Dofinansowanie na fotowoltaikę i pompę ciepła w gospodarstwie - nabór wniosków niedługo!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dofinansowanie na fotowoltaikę i pompę ciepła w gospodarstwie - nabór wniosków niedługo!

16.01.2023autor: Dorota Kolasińska

Już niedługo rusza program dofinansowań dla rolników, którzy będą mogli pokryć koszty zakupu instalacji fotowoltaicznej i pomp ciepła. Jakie warunki należy spełnić? Kiedy rusza nabór? Ile można zdobyć?

Liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce stale rośnie, coraz więcej gospodarstw decyduje się na tę inwestycję. W naborze, który rusza lada dzień rolnicy mogą złożyć wnioski na maksymalnie 150 tys. zł. 

ARiMR informuje o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w obszarze zielona energia w gospodarstwie. Wnioski będzie można składać w terminie od dnia 31 stycznia 2023 r. do dnia 1 marca 2023 r.

- Pomoc jest o tyle atrakcyjna, że wspomniany limit 150 tys. zł dotacji jest niezależny od wykorzystania limitu w innych obszarach – a więc po pomoc mogą sięgnąć także gospodarstwa, które wcześniej wykorzystały limit na inwestycje budowlane, czy zakup maszyn. Poziom dofinansowania jest identyczny jak dla pozostałych obszarów – maksymalnie do 50% lub 60% (młody rolnik) poniesionych kosztów inwestycji - informował w grudniu ub.r. red. Grzegorz Ignaczewski na łamach naszego portalu topagrar.pl 

r e k l a m a

Warunki przyznania dofinansowania do zielonej energii

Pomoc jest przyznawana w gospodarstwie, jeżeli inwestycja objęta tą operacją:

  • dotyczy zainstalowania urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego w gospodarstwie, w tym na budynkach, o ile pokrycie dachu na tych budynkach nie jest wykonane z wykorzystaniem wyrobów zawierających azbest oraz jeżeli te urządzenia objęte pomocą będą usytuowane na gruntach rolnych zabudowanych;
  • będzie realizowana na podstawie projektu instalacji urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego lub pomp ciepła;
  • będzie dostosowana do zużycia energii elektrycznej gospodarstwa wynikającego z projektu instalacji urządzeń, o którym mowa w pkt 2, a całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie nie przekroczy 50 kilowat (kW), przy czym całkowita moc wykorzystywana na potrzeby budynków mieszkalnych jednorodzinnych znajdujących się w gospodarstwie nie przekroczy 10 kW i będzie stanowić nie więcej niż 20% całkowitej mocy urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego znajdujących się w gospodarstwie.
Pomoc to oczywiście refundacja poniesionych kosztów w wysokości od 50 do 60%. Dzięki tym środkom można dokonać: 
  • zakupu urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego i magazynowania tej energii,
  • budowy lub zakupu elementów infrastruktury technicznej niezbędnej do instalacji urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego i magazynowania tej energii,
  • zakupu pomp ciepła.

Jak złożyć wniosek?

  • Wniosek o przyznanie pomocy składa się w Oddziale Regionalnym ARiMR 
  • pocztą
  • w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą
- W jednym naborze można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy na operację w obszarze zielona energia w gospodarstwie dotyczący danego gospodarstwa. W przypadku złożenia w jednym naborze więcej niż jednego wniosku o przyznanie pomocy w ww. obszarze wsparcia, ARiMR rozpatruje wyłącznie ten wniosek, który pierwszy wpłynął do ARiMR - informuje Agencja. 

Co powinno znaleźć się w projekcie instalacji fotowoltaicznej?

Oprócz faktur potwierdzających zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie w ostatnich 12 miesiącach przed złożeniem wniosku, konieczne będzie również przedłożenie projektu instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii lub projektu pompy ciepła. Projekt taki musi być opracowany przez instalatora wpisanego do rejestru certyfikowanych instalatorów [na podstawie przepisów ustawy o odnawialnych źródłach energii (DzU z 2022 r., poz. 1378 i 1383)]. Taki projekt musi zawierać przynajmniej:
  • plan zabudowy gospodarstwa z usytuowaniem instalacji do pozyskiwania energii oraz magazynu energii, istniejącej lub planowanej do wykonania,
  • wyliczenie zużycia energii elektrycznej z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy i dobór mocy instalacji,
  • parametry techniczne modułów fotowoltaicznych oraz magazynu energii lub pompy ciepła,
  • dobór mocy modułów fotowoltaicznych oraz magazynu energii lub pompy ciepła,
  • schemat instalacji modułów fotowoltaicznych oraz magazynu energii lub pompy ciepła.

Wszystkie szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule 

Jak pozyskać 150 tys. zł na instalację fotowoltaiczną z „Modernizacji gospodarstw rolnych” w ramach PROW?

dkol
Fot. EnvatoElements
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Wydłużono nabór wniosków na dofinansowanie do fotowoltaiki, pomp ciepła i nawadniania!

  ARiMR poinformowała o wydłużeniu terminu składania wniosków w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020. Rolnicy mają jeszcze dwa tygodnie na złożenie dokumentów! Zobacz szczegóły, czy możesz ubiegać się o wsparcie!

czytaj więcej
Zarządzanie

Budowle rolnicze w gospodarstwie rolnym- sprawdź, jakie warunki techniczne obowiązują!

Jak przechowywać węgiel? Ile metrów od domu można zbudować zbiornik na nawozy naturalne lub myć urządzenia ochrony roślin? Jak budować biogazownie oraz przechowywać nawozy naturalne? Na te i wiele innych podobnych pytań dotyczących budowli rolniczych tutaj znajdziecie szczegółowe odpowiedzi.

czytaj więcej

Rolnicy wejdą w żniwa z dużymi długami. Które sektory rolnictwa najbardziej ucierpią?

Zdaniem ekspertów 2023 rok będzie bardzo trudny dla polskich rolników. Najtrudniejszy okres to ma być II oraz III kwartał. Ekonomiści przewidują, że najtrudniejsza sytuacja będzie na wschodzie kraju, ale także w woj. opolskim i lubuskim. A które sektory rolnictwa najbardziej będą narażone na spadki przychodów?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)