Aplikacja suszowa znowu nie działa prawidłowo. Rolnicy zgłaszają szereg błędów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Aplikacja suszowa znowu nie działa prawidłowo. Rolnicy zgłaszają szereg błędów

16.10.2023autor: Dorota Kolasińska

  Od kilku dnia aplikacja suszowa szwankuje, a rolnicy mają coraz mniej czasu na zgłoszenie strat suszowych. Jakie błędy pojawiają się najczęściej?

Rolnicy składają wnioski związane ze stratami suszowymi od 20 września. Od kilku dni pojawiają się problemy z aplikacją, która znowu zaciąga błędne dane, lub wyskakują komunikaty, że „coś poszło nie tak”. Z aplikacją suszową dość często niestety jest „coś nie tak”. W mediach społecznościowych rolnicy dzielą się spostrzeżeniami i nie szczędzą słów krytyki dot. działania aplikacji. Przypomnijmy, że aplikacja suszowa została uruchomiona w lipcu, jednak dopiero od września rolnicy mogą wysyłać wnioski o szacowanie strat. Początkowo działanie aplikacji pozostawiało bardzo wiele do życzenia, później aplikacja w większości działała bez zarzutu, jednak znów pojawiły się te same problemy, które już rolnicy zgłaszali. Rolnicy mogą składać wnioski do 30 października. 

Do naszego wydawnictwa zgłosił się Pan Adam z woj. łódzkiego, który od kilku dni ma problem, gdyż aplikacja nie zaciąga danych z ARiMR i prosi w trakcie jednej sesji nawet o kilka SMS-ów weryfikacyjnych. Bez pełnych informacji nie może złożyć wniosku.

- Piszę do Was, bo jako zwykły obywatel nic nie zdziałam, a na stronach gov.pl nie ma nawet zakładki pomoc. Od soboty przestało to działać tak jak działało. Teraz aplikacja woła po kilka SMS-ów weryfikacyjnych, a dodatkowo nie importuje danych z aplikacji eWniosekPlus (wyrzuca błąd). Nie można wysłać wniosku suszowego. Potwierdziło mi to kilku znajomych – komentuje pan Adam.

r e k l a m a
ZOBACZ: Jak sprawdzić poziom strat suszowych i czy musisz mieć protokół?

Podobne problemy sygnalizują także inni rolnicy m.in. na ostatnim etapie nie zaciągają się dane z eWniosek Plus na temat działek, nie zaciąga zwierząt z bazy IRZ Plus, albo zaciąga te, które zostały ze stada wyrejestrowane. Nie można wybrać niektórych roślin na ugorze z uprawą.

- Po zalogowaniu do aplikacji pojawia się komunikat, że "coś poszło nie tak". Nie mam możliwości uzupełnienia czegokolwiek – komentuje pan Tomasz.

- Od wczoraj aplikacja suszowa nie działa. Początkowo nie zaciągała danych z ARiMR o działkach i uprawach oraz o zwierzętach, a od dziś jest postęp - już z poziomu Profilu Zaufanego się nie otwiera – alarmuje kolejny Internauta.

Czekamy na informację, kiedy aplikacja zacznie działać prawidłowo.

Przeciążenie systemu?

- W odpowiedzi na tak licznie zgłaszane problemy związane z aplikacją suszową uprzejmie informuję iż:
1. Jest przeciążenie serwerów związanych ze składaniem wniosków suszowych ( chyba nie przewidzieli, że będzie tyle chętnych) wszystkim i wszędzie są zgłaszane tego typu problemy. Z doświadczenia własnego zauważyłam, że aplikacja działa z rana do godziny 10 potem przerwa i koło 16 znowu działa.
2. W przypadku występującego problemu z aplikacją suszową można skierować zapytanie pod adres email: susza@coi.gov.plgdzie pomagają rozwiązać problemy techniczne związane z działaniem aplikacji. Przy zgłoszeniu w celu przyspieszenia rozwiązania problemu należy dodać screen ( co jest widoczne) z aplikacji po zalogowaniu i numer identyfikujący producenta rolnego; pozostałe problemy zgłaszamy na adres kancelaria@minrol.gov.pl
Nie wysyłane są potwierdzenia rozwiązania problemów.
3. Zwierzęta jeśli stan zaciągnięty z IRZ jest wyższy lub niższy niż w rzeczywistości u rolnika – wypełniamy stan rzeczywisty na dzień wysyłania wniosku suszowego.
4. Termin faktur powinien potwierdzać zakup ziarna/pasz objętościowych roślin w termin 21.03.2023-30.09.2023
5. Aplikacja pozwala wysłać wniosek z różnicą w wielkości działek (o np. 0,01ha)
6. Konie nie będą wogóle uwzględniane w aplikacji suszowej
7. Składanie wniosków suszowych przedłużone jest do 30 października 2023r. - poinformowała jedna z pracowniczek Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. 

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl 

Fot. archiwum TAP

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Rolnicy składają wnioski o szacowanie strat, system suszy nie widzi, a rząd zapowiada pomoc w 2024 roku

Trwa zgłaszanie strat suszowych w aplikacji "Zgłoś szkodę rolniczą". Rolnicy mają na to czas do 30 października, bo termin został wydłużony. Ale gospodarze narzekają, że w ich gminach mimo faktycznej suszy system IUNG-PIB jej nie odnotował. Z kolei rząd zapowiada, że rolnicy pomoc suszową dostaną, tyle że w 2024 roku, bo dopiero w budżecie na kolejny rok będą na to pieniądze.

czytaj więcej
Pogoda

Susza także w ostatnim raporcie IUNG. Które gminy ucierpiały najbardziej?

W 14., ostatnim tegorocznym okresie raportowania w ramach SMSR, tj. od 1 sierpnia do 30 września 2023 r., średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) wynosiła –40 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych IUNG stwierdza więc wystąpienie lokalnie suszy rolniczej na terenie kraju.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Aplikacja suszowa: jak sprawdzić poziom strat suszowych i czy musisz mieć protokół?

  Od 20 września rolnicy mogą składać wnioski o szacowanie strat będących następstwem suszy. Wnioski wysyłać można wyłącznie za pomocą aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” przy użyciu Profilu Zaufanego. Termin na złożenie wniosku został przedłużony do 30 października 2023r.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)