Susza także w ostatnim raporcie IUNG. Które gminy ucierpiały najbardziej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Susza także w ostatnim raporcie IUNG. Które gminy ucierpiały najbardziej?

10.10.2023autor: Janusz Biernacki

W 14., ostatnim tegorocznym okresie raportowania w ramach SMSR, tj. od 1 sierpnia do 30 września 2023 r., średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) wynosiła –40 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych IUNG stwierdza więc wystąpienie lokalnie suszy rolniczej na terenie kraju.

Największy deficyt wody dla roślin uprawnych notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Kujawach, w Północnej części Polesia Lubelskiego, na Wysoczyźnie Żelechowskiej oraz na krańcach północnowschodniej Polski, od –120 do –149 mm. Na pozostałym terytorium Polski niedobór wody wynosił od 0 do –119 mm (patrz mapa).
Susza rolnicza objęła uprawy rzepaku i rzepiku i występowała na terenie 5 województw:
  • wielkopolskiego,
  • podlaskiego,
  • mazowieckiego,
  • lubelskiego,
  • kujawsko-pomorskiego.
Trudne lokalne wschody rzepaku
Pod koniec lata susza rolnicza objęła lokalnie uprawy rzepaku i rzepiku wysiewanego w sierpniu i na początku września br., co uwidoczniło się m.in. w gorszych wschodach, zwłaszcza na gliniastych, mozaikowatych stanowiskach. Generalnie zjawisko suszy dla tych upraw odnotowano w 24 gminach, na obszarze 0,08% gruntów ornych kraju (szczegóły patrz tabela).
Susza w 2023 r.
Tegoroczne warunki pogodowe podczas wiosny z uwagi na wysokie usłonecznienie, dużą prędkość wiatru oraz bardzo małe opady sprawiły, że wystąpił na terenie kraju bardzo duży deficyt wody dla roślin uprawnych. Od 21 marca do 30 września opracowano ponadto 14 raportów dotyczących monitoringu suszy rolniczej. W tym okresie stwierdzono niedobory wody powodujące obniżenie plonów przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskiwanych w średnich warunkach pogodowych dla upraw:
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Aplikacja suszowa znowu nie działa prawidłowo. Rolnicy zgłaszają szereg błędów

  Od kilku dnia aplikacja suszowa szwankuje, a rolnicy mają coraz mniej czasu na zgłoszenie strat suszowych. Jakie błędy pojawiają się najczęściej?

czytaj więcej
Pogoda

Pogoda dla rolników - średnia suma opadów, a stan ozimin na polu

Jesień to dobry czas na ocenę efektów wcześniejszych prac polowych i stanu ozimin. Ważną rolę odgrywała w tym pogoda w sierpniu i wrześniu, a zwłaszcza skrajnie różne wielkości opadów. Przedstawiamy przestrzenny rozkład średniej sumy opadów i rozkład średniej temperatury powietrza.

czytaj więcej
Pogoda

Pokropiło, popadało i … lało w Polsce

Latem, kiedy była duża potrzeba padało niewiele, teraz, gdy potrzeby są mniejsze – deszcze są jak na zawołanie, chociaż nie w całym kraju.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)