DIR w liście do ministra Kowalczyka ostro o dopłatach do zadrzewień
r e k l a m a
Partnerzy portalu

DIR w liście do ministra Kowalczyka ostro o dopłatach do zadrzewień

19.01.2022autor: Aneta Lewandowska

Dolnośląska Izba Rolnicza przekazała ministrowi rolnictwa swoje uwagi dotyczące zmian w płatności z PROW. Zdaniem Izby, dopłaty do zadrzewień śródpolnych sprzyjają spekulacji, a dopłaty do międzyplonów ścierniskowych negatywnie wpływają na bilans wodny.

„Płaci się za drzewa i krzaki”

W Dzierżoniowie odbyło się „Forum Rolnicze”, w czasie którego swoje uwagi do systemu płatności PROW zgłosiły rady powiatowe Dolnośląskiej Izby Rolniczej, z powiatów dzierżoniowskiego, ząbkowickiego i strzelińskiego.

Jak przekazuje w liście do ministra Kowalczyka prezes DIR, Ryszard Borys, zdaniem rolników dopłaty do zadrzewień śródpolnych sprzyjają spekulacji. Pieniądze mogą trafić do podmiotów, które tylko posiadają grunty, ale ich nie użytkują.

Mamy masę pseudo rolników, którzy posiadają grunty jedynie pod dopłaty unijne. Takie działanie tylko sprzyja takim patologiom” zaznacza dobitnie prezes DIR.

„Osoby posiadające grunty, nie prowadzące żadnej działalności rolniczej uzyskały kolejną pomoc finansową. Poprzez takie działania nie chcą oficjalnie wydzierżawiać ziemi, gdyż im to się nie opłaca” pisze prezes Izby. Zaznacza, że z jednej strony rolnicy dostają dopłaty do maszyn rolniczych, które często ulegają uszkodzeniu przez przeszkody w postaci zadrzewień, jednak z drugiej dopłaca się za "drzewa i krzaki'', a nie za produkcję rolną.

DIR informuje, że zadrzewienia mogą wpływać niekorzystnie na meliorację, stosunki wodne i pogarszać możliwości produkcyjne sąsiednich działek.

r e k l a m a

Międzyplony blokują terminowy siew zbóż

Podczas Forum zgłoszono także uwagi w sprawie dopłat do międzyplonów ścierniskowych. Zdaniem DIR, międzyplony blokują wysiew zbóż w terminie, narażając rolników na niższe plony. Termin siewu międzyplonu ścierniskowego do 20 sierpnia rolnicy uznają za zbyt krótki, ponieważ "utrzymanie go przez kolejne 8 tygodni to fikcja".

Jak argumentują dolnośląscy rolnicy, takie działania mają negatywny wpływ na bilans wodny.

„Wysiew międzyplonów ścierniskowych zatem wiąże się z uszczupleniem zasobów wody dostępnej w glebie i zawartych w niej składników pokarmowych co rodzi dyskusję, czy powyższe są tak naprawdę potrzebne” podsumowuje prezes Ryszard Borys.

oprac. al na podst. DIR
fot. EnvatoElements

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

KRIR postuluje o zwolnienie beneficjentów PROW z umów z ARiMR

KRIR wystąpił do MRiRW z apelem o zwolnienie beneficjentów PROW z zobowiązań wobec ARiMR z powodu trudnej sytuacji. Resort odpowiada, że taka możliwość istnieje, ale należy spełnić odpowiednie warunki.

czytaj więcej
Aktualności

PSL i KRIR krytykują tarczę inflacyjną: "To kpina z rolników"

Coraz więcej głosów krytycznych wobec rządowych planów walki z inflacją. Opozycja proponuje dopłatę do zakupu nawozów w wysokości 1000 zł, a samorząd rolniczy apeluje o zmianę przepisów dotyczących obniżenia podatku VAT na nawozy do stawki 0%. 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż warchlaków: kiedy nie trzeba instalować kasy fiskalnej?

Na Czytelnik sprzedaje warchlaki innym rolnikom i zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)