2 do 2 m – wersja TeleLiner. Dzięki temu możemy zwiększyć wykorzystanie maszyny nie tylko do nawożenia, ale i transportu.

skrzynia rozrzutnika annaburger w wersji teleliner
Atutem wersji TeleLiner jest możliwość szybkiego podwyższania boków skrzyni. Do załadunku obornika możemy obniżyć burty do 120 cm, a podczas transportu sieczki podwyższyć do 200 cm.

Skrzynia o szerokości 2,3 m i długości 7,5 m w wersji z adapterem i obniżonymi burtami mieści 21 m3, natomiast po ich uniesieniu i zamontowaniu tylnych drzwi (zamiast adaptera) otrzymujemy przyczepę o objętości 35 m3. Firma informuje, że decydując się na wersję przyczepy objętościowej, warto zamówić opcję przyspieszająca pracę przenośnika podłogowego.

trzyosiowy rozrzutnik obornika annaburger hts 31d.07
Praca z trzyosiowym rozrzutnikiem z zaczepem kulowym to duży komfort, szczególnie na nierównościach i w transporcie. Możliwość unoszenia przedniej osi pozwala dociążyć tylną oś traktora w trudnym terenie.
r e k l a m a

Zabezpieczenia walca i talerzy

Obornik, pomiot czy wapno w kierunku adaptera przesuwają dwa przenośniki listwowe, z czterema wzmocnionymi łańcuchami 14 × 50 mm. Przy kołach łańcuchowych zastosowano oczyszczacze łańcucha. Przekładnie napędzające walce rozdrabniające i talerze są zabezpieczone przed przeciążeniami, np. powstającymi po natrafieniu na duży kamień. W aktualnie oferowanych modelach producent zastosował centralną przekładnię, która przekazuje napęd na prawą i lewą stronę walców i na talerze.

rozrzutnik obornika annaburger wymienne ostrza

Adapter z trzema poziomo usytuowanymi walcami ma wymienne ostrza, a talerze mają średnicę 110 cm. 

Adapter z trzema poziomymi walcami ma wymienne, przykręcane ostrza i można je odwracać, a w razie potrzeby szybko wymienić cały komplet. W starszych wersjach ostrza były przyspawane i remont wymagał więcej wysiłku i wyważania. Odpowiedzialne za równomierny rozrzut nawozu talerze o średnicy 110 cm mają sześć regulowanych łopatek. W efekcie obornik jest równomiernie rozdrobniony i rozprowadzony po polu.

równomierne rozrzucenie obornika
Rozrzucenie obornika na szerokości do 24 m z dawką 40 t/h jest bardzo równomierne.

Skrętne osie 

Rozrzutnik ma solidny układ jezdny z osiami marki BPW. Seria HTS 31 i HTS 34 ma hydraulicznie amortyzowane zawieszenie, z możliwością unoszenia pierwszej osi na czas lekkiego transportu w standardzie. Podniesienie osi przydaje się w polu, by dociążyć ciągnik po częściowym opróżnieniu skrzyni. Zarówno pierwsza, jak i trzecia oś są skrętne – w tym przypadku nadążnie. Opcjonalnie oferowany jest system hydraulicznie wymuszanego skrętu kół pierwszej i trzeciej osi. Przy cofaniu i prędkości powyżej 25 km/h osie powinny być zablokowane. Standardem jest też dyszel amortyzowany hydraulicznie.

zaczep kulowy rozrzutnika annaburger

Choć producent wskazuje zapotrzebowanie na moc na poziomie nawet 280 KM, to na równym polu do pracy wystarczy ciągnik o mocy 150 KM. Warto dodać, że HTS może mieć dodatkowo ogranicznik szerokości roboczej do pracy przy granicy pól w wersji na jedną lub dwie strony. Ponadto tylna zasuwa hydrauliczna ma wskaźnik wysokości uniesienia, co przydaje się w rozsiewaniu wapna, by zawsze utrzymać stałą równą dawkę rozsiewu. Opcjonalnie dostępny jest wskaźnik cyfrowy, prezentowany na wyświetlaczu z systemem ISOBUS.

Annaburger w standardzie sterowany jest przez klasyczny sterownik AMS, którym można regulować prędkość przenośnika i obsługiwać wszystkie funkcje hydrauliczne. Na życzenie dostępny jest także zestaw z wagą mechaniczną lub hydrauliczną czy ISOBUS, umożliwiający precyzyjne nawożenie.

jb

autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy ziarno zbóż jest gotowe do zbioru?

Znajomość faz rozwojowych zbóż powoli przeprowadzić zbiór w odpowiednim czasie. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą w określeniu, czy zboże jest już gotowe na żniwa. Dzięki tej znajomości unikniemy start w wielkości i jakości plonu.

czytaj więcej
Zarządzanie

Jak rozliczyć barter słoma za obornik z rolnikiem–płatnikiem VAT?

Nasz Czytelnik otrzymał propozycję barterowej wymiany słomy na obornik i gnojowicę od producenta świń, będącego płatnikiem VAT. Rolnik zastanawia się, czy możliwe jest bezgotówkowe rozliczenie transakcji towar za towar? Odpowiada ekspert VAT.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy: Czy obornik z konwencjonalnej produkcji zwierzęcej można wykorzystać na ekologicznych gruntach?

Podczas naszego ostatniego webinarium "Ekoschematy i dopłaty do ekologii" padło wiele pytań od widzów do naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z CDR w Radomiu. Pytania zadane podczas rejestracji lub na czacie zadawali: Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska i Grzegorz Ignaczewski, redaktor, ekspert ds. funduszy unijnych i polityki rolnej.  Pytania dotyczyły m.in. stosowania obornika z produkcji konwencjonalnej w ekologicznych uprawach polowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)