Z artykułu dowiesz się
- Trzyosiowy rozrzutnik Annaburger HTS 31D.07
- Podwyższana burta w wersji TeleLiner
- Zabezpieczenia walca i talerzy
- Równomierne rozrzucanie obornika
- Skrętne osie
Z artykułu dowiesz się
Podczas wiosennego rozwożenia obornika bliżej przyjrzeliśmy się trzyosiowemu rozrzutnikowi HTS 31D.07. Jeden z częściej sprzedawanych modeli firmy Annaburger wyróżnia się hydraulicznie unoszonymi burtami w zakresie od 1,2 do 2 m – wersja TeleLiner. Dzięki temu możemy zwiększyć wykorzystanie maszyny nie tylko do nawożenia, ale i transportu.
Skrzynia o szerokości 2,3 m i długości 7,5 m w wersji z adapterem i obniżonymi burtami mieści 21 m3, natomiast po ich uniesieniu i zamontowaniu tylnych drzwi (zamiast adaptera) otrzymujemy przyczepę o objętości 35 m3. Firma informuje, że decydując się na wersję przyczepy objętościowej, warto zamówić opcję przyspieszająca pracę przenośnika podłogowego.
Obornik, pomiot czy wapno w kierunku adaptera przesuwają dwa przenośniki listwowe, z czterema wzmocnionymi łańcuchami 14 × 50 mm. Przy kołach łańcuchowych zastosowano oczyszczacze łańcucha. Przekładnie napędzające walce rozdrabniające i talerze są zabezpieczone przed przeciążeniami, np. powstającymi po natrafieniu na duży kamień. W aktualnie oferowanych modelach producent zastosował centralną przekładnię, która przekazuje napęd na prawą i lewą stronę walców i na talerze.
Adapter z trzema poziomo usytuowanymi walcami ma wymienne ostrza, a talerze mają średnicę 110 cm.Adapter z trzema poziomymi walcami ma wymienne, przykręcane ostrza i można je odwracać, a w razie potrzeby szybko wymienić cały komplet. W starszych wersjach ostrza były przyspawane i remont wymagał więcej wysiłku i wyważania. Odpowiedzialne za równomierny rozrzut nawozu talerze o średnicy 110 cm mają sześć regulowanych łopatek. W efekcie obornik jest równomiernie rozdrobniony i rozprowadzony po polu.
Rozrzutnik ma solidny układ jezdny z osiami marki BPW. Seria HTS 31 i HTS 34 ma hydraulicznie amortyzowane zawieszenie, z możliwością unoszenia pierwszej osi na czas lekkiego transportu w standardzie. Podniesienie osi przydaje się w polu, by dociążyć ciągnik po częściowym opróżnieniu skrzyni. Zarówno pierwsza, jak i trzecia oś są skrętne – w tym przypadku nadążnie. Opcjonalnie oferowany jest system hydraulicznie wymuszanego skrętu kół pierwszej i trzeciej osi. Przy cofaniu i prędkości powyżej 25 km/h osie powinny być zablokowane. Standardem jest też dyszel amortyzowany hydraulicznie.
Choć producent wskazuje zapotrzebowanie na moc na poziomie nawet 280 KM, to na równym polu do pracy wystarczy ciągnik o mocy 150 KM. Warto dodać, że HTS może mieć dodatkowo ogranicznik szerokości roboczej do pracy przy granicy pól w wersji na jedną lub dwie strony. Ponadto tylna zasuwa hydrauliczna ma wskaźnik wysokości uniesienia, co przydaje się w rozsiewaniu wapna, by zawsze utrzymać stałą równą dawkę rozsiewu. Opcjonalnie dostępny jest wskaźnik cyfrowy, prezentowany na wyświetlaczu z systemem ISOBUS.
Annaburger w standardzie sterowany jest przez klasyczny sterownik AMS, którym można regulować prędkość przenośnika i obsługiwać wszystkie funkcje hydrauliczne. Na życzenie dostępny jest także zestaw z wagą mechaniczną lub hydrauliczną czy ISOBUS, umożliwiający precyzyjne nawożenie.
jb
Jan Beba
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>
Najważniejsze tematy