Dopłaty do paliwa rolniczego: nowe zasady zwrotu akcyzy. Skorzystają hodowcy!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty do paliwa rolniczego: nowe zasady zwrotu akcyzy. Skorzystają hodowcy!

19.04.2023autor: Dorota Kolasińska

  Minister rolnictwa złożył projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Rada Ministrów go przyjęła, a tym samym dodatkowe grupy rolników, będą mogły skorzystać ze wsparcia.

Jak informuje resort rolnictwa zmiana ustawy o zwrocie podatku akcyzowego wprowadza kilka nowych i dość istotnych oraz korzystnych dla hodowców zwierząt zasad. Przede wszystkim ze wsparcia będą mogli skorzystać hodowcy świń, owiec, kóz oraz koni, a nie tylko hodowcy bydła. Rolnicy ci otrzymają zwrot zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego. Hodowcy zużywają więcej paliwa rolniczego na obsługę stada, niż rolnicy, którzy mają tylko produkcję roślinną. 

Ponadto rząd zamierza wprowadzić limit, który ustalany będzie jako kwota stanowiąca iloczyn stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego w roku składania wniosku o zwrot tego podatku oraz liczby 4, stanowiącej zużycie oleju napędowego do prac związanych z chowem lub hodowlą świń oraz jako kwota stanowiąca iloczyn stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego albo liczby 40, stanowiącej zużycie oleju napędowego do prac związanych z chowem lub hodowlą owiec, kóz i koni.

Rząd przeznaczy na tę pomoc dodatkowo 55 mln zł

Według rządu w związku z wojną w Ukrainie koszty produkcji rolnej wzrosły, a produkcja zwierzęca staje się coraz mniej opłacalna.

- Jednocześnie stosowanie nowoczesnych technologii produkcji powoduje wzrost zużycia oleju napędowego do prac polowych, które związane są z przygotowaniem paszy dla tych zwierząt, do celów grzewczych, do oświetlenia czy też napędu  maszyn i urządzeń – wyjaśnia resort rolnictwa.

Zwrot podatku akcyzowego – kiedy złożyć wniosek?

O zwrot można ubiegać się dwa razy w roku w od 1 do 28 lutego 2024 r. oraz od 1 do 31 sierpnia 2023 r. Do wniosku dołączane są faktury, które potwierdzają zakup paliwa. Stawki za paliwo rolnicze nie zmieniły się i nadal wynoszą 1,2 zł/l, mogą natomiast w sierpniu wzrosnąć do 1,46 zł/l. Jednak z zapowiedzi rządu można wywnioskować, że kwota ta może wzrosnąć do 2 zł/l, jeżeli na taką pomoc zezwoli Komisja Europejska. Niezmienne na razie pozostają również limity – 110 litrów ON na 1 ha użytków oraz 40 l na 1 dużą jednostkę przeliczeniową.


Oprac. dkol na podst. gov.pl

Fot. archiwum TAP

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Stawka zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze wzrośnie do 2 zł/l. Jest zgoda KE!

Rząd postanowił podnieść stawkę zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Decyzja wymagała zgody KE. Kto otrzyma wsparcie i kiedy można złożyć wniosek?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Wzrost zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze i łatwiejsza budowa silosów. Jakie stawki i zasady?

Tym razem nie było żadnych wątpliwości i różnic politycznych. Sejm prawie jednomyślnie uchwalił pakiet dwóch ustaw rolniczych. Przewidują one zwiększenie zwrotu akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego oraz ułatwienia w budowie budynków gospodarczych np. silosów zbożowych przez rolników. Rząd chce także przeznaczyć 445 mln zł na rolnicze pożyczki.  

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Zwrot akcyzy za olej napędowy dla producentów świń, owiec, kóz i koni – jaka stawka pomocy?

Marszałek Sejmu skierowała do pierwszego czytania projekt ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Jego celem jest zmniejszenia kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych produkujących świnie, owce, kozy i konie poprzez włączenie ich w ten system wsparcia finansowego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)