Polskie gospodarstwa rodzinne liderem europejskiego rolnictwa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polskie gospodarstwa rodzinne liderem europejskiego rolnictwa

29.10.2023

Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, w 2020 r. gospodarstwa klasyfikowane jako rodzinne ok. 93%, zdominowały gospodarstwa rolne w UE (9,1 mln). To działalności zarządzane przez rodzinę, a dokładniej takie, w których co najmniej 50 proc. siły roboczej stanowią członkowie rodziny.

Z badań Eurostatu wynika, że niemal sześć na dziesięć gospodarstw rolnych w UE – ok. 57 proc. – to działalności prowadzone wyłącznie przez właściciela i członków jego rodziny. Z kolei – 36 proc. gospodarstw to działalności, w których co najmniej 50 proc. całkowitej siły roboczej stanowili członkowie rodziny.

Gospodarstwa rodzinne w 2020 roku: jak wypadły w badaniach?

Zgodnie z raportem Eurostatu, gospodarstwa rodzinne w 2020 r. użytkowały ok. 61 proc. z 157,4 mln ha gruntów rolnych. Warto wspomnieć, że gospodarstwa odpowiadały za około 56 proc. całej produkcji rolnej. Powodem może być fakt, że gospodarstwa rodzinne zatrudniały 78 proc. wszystkich osób pracujących w rolnictwie, a także były właścicielami 55 proc. zwierząt hodowanych w UE.

Gospodarstwa nierodzinne w 2020 roku

Inaczej prezentuje się sytuacja dotycząca gospodarstw nierodzinnych. Choć, na rok 2020, stanowiły zaledwie 7 proc. wszystkich gospodarstw w UE – miały znacznie wyższy udział w powierzchni gruntów wykorzystywanych do produkcji rolnej, tj. ok. 39 proc. W tym przypadku, gospodarstwa nierodzinne odpowiadały za ok. 44 proc. produkcji. Zatrudniały 22 proc. osób pracujących w rolnictwie i posiadały 45 proc. hodowanych w UE zwierząt.

Polska: jak wypadła na tle innych krajów UE

Wśród wszystkich gospodarstw rolnych w krajach UE, gospodarstwa rodzinne stanowiły co najmniej 80 proc. Wyjątek stanowiły: Estonia (65 proc.) oraz Francja (58 proc.).
Na tle wszystkich krajów UE – Polska wraz z Grecją i Rumunią – odznaczyła się najwyższym udziałem gospodarstw rodzinnych, tj. po ok. 99 proc.

Źródło: polskieradio za Eurostat
Oprac. Patrycja Lisowska
Fot: envato.elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Wsparcie w zakresie Rolnictwa 4.0 – wszystko co musisz wiedzieć o nadchodzącym naborze!

Już wkrótce wystartuje nowy program planu rozwojowego w ramach inwestycji A1.4.1. „Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu” – wsparcie w zakresie rolnictwa 4.0. Wyjaśniamy kto i na jakie inwestycje może uzyskać dofinansowanie.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dofinansowanie do wymiany dachów z azbestu. Terminy, stawki i zasady udzielenia wsparcia

  Poprzedni nabór na to działanie z KPO, cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród rolników, aplikacja nie nadążała przyjmować wniosków, a dostępny budżet wsparcia okazał się za mały. Od razu resort rolnictwa zapowiedział, że ruszy kolejny nabór wniosków. Jakie zasady w tym naborze?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)