r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>Budowle rolnicze w gospodarstwie rolnym- sprawdź, jakie warunki techniczne obowiązują!
Budowle rolnicze w gospodarstwie rolnym- sprawdź, jakie warunki techniczne obowiązują!
21.02.2023autor: wk
Jak przechowywać węgiel? Ile metrów od domu można zbudować zbiornik na nawozy naturalne lub myć urządzenia ochrony roślin? Jak budować biogazownie oraz przechowywać nawozy naturalne? Na te i wiele innych podobnych pytań dotyczących budowli rolniczych tutaj znajdziecie szczegółowe odpowiedzi.
Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa „w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie” został przygotowany prawie rok temu. Następnie w sierpniu 2022 r. wysłany do Komisji Europejskiej w celu notyfikacji. W życie wszedł ostatecznie w połowie lutego 2023 r. Rozporządzenie powiela w zdecydowanej większości dotychczasowe regulacje, a konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika przede wszystkim z potrzeby dostosowania do przepisów odrębnych.
Dojścia i dojazdy do budowli rolniczych
Zgodnie z przepisami rozporządzenia do budowli rolniczych zapewnia się dojścia i dojazdy odpowiednie do przeznaczenia i sposobu użytkowania tych budowli oraz przystosowane do prowadzenia działań ratowniczych przez Straż Pożarną, w tym umożliwiające dojazd pojazdów jednostek strażackich o każdej porze roku, jeżeli gęstość obciążenia ogniowego strefy pożarowej przekracza 500 MJ/m2 i zachodzi co najmniej jeden z warunków:
- powierzchnia strefy pożarowej przekracza 1000 m2;
- występuje strefa zagrożenia wybuchem wewnątrz budowli rolniczych.
Jednocześnie szerokość dojazdów do budowli rolniczych i urządzeń budowlanych z nimi związanych powinna wynosić co najmniej 3 m. A ukształtowanie niwelety podłużnej i przekrojów poprzecznych dojść i dojazdów do budowli rolniczych i urządzeń budowlanych z nimi związanych powinno zapewniać spływ wód opadowych lub roztopowych. Z kolei stanowiska postojowe i dojazdy do budowli rolniczych i urządzeń budowlanych z nimi związanych powinny mieć nawierzchnię utwardzoną, zapewniającą odpływ wód opadowych lub roztopowych.
Odległości zamkniętych zbiorników na nawozy naturalne płynne oraz zamkniętych zbiorników na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej, mierzone od pokryw i wylotów wentylacyjnych tych zbiorników, powinny wynosić co najmniej:
- 10 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na działkach sąsiednich, jednak nie mniej niż 15 m od okien i drzwi w tych pomieszczeniach;
- 15 m od magazynów środków spożywczych, a także od budynków służących przetwórstwu artykułów rolno-spożywczych;
- 5 m od silosów na kiszonki;
- 5 m od budynków magazynowych pasz i ziarna;
- 5 m od silosów na zboże i pasze;
- 4 m od granicy działki sąsiedniej.
Czytaj także: Inwestować w gospodarstwie czy nie? Trudne decyzje rolników w kryzysowych czasach
r e k l a m a
Odległości otwartych zbiorników na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej, otwartych zbiorników na nawozy naturalne płynne oraz płyt do przechowywania nawozów naturalnych stałych powinny wynosić co najmniej:
- 25 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na działkach sąsiednich, jednak nie mniej niż 30 m od okien i drzwi w tych pomieszczeniach;
- 50 m od magazynów środków spożywczych, a także od budynków służących przetwórstwu artykułów rolno-spożywczych;
- 10 m od silosów na kiszonki;
- 10 m od budynków magazynowych pasz i ziarna;
- 5 m od silosów na zboże i pasze;
- 4 m od granicy działki sąsiedniej
Odległości komór fermentacyjnych i zbiorników biogazu rolniczego powinny wynosić co najmniej:
- 20 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od budynków inwentarskich;
- 20 m od budynków innych niż budynki inwentarskie, niepowiązanych technologicznie z instalacją służącą do otrzymywania biogazu rolniczego;
- 15 m od składu węgla i koksu;
- 15 m od komór fermentacyjnych i zbiorników biogazu rolniczego, które są elementem odrębnych instalacji służących do otrzymywania biogazu rolniczego;
- 25 m od studni lub ujęć wód, jeżeli nie ustanowiono strefy ochronnej na podstawie przepisów ustawy Prawo wodne, linii brzegu wód powierzchniowych oraz pasa morskiego;
- 15 m od silosów na zboże i pasze;
- 5 m od granicy działki sąsiedniej.
Odległość silosów na zboże i pasze o pojemności do 100 ton powinna wynosić co najmniej:
- 8 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi;
- 8 m od budynków innych niż budynki inwentarskie i gospodarcze;
- 15 m od instalacji służących do otrzymywania biogazu rolniczego;
- 15 m od składu węgla i koksu;
- 4 m od granicy działki sąsiedniej.
Odległość silosów na zboże i pasze o pojemności większej niż 100 ton powinna wynosić co najmniej:
- 10 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od budynków inwentarskich, jednak nie mniej niż 15 m od okien i drzwi w tych pomieszczeniach oraz budynkach;
- 8 m od budynków innych niż budynki inwentarskie;
- 15 m od instalacji służących do otrzymywania biogazu rolniczego;
- 15 m od składu węgla i koksu;
- 4 m od granicy działki sąsiedniej.
Odległość silosów na kiszonki powinna wynosić co najmniej:
- 25 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, jednak nie mniej niż 30 m od okien i drzwi w tych pomieszczeniach;
- 50 m od magazynów środków spożywczych, a także od budynków służących przetwórstwu artykułów rolno-spożywczych;
- 8 m od budynków magazynowych pasz i ziarna;
- 15 m od instalacji służących do otrzymywania biogazu rolniczego;
- 15 m od składu węgla i koksu;
- 5 m od granicy działki sąsiedniej. Silosy na kiszonki powinny mieć dno i ściany nieprzepuszczalne.
Zobacz także: Kiedy pozwolenie na budowę silosów?
Odległość myjni urządzeń ochrony roślin powinna wynosić co najmniej:
- 30 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, urządzeń wodnych do ujmowania wód powierzchniowych oraz wód podziemnych, urządzeń wodnych prowadzących wody powierzchniowe, ujęć wody oraz zbiorników i cieków wodnych, silosów na kiszonki, budynków magazynowych pasz i ziarna, magazynów środków spożywczych oraz budynków służących przetwórstwu artykułów rolno-spożywczych;
- 5 m od granicy działki sąsiedniej.
Budowle rolnicze i urządzenia budowlane z nimi związane
Zgodnie z rozporządzeniem budowle rolnicze i urządzenia budowlane z nimi związane powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób zapewniający w fazie budowy i eksploatacji zachowanie stanów granicznych nośności i użytkowania konstrukcji.
Z kolei posadowienie budowli rolniczych i urządzeń budowlanych z nimi związanych powinno
- być dostosowane do:
- rodzaju konstrukcji oraz sposobu użytkowania budowli rolniczych i urządzeń budowlanych z nimi związanych;
- zapewniać zachowanie stanów granicznych nośności i użytkowania konstrukcji.
Zgodnie z przepisami występujące w budowlach rolniczych urządzenia techniczne powodujące wstrząsy i wibracje powinny być wykonane na oddzielnych fundamentach, z zachowaniem odstępów dylatacyjnych, w sposób uniemożliwiający przenoszenie wstrząsów i wibracji na fundamenty tych budowli.
Fundamenty budowli rolniczych i urządzeń budowlanych z nimi związanych powinny być zabezpieczone przed:
- negatywnymi skutkami oddziaływania wód gruntowych;
- skutkami przemarzania podłoża gruntowego, jeżeli podłoże stanowią grunty wysadzinowe;
- uszkodzeniami umożliwiającymi przeniknięcie do gruntu szkodliwych substancji znajdujących się w tych budowlach i urządzeniach.
Z jakich materiałów budowlanych można korzystać przy budowie silosu?
W silosach na zboże i pasze jest niedopuszczalne stosowanie toksycznych związków chemicznych i materiałów budowlanych o stężeniu naturalnych izotopów promieniotwórczych większym od stężenia określonego w przepisach w sprawie dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, wydzielanych przez materiały budowlane, urządzenia i elementy wyposażenia w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi.
Jaki materiał do instalacji w biogazowniach?
W instalacjach służących do otrzymywania biogazu rolniczego powinny być stosowane niskociśnieniowe zbiorniki biogazu rolniczego wykonane z metalu, żelbetu lub tworzyw elastycznych. A zbiorniki powłokowe biogazu rolniczego wykonane z tworzyw elastycznych powinny być zabezpieczone ogrodzeniem o wysokości co najmniej 1,8 m. Z kolei odległość ogrodzenia od płaszcza zbiornika biogazu rolniczego powinna wynosić co najmniej 0,85 m. Dopuszcza się odległość mniejszą pod warunkiem wykonania ogrodzenia w sposób uniemożliwiający sięgnięcie do płaszcza zbiornika biogazu rolniczego. Jednocześnie podziemne zbiorniki biogazu rolniczego mogą być obciążone jedynie znajdującym się nad nimi gruntem.
Komory fermentacyjne i zbiorniki biogazu rolniczego powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób zabezpieczający przed:
- pożarem lub wybuchem;
- zamarznięciem przewodów doprowadzających i odprowadzających gaz;
- kondensacją gazu;
- korozją powodowaną przez substancje zawarte w gazie, w szczególności przez amoniak i siarkowodór.
Zobacz także: Kiedy warto inwestować w biogazownie rolnicze?
W pomieszczeniach, w których znajdują się zbiorniki biogazu rolniczego, należy zapewnić wentylację grawitacyjną. Otwory nawiewne w takich pomieszczeniach powinny znajdować się bezpośrednio nad posadzką, a kanały wywiewne powinny być wyprowadzone ponad dach.
Jak przechowywać nawozy naturalne w gospodarstwie?
Do usuwania i przechowywania nawozów naturalnych powinny być zastosowane budowle rolnicze i urządzenia budowlane z nimi związane odpowiednie do systemów utrzymywania zwierząt. Zbiorniki na nawozy naturalne płynne powinny mieć dno i ściany nieprzepuszczalne. Z kolei zamknięte zbiorniki na nawozy naturalne płynne powinny mieć szczelne przykrycie, wylot wentylacyjny i zamykany otwór wejściowy, z wyłączeniem zbiorników na nawozy naturalne płynne lub ich części, które znajdują się pod budynkiem inwentarskim i stanowią technologiczne wyposażenie tego budynku. A zbiorniki na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej powinny mieć dno i ściany nieprzepuszczalne, a w przypadku gdy są to zamknięte zbiorniki na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej – szczelne przykrycie, wylot wentylacyjny i zamykany otwór wejściowy.
Trzeba także pamiętać, że konstrukcja zbiorników na nawozy naturalne płynne oraz zbiorników na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej powinna zapewniać warunki ich użytkowania przez:
- umożliwienie dojazdu, oraz opróżnienia gromadzących się osadów;
- wykonanie spadków w dnie w kierunku komory czerpalnej nawozów naturalnych płynnych oraz produktów pofermentacyjnych w postaci płynnej;
- wykonanie spadków na zewnątrz, aby był możliwy odpływ wód opadowych lub roztopowych.
Płyty do przechowywania nawozów naturalnych stałych powinny mieć dno i ściany nieprzepuszczalne.
Jak przechowywać węgiel w gospodarstwie?
Składy otwarte węgla i koksu powinny być położone na terenie, na którym nie gromadzą się wody opadowe lub roztopowe, a do składów, zapewnia się dojazd dla pojazdów mechanicznych. Jednocześnie podłoże składów, powinno być utwardzone ze spadkiem nie mniejszym niż 3%. Składy węgla brunatnego powinny być przykryte.
Bezpieczeństwo pożarowe i zabezpieczenie przed wybuchem
Zgodnie z rozporządzeniem budowle rolnicze powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób ograniczający możliwość powstania pożaru lub wybuchu, a w przypadku wystąpienia pożaru – w sposób zapewniający:
- zachowanie nośności ogniowej konstrukcji przez określony czas,
- ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia i dymu wewnątrz budowli rolniczych;
- ograniczenie rozprzestrzeniania się pożaru na sąsiednie obiekty budowlane lub tereny;
- możliwość ewakuacji ludzi;
- bezpieczeństwo ekip ratowniczych, w szczególności przez zapewnienie dostępu do miejsca pożaru oraz zapewnienie zaopatrzenia w wodę do celów przeciwpożarowych.
Odległości stanowisk postojowych dla pojazdów samochodowych i samojezdnych maszyn rolniczych od instalacji służących do otrzymywania biogazu rolniczego powinny wynosić co najmniej 10 m.
Wokół instalacji służących do otrzymywania biogazu rolniczego ustala się strefy bezpieczeństwa, w zależności od łącznej pojemności komór fermentacyjnych i zbiorników biogazu rolniczego, mierzone od zewnętrznych krawędzi skrajnych budowli i urządzeń budowlanych wchodzących w skład tych instalacji. W przypadku instalacji służących do otrzymywania biogazu rolniczego, które mają pojemność:
- do 350 m3 – strefa bezpieczeństwa wynosi co najmniej 3 m;
- ponad 350 m3 do 700 m3 – strefa bezpieczeństwa wynosi co najmniej 5 m;
- ponad 700 m3 – strefa bezpieczeństwa wynosi co najmniej 8 m.
Budowle rolnicze, z wyłączeniem płyt do przechowywania nawozów naturalnych stałych i silosów na kiszonki, powinny być chronione przed wyładowaniami atmosferycznymi.
Higiena i zdrowie - zabezpieczenie przed przenikaniem do wód i gruntu
W budowlach rolniczych, w których wydzielają się szkodliwe dla zdrowia substancje i zapachy, należy przewidzieć system wentylacji zapewniający wykonywanie czynności związanych z czyszczeniem, naprawą i konserwacją. Jednocześnie urządzenia budowlane związane z budowlami rolniczymi służące do odprowadzania zużytych wód, soków kiszonkowych, a także innych nieczystości i zanieczyszczeń powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób zabezpieczający przed przenikaniem szkodliwych substancji do wód i gruntu. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
wk
fot. envato.elements
wk
fot. envato.elements
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a