Dofinansowanie do wymiany dachów z azbestu. Terminy, stawki i zasady udzielenia wsparcia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dofinansowanie do wymiany dachów z azbestu. Terminy, stawki i zasady udzielenia wsparcia

11.10.2023autor: Dorota Kolasińska

  Poprzedni nabór na to działanie z KPO, cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród rolników, aplikacja nie nadążała przyjmować wniosków, a dostępny budżet wsparcia okazał się za mały. Od razu resort rolnictwa zapowiedział, że ruszy kolejny nabór wniosków. Jakie zasady w tym naborze?

Nabór rozpocznie się 15 grudnia i zakończy 12 stycznia 2024 r. Warto przygotować się do naboru już teraz, bo znów może być duże zainteresowanie wśród rolników, którzy nie zdążyli wysłać wniosku za poprzednim razem, a budżet jest ograniczony… O kolejności przyznania zadecyduje liczba punktów i szybkość złożenia wniosku!

Kto może ubiegać się o wsparcie?

Wsparcie może być udzielone osobie fizycznej, która podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników lub jako rolnik lub której przyznano płatności bezpośrednie, co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o objęcie wsparciem, jeżeli:

  • jest pełnoletnim właścicielem lub współwłaścicielem budynku, na którym będzie wymieniane pokrycie dachu,
  • ma nadany numer identyfikacyjny w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności
r e k l a m a

Co obejmuje wsparcie?

Wsparcia udziela się na wymianę pokrycia dachu wykonanego z wykorzystaniem wyrobów zawierających azbest przez zastąpienie go nowym pokryciem dachu wolnym od wyrobów zawierających azbest na budynkach służących do produkcji rolniczej. Powierzchni dachu nie może być większa niż 500 m2.

Wsparcia udziela się na przedsięwzięcia:

  • które nie zostały rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku,
  • których realizacja trwa nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem z ostatecznym odbiorcą wsparcia i nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r.,
  • które obejmują wymianę pokrycia dachu na całym budynku,
  • które są zgodne z regulaminem wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem,
  • jeżeli wnioskodawca zobowiąże się, że co najmniej do dnia upływu 3 lat od dnia zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem będzie utrzymywał efekty realizacji przedsięwzięcia.

Jaka stawka wsparcia?

Pieniądze rolnik otrzymuje, gdy wymiana dachu będzie zakończona. Rolnik otrzyma 40% kwoty stanowiącej iloczyn standardowej stawki jednostkowej (100 zł/m3) i odpowiednio powierzchni wymienianego pokrycia dachu, co stanowi 40 zł za każdy m2.

Wsparcie przyznaje się i wypłaca do wysokości limitu, który w okresie realizacji KPO wynosi maksymalnie na jednego ostatecznego odbiorcę wsparcia w wysokości 20 000 zł.

Na realizację przedsięwzięcia może być przyznana i wypłacona zaliczka w wysokości 50% wartości wsparcia, o ile wnioskodawca wystąpił o przyznanie tej zaliczki we wniosku o objęcie wsparciem. Wsparcie przyznaje się na podstawie Umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem zawieranej przez dyrektora oddziału regionalnego ARiMR.

Jaka kolejność przyznawania wsparcia?

Kolejność przyznania pomocy wyznacza liczba uzyskanych punktów m.in.:

gdy w powiecie występuje niekorzystna sytuacja na rynku (stopa bezrobocia) pracy 3 pkt.

gdy dach wymienia młody rolnik się 5 punktów

Kryterium uważa się za spełnione, jeśli wnioskodawcą jest rolnik urodzony po dniu:

      - 31 grudnia 1982 r. dla wniosków złożonych w 2023 roku;

      - 31 grudnia 1983 r. dla wniosków złożonych w 2024 roku.

W pierwszej kolejności wsparcie przysługuje tym wnioskodawcom, których przedsięwzięcia uzyskały największą sumę punktów. W przypadku uzyskania takiej samej sumy punktów dla przedsięwzięć, w pierwszej kolejności wsparcie przysługuje temu wnioskodawcy, który pierwszy złożył wniosek.

Niespełnienie któregokolwiek kryterium premiującego nie powoduje wykluczenia przedsięwzięcia z dalszej oceny i tym samym nie skutkuje brakiem możliwości wsparcia środkami planu rozwojowego.

Nabór wniosków rusza 15 grudnia br.

Poprzedni nabór ARiMR przeprowadziła jesienią ubiegłego roku, o pomoc wnioskowało około 50 tys. rolników. Wielu z nich wystartowało z pracami, a pieniędzy z KPO nadal nie ma, blokuje je KE.

oprac. dkol na podst. ARiMR

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Polskie gospodarstwa rodzinne liderem europejskiego rolnictwa

Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, w 2020 r. gospodarstwa klasyfikowane jako rodzinne ok. 93%, zdominowały gospodarstwa rolne w UE (9,1 mln). To działalności zarządzane przez rodzinę, a dokładniej takie, w których co najmniej 50 proc. siły roboczej stanowią członkowie rodziny.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do wymiany dachu z azbestem: będzie nowy nabór. A gdzie pieniądze z poprzedniego?

  Krzysztof Ciecióra za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że za kilka dni ruszy kolejny nabór wniosków o dopłaty do wymiany dachu z azbestem. Dla ministerstwa poprzedni nabór był sukcesem, ale pieniędzy nadal nie widać…

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Barter między rolnikami: czy wystarczy umowa wymiany słomy za obornik?

Nasz Czytelnik umówił się z sąsiadem na zamianę słomy za obornik w stosunku 1,5: 1. W jaki sposób należy dokumentować taką transakcję między rolnikami ryczałtowymi? Czy wystarczy tylko umowa? Jaka obowiązuje stawka VAT na słomę i obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)