Dopłaty 2023: Oświadczenie zamiast zdjęcia geotagowanego w ekoschematach? Tak, ale...
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty 2023: Oświadczenie zamiast zdjęcia geotagowanego w ekoschematach? Tak, ale...

18.04.2023autor: Bartłomiej Czekała

Sporo zamieszania tej wiosny wzbudziła informacja o tym, że rolnicy stosujący obornik lub gnojowicę czy gnojówkę na polu i chcący otrzymać z tego tytułu dodatkową płatność w ramach ekoschematów muszą przyorać te nawozy w ciągu 12 godzin od aplikacji i wykonać zdjęcie geaotagowane przez aplikację ARiMR aby to udowodnić. Potem resort rolnictwa poinformował, że można także zamiast zdjęcia złożyć oświadczenie pisemne po przeoraniu. Czy rzeczywiście tak jest? 

Mogli się tego dowiedzieć uczestnicy naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce", które prowadzili: redaktor naczelny TAP Karol Bujoczek oraz redaktor i ekspert ds. polityki rolnej i funduszy unijnych Grzegorz Ignaczewski. Naszym ekspertem ds. ekoschematów był Marek Krysztoforski z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, który starał się odpowiedzieć na każde z pytań zadanych przez uczestników.

Czy zawsze oświadczenie zastąpi zdjęcie geotagowane w ekoschematach?

- Jeden  z uczestników naszego webinarium zapytał, czy jeżeli nie będziemy w stanie wykonać tych zdjęć geotagowanych przy ekoschemacie dotyczącym obornika lub nawozów płynnych i składamy oświadczenie, to jakie mogą być uwzględnione powody niewykonania tego zdjęcia geotagowanego? Z komunikatu wydanego przez ministerstwo wynika, że właściwie możemy zastąpić zdjęcie geotagowane oświadczeniem niemalże w każdej sytuacji - pytał Grzegorz Ignaczewski.

- Tak, ale w załączniku jest podany Powód, gdzie trzeba wymienić, dlaczego nie mogło być wykonane zdjęcie geotagowane. Tu jest bardzo wiele możliwości. Ja próbowałem też powiedzieć, że czasami jest słaby zasięg i nie można zrobić tego zdjęcia. Musi być też dokładna geolokalizacja, musi być GPS, musi nas pokazać, że jesteśmy na tym polu, bo ta aplikacja, którą można sobie ściągnąć, będzie nas prowadziła: proszę pójść na pole, skierować ten aparat w tym miejscu i zrobić zdjęcie - tłumaczył Marek Krysztoforski.

r e k l a m a

Po smartfon  z aplikacją do sąsiada?

Karol Bujoczek zauważył, że nie wszyscy rolnicy mają smartfony.

- A ja przypomnę jeszcze, bo mieliśmy taką dyskusję niedawno, gdzie komisarz Wojciechowski się zdziwił, kto w Polsce wymyślił zdjęcie geotagowane. Nie ma takiego wymogu Komisji Europejskiej - wskazywał redaktor naczelny top agrar Polska.

- No właśnie. Ja Państwu powiem tak, jeżeli jest jakieś prawdopodobieństwo, że nam nie uznają tego przeorania, to te zdjęcia dobrze jest zrobić. Nie każdy musi mieć smartfon, zgadza się, można smartfon także pożyczyć- mówił ekspert z CDR w Radomiu

- Do sąsiada i po smartfon, żeby zrobić zdjęcie obornik na polu to trochę słabe - zauważył Karol Bujoczek.

- Więc to jest taki problem. Poza tym w ogóle sama ta procedura robienia zdjęcia jest trochę zawiła. Kiedy mamy robić? Jak zaczynamy rozrzucać obornik czy jak już jest rozrzucony? Ile tych zdjęć zrobić? Na jakie powierzchnie? Widzicie Państwo, zaczynają się mnożyć kłopoty. Możemy zawsze napisać w oświadczeniu np. że, nasz smartfon nie wyczytuje zdjęcia. Jak będzie gruba pokrywa chmur to nawet bardzo dobry smartfon nie zrobi geotagowanego  zdjęcia, bo on nas po prostu nie zlokalizuje. Jak nie zlokalizuje, to nie jest to zdjęcie geotagowania - wyjaśniał ekspert.

Zdjęcie geotagowane przed rozrzucaniem obornika czy po?

- Jedno z pytań w tym kontekście: od kiedy się liczy ten czas? Czy od początku wywożenia tego obornika czy od końca wywożenia obornika? - dopytywał Karol Bujoczek.

- Konia z rzędem temu, kto to powie.. W zasadzie powinno być tak: wykładam pewną ilością obornika, robię zdjęcie, zaczynam przeorywać i robię zdjęcie. Ale jak jest w trybie ciągłym i zresztą bardzo dobrze, że pracuje np. 2 rozrzutniki obornika i potem jest mieszanie z glebą albo przeorywanie, to się dzieje cały czas. W tym momencie robienie tych zdjęć jest kłopotliwe i bardzo trudno jest to udowodnić. Więc myślę, że te oświadczenia są dobrym też rozwiązaniem. Przy czym jeżeli będzie ten termin określony, bo jeśli zgłaszamy oświadczenie, mamy 14 dni, więc w tym czasie, jeśli były kontrole i naloty dronowe, to może być to wychwycone w ramach kontroli tej na miejscu. Proszę pamiętać, że agencja płatnicza musi sprawdzać administracyjnie i w ramach kontroli na miejscu, bo pieniądze mogą nie być nam dane, jeśli uzna się, że te praktyki nie były dostatecznie z kontrolowane - wyjaśniał Marek Krysztoforski.

Jak łączyć ze sobą ekoschematy?

Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.


Fot. Envato Elements




CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:


Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?

Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?

Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?

Czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa?

Jak w nowym wniosku o dopłaty zadeklarować elementy nieprodukcyjne pod normę DKR 8?

Dopłaty 2023: W jaki sposób zrobić wsiewki aby skorzystać z ekoschematów?

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy: Obszary nieprodukcyjne i z roślinami miododajnymi a norma GAEC 8

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 13 marca br. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o objęcie płatnością w ramach ekoschematu obszary z roślinami miododajnymi także upraw jednogatunkowych. Przedstawiony do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia przewiduje, że rolnik może otrzymać wsparcie, jeżeli utworzył obszar z roślinami miododajnymi poprzez wysianie mieszanki składającej się co najmniej z dwóch gatunków roślin miododajnych szczegółowo określonych w załączniku do rozporządzenia. Zdaniem KRIR  dopłaty do upraw roślin miododajnych powinny być przyznawane również do upraw jednogatunkowych.  

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty 2023: Czy z ekoschematów można się wycofać w ciągu roku kalendarzowego?

Przez pierwszy miesiąc naboru do ARiMR przez aplikację eWniosekPlus wpłynęło 156 tys. wniosków od rolników i producentów rolnych o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Widać więc, że cały czas wiele wniosków jest do złożenia i wiele pytań mają rolnicy, zwłaszcza dotyczących nowych ekoschematów. Podczas naszego niedawnego webinarium pytano m. in. o to czy z ekoschematów można się wycofać w ciągu roku czy też deklaracja we wniosku jest wiążąca.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty 2023: W jakim terminie trzeba wymieszać słomę z glebą w ekoschematach i jak to zgłosić do ARiMR?

Mija miesiąc od rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Do 14 kwietnia do ARiMR przez aplikację eWniosekPlus wpłynęło 156 tys. wniosków od rolników i producentów rolnych. Widać więc, że cały czas wiele wniosków jest do złożenia i wiele pytań mają rolnicy, zwłaszcza dotyczących nowych ekoschematów. Podczas naszego niedawnego webinarium pytano m. in. o to w jaki sposób będzie sprawdzane i rozliczane przyorywanie słomy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)